- Niye bu yolaçıktınız?

- Sizi arıyordum.

- Kendiniziarayın...  (Filmden)

Pazartesi günü akşamıŞanlıurfa, Semih Kaplanoğlu’nu ve “Buğday” filmini ağırladı. BilgeSinemacı Semih Kaplanoğlu’nun senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığıve  galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ileBeştepe’de gerçekleştirilen “Buğday” filmi. ŞanlıurfaMemur-Sen ve Genç Memur-Sen’in katkılarıyla emek Sinemasında, film gösterimiardından semih Kaplanoğlu ile söyleşi programı gerçekleştirildi.

Öncekısa bir tanıtım; Film, parlak birkariyeri, yorucu şehir hayatını ve bildiği her şeyi terk ederek modern hayatasırtını dönen bilim insanı Cemil Akman ile tohum genetiği uzmanı Prof. Dr. SuatErin'in Ölü Topraklar bölgesine yaptıkları yolculuğu konu ediniyor.Yolayeşertecekleri tohumları aramak için çıkan ikilinin hayatı bambaşka bir halalacak, Erol'un bugüne kadar öğrendiği her şey değişecektir. 

Bir film olarak“Buğday”ın yeterlilikleri ve yetersizlikleri üzerine söz söylemenin haddimizeolmadığını biliyoruz. O yüzden teknik açıdan bir değerlendirme yapmayacağız. Bizimaçımızdan filmi anlamlıkılan hikâyesive bu hikâyenin bize ne ifadeettiğidir.Modern hayat bir çıkmaz sokak ve insan her geçen gün daha net birşekilde bu çıkmaz sokakta daha fazla bocalar bir haldedir. Hayatı tüketimanlayışı ve sahip olmak üzerine kurgulayan modern hayat tükettikçe tükeneninsanın, kendisinden, özünden, insanlığından uzaklaştıran bir hale doğru, birsona doğru sürüklüyor.

İnsan! Seni savunuyorum;sana karşı!” Evet, böyle diyordu Nuri PAKDİL.Buğday filminin bize söylediği budur aslında. İnsanın; insanın ve insanlığın vedoğanın ve tanrının yokluğuna karşı insanlık adına bir mesuliyeti var. İnsanher şeyi tüketiyor, bu cehennemi çıkmazdan kurtulabilmenin yollarını aramalıdırinsan. İnsanlık adına, varlıktan varoluşa ulaşma çabasını kuşanmalıdır.  İnsanlığın sefaletten, açlıktan, yoksulluktankurtuluşunun yollarını aramalıdır. Film bize bu noktada kurtuluş reçetesiolarak irfani geleneğe dönüşü gösteriyor. Kendi kadim geleneğimizi adresgösteriyor; Anadolu irfanını. Yunuslar,  Mevlanalar, Hacı Bayramlar, Hacı BektaşiVeliler, Muhiddin’i Arabiler bu topraklarda maya tutmuş en müstesnadeğerlerdir. Bir yanda Haçlı saldırıları öte yanda Moğol vahşetinin Anadolu’yuher yandan kuşattığı bir zaman diliminde, bu kuşatılmışlığı kırma çabasıdır.Bugünde gerek dünyanın içinde bulunduğu durumdan gerek ülkemizinim içindebulunduğu durumdan kurtuluşu sunacak olan kendimize kendi değerlerimize dönüşolacaktır. İnsanın kendine dönmesi, kendi özüne dönmesi olacaktır. Filmde konuedilen ve şahsen beni etkileyen sahnelerden olan “toprağın insana şifa sunmasısahnesi” tam da buraya işaret etmektedir diye düşünüyorum. Özüne dönmelidirinsan…

Film Hz. MusaileHızır (a.s.) kıssası üzerinden, esasen “o iş senin bildiğin gibi değil”mesajını veriyor bize. Böyle değil midir, bilim bugün insanlığı esarete mahkûmediyor. İnsan kendi ürettiği bilimin kölesi durumundadır. Kendi ürettiğicanavarın tehdidi altındadır. Bu noktada; bilimin değil, Kitap’ın, rasyonalizmin değil irrasyonalizmin bak dediğinoktadan bakacak olursak; o iş bizim bildiğimiz gibi değil. Sahi neydi ümmiolmak?...

Buğday filminde; hikmetvar, arayış var, kendilik bilinci var, varlıktan varoluşa bir yol var, irfanvar, kadim kültür var, bu topraklara bu topraklardan, kendi gök kubbemizdensahih bir ses var, kendimizle hesaplaşma, yeniden ve yineden başka bir yoldenemesi var, mesuliyetimizi hatırlatma var… Hepsinden öte umut var….

Semih Kaplanoğlu yaptığı bu güzel filmle teşekkürü vetakdiri ziyadesiyle hak ediyor. Emeğine sağlık, yüreğine sağlık, eline sağlıkdiyelim. Tam bu noktada marifet iltifata tabi sözü mucibince Buğday filmi veyönetmeni ile bizleri buluşturanlara teşekkür etmemiz gerekir diye düşünüyorum.Memur-Sen İl BaşkanıİbrahimCoşkun’un şahsında tüm hizmet kolları başkanlarınave yönetimlerine, Genç Memur-Sen Başkanı Veysi Bozdağ ve ekibine, bu programiçin yoğun emek verdiklerine şahit olduğum sevgili dostlarım Mehmet Nişancı veSüleyman Çoban’a kalbi teşekkürler ve de tebrikler. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6