“De ki hiç bilenle bilmeyen bir olur mu…? (Zümer 39/9) Diye buyuran Rabbimizin emri ne kadar da ışık tutuyor hayatımıza. Evet, içtimai manada yara alan dostluklar, arkadaşlıklar, komşuluklarımız, ticari hayatımızdaki ahi dokunuşlarımız, toplumsal birlikteliklerimiz tükenme aşamasında. Âlim, mütefekkir, mutasavvıf, muttaki ve ihlas sahibi şahsiyetlerin pey der pey aramızdan göçmeleriyle yok olmaya doğru gidiyor. Cahiller baş, âlimler bedenin ayakları konumuna getirilmiş ne yazık ki. Bilmedik bilmiyoruz kıymetlerini.

Bunu niçin söylüyorum; toplumumuzda çok uzak değil daha bir nesil gerisinde köy meclislerimiz, danışma meclislerimiz, danışılan büyüklerimiz ve bilge şahsiyetlerimiz vardı. Bunlar birer psikolog, ağabey, hoca, amca ve dedelerimiz mesabesinde idi. Değerlerimizi ve değer yargılarımızı bizlere öğretendiler. Barış ve huzurun, kardeşlik ve diyaloğun birer elçileriydiler. Başımız sıkıştığında ve dara girdiğimizde yirmi dört saat kapılarını bizlere aralayan gönül adamlarıydılar. Oysaki biz o değerlerimizin kıymetini bilmediğimizden şu anda psikologlarda kuyruklar oluşturur hale geldik.

Atalarımızdan tevarüseden gerçeğimiz; İnsanların birbirleri ile ilişkilerini düzenleyen ahlak, din, hukuk ve etik kuralları aslında toplumsal hayatın uyum içinde sürmesini sağlamaya çalışan temel kurallarımız vardı. Toplumda bireylerin diğer bireylere karşı görevlerini, doğru ve yanlış davranış biçimlerini düzenleme konusunda örflerimiz vardı. Bu örfi değerlerimiz ahlak, din, hukuk ve etik kurallarının altında var olagelmiştir: Adalet, eşitlik, doğruluk, dürüstlük ve sorumluluk öğretileriydi bunlar. Bütün bu ilke ve kuralları yaşayan geçmiş atalarımız toplumsal huzuru bize sağlam bir şekilde devredip gittiler. Bize miraslarını sağlam bir şekilde bıraktılar. Fakat biz…

Tüm bu söylediklerimizin ışığında toplumumuzun temel değer, doğru örf, bilge ve ilimişahsiyetlerimizin yeniden önceliklerimiz arasında yer almalarını sağlamaktır aslında.

“Ve Rabbim ilmimi arttır de.”(Taha 20/114)

“Allah içinizden inananların ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir.”(Mücadele 58/11)

                                                                                                                                                             Akıbetimiz hayrola

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.