Bu ülke bizim için ne ifade ediyor, burada olmak,bu topraklarda yaşıyor olmak bizim için ne anlama geliyor. Bu soru dahası bizimbu soruya vereceğimiz cevaplar üzerinde hassasiyetle düşünmemiz gerekiyor.

Ülke olarak çok hassas günlerden geçiyoruz,içinden geçtiğimiz günler kim bilir belki yüz yıl sonra tarih olarak okutulacakgünler. 15 Temmuz’dan bu yana birçok girişimde bulunuldu. Darbe girişimi, terörsaldırıları üzerinden milleti bezdirmeye çalışma gayretleri, dolar üzerindenekonomik sıkıntılar oluşturma çabaları ve bugün tam da yeni yılın ilksaatlerinde meydana gelen terör saldırısı sonrası iç savaş çığırtkanlıkları.Bitecek mi bitmeyecek, daha birçok yolu deneyecekler. Bu ülkeyi karıştırmakiçin bu topraklarda kanın eksilmemesi için şer odaklar tüm güçlerini ortayakoyacaklardır. 

Sözün başında sormuş olduğumuz sorulara vereceğimiz cevaplarve bu cevaplar doğrultusunda ortaya koyacağımız tavır ile karşı karşıyaolduğumuz tehlikeli durumu bertaraf edebileceğiz. O yüzden Bu(a)rada, dün ileyarın arasında bu arada, doğu ile batı arasında burada, bu topraklarda, bugünbu ülkede yaşıyor olmanın neye karşılık geldiğini anlamamız gerekiyor. Bunuanladığımız zaman oluşturulmaya çalışılan iç savaşın karşısına iç barışı ortayakoyabiliriz.  Bu topraklarda yaşayan herkesin aynı milletemensup olduğunun bilincine varması gerekiyor. Burada olmamız gerekiyor. Bu topraklarlabir bağ kuramıyorsak, her ne olacaksa bu topraklarda Türk, Kürt, Arap; Alevi, Sünni;sağcı solcu liberal muhafazakâr; ya da doğulusu batılısı hep beraber birlikteolacağına olan inancımızı yitirmişsek sürecin bizi götüreceği yerin mahkûmuolacağız. Bir arada yaşamanın üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Kutuplaşmayı,ayrışmayı, çatışmayı derinleştirmenin hep beraber hepimizi felaketegötüreceğinin bilincinde olmamız gerekiyor. Unutmamalıyız ki bizim kendi içimizdebirbirimize karşı yürüttüğümüzü sandığımız bu kavga ne hazindir ki bizimkavgamız değil. Ve tekrar ediyoruz; kendi evimizde başkalarının kavgasıdıryaşanılan. Milleti hedef alan, kardeşliğe kasteden, birliği beraberliği ortadankaldıracak olan bu fitneye karşı uyanık olmamız gerekiyor.

Her tür fikir ayrılığını bir tarafa bırakarak, yenidenve yineden bir yol ayrımındayız. Yerli yerinde bir dile ihtiyacımız var, bununiçin ilk yapılacak olan “burada” buluşmaktır. Çünkü Hoca Nasreddin’in dediğigibi “dünyanın merkezi” burası. Sabitemiz burası, mensubiyetimiz milletin anlamdeğerleri. Buluşacağımız noktada burası olacaktır. Mevlana’nın deyişi ilepergelin iğneli ucunu yaşadığımız yer olan bu topraklarla ilişkilendirmeliyiz.Burada isek, buradan konuşuyorsak bir kıymeti olacaktır sözümüzün. Ayağımız butopraklara basmıyorsa, ya da ayağımız bu topraklara basarken kafalarımız ithalise, düşüncelerimiz ithal ise, başkaları adına konuşuyor olacağız. Yerligövdelerimizin üzerine başka dil başka kulak başka kafa monte etmişsek,çalınmış kafalarla dolaşıyorsak, sözümüz bizim sözümüz olamayacaktır. Bir aradayaşamanın üzerinde yoğunlaşmanın ötesinde çaremizin olmadığını görebilmeliyiz.

''İstanbulOrtaköy'de düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Türkiye'nin güvenliği bütün İslam dünyasının güvenliğidemektir. Türkiye'yi yıkmak isteyen güçler hiç boşdurmuyorlar, Her gün saldırıyorlar. Türk halkı bunlara karşı birlik içindeolmalı. Oyunları bozmalı.'' Bu ifadeler İstanbul'da bir gece kulübüne yönelik düzenlenen ve 39 kişininyaşamını yitirdiği terör saldırısı nedeniyle mesaj yayınlayan Dünya MüslümanÂlimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf El Kardavi’ye ait. Bu mesajı çok iyiokumalıyız. Bütün Müslümanların umudu olan; bu ülke hakkında, Türkiye hakkında derinliklidüşünmeye ihtiyacımız var. Bu yazı birazda bu düşünceden hareketle ortayaçıktı.  [email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

orjinal lida zayıflama hapı