banner18

Dünya, insan için bir eğitim yeri olarakyaratılmıştır. Bunun için insan, hayvanlardan farklı olarak hiçbir şey bilmezolarak doğar. Mesela hayvanlar dünyaya gelmelerinden kısabir süre sonra hayat şartlarına uyum gösterirken, insan bir-iki senede ancakayağa kalkabilir. Kendini idare edebilecek bir seviyeye ancak on beş yaşındansonra gelir. Hayatı boyunca da öğrenmeye muhtaçtır. Bediüzzaman'ın ifadesiyle, "İnsanınvazife-i fıtriyesi taallümle tekemmüldür. (öğrenme ile mükemmelleşmektir)" Kur’an-ı Kerim, “Allahsizi annelerinizin karınlarından hiçbir şey bilmez halde çıkardı veşükredesiniz diye size kulaklar, gözler ve kalpler verdi.”(Nahl, 78) ayetiyle bu durumu belirtmektedir.

İnsanınkâinata hükmetmesi hep ilimle, öğrenmeyle olur. Bu gün dünyaya hükmedenler,matematik, fizik, kimya ilimleriyle bu üstünlükleri elde etmişlerdir. BizMüslümanlar bu ilimlerden uzak kaldığımız için en üstün olmamız gerekirkenbundan mahrumiyetle cezalandırlımışız.

Peygamber(ASV) “Evleniniz, çoğalınız, zira ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzlaiftihar ederim.” buyurmuştur. (Münâvî,Feyzü’l-Kadir, 3/269; Kenzu’l-Ummâl, 16/276) Demek ki Resulullah’ıniftihar edeceği bir ümmet yetiştirmek gerekir. Madde bağımlısı, değer tanımaz, her türlü günaha tereddütsüz atılabilenbir nesil, Resulullah’ın iftihar edeceği bir nesil değildir. Eğerİslam’ın emrettiği bir temel eğitim vermezsek, çocuklarımızın korkusundansokağa çıkamaz olacağız.

Yine Peygamberimiz (ASV), “Her doğan, fıtrat üzere doğar,ancak anne ve babası onu Yahudileştirir, Hıristiyanlaştırır veyaMecusileştirir.” Hadisiyle Anne ve babanın çocuğun tümhayatını değiştirecek temel eğitimdeki rolüne dikkat çekmektedir. Çocuklar,konuşmayı, yeme-içmeyi, oturup kalkmayı, zorunlu kişisel temizliğini yapmayı,aile içinde öğrenir. Yıllarca lisede dil eğitimi alır ama dil öğrenemez. Oysaiki yaşında aile içinde dil öğrenir. Bu itibarla aile temel ve etkin birokuldur. Sonraki yıllarda gideceği okulların ve eğitim kurumlarının temelinioluşturur. Bu söylediklerimizden daha önemli ve ailede verilmesi gereken bireğitim daha vardır. O da temel dini eğitim olarak da ifade edilen ahlak, inançve ibadet eğitimidir.

Çocuklarındin eğitiminde anne ve babaya düşen önemli görevler vardır. Öncelikli olarakçocuklara iman kazandırılmalıdır. Çocuklara Allah inancı verilirken Allahsevgisi verilmelidir. Allah’ı sevgi ve merhamet ifade eden çok isimleri vardırama “azap veren” anlamında bir isim edinmemiştir. Rahman, Rahim, Kerim, Muin,Vedud, Rauf, Atuf, Muhsin, Hannan, Mennan, Rab, Rezzak gibi merhamet, şefkat veiyilik ifade eden isimleri vardır ama “muazzib” diye bir ismi yoktur. Buitibarla çocuklara korkutucu ve ürkütücü anlatımlardan kaçınmak, Allah’ısevdirecek şekilde anlatmak lazımdır.

Vücudunher gün muhatap olduğu hava, su ve toprakta, hatta temas halinde bulunduğu herşeyde vücudu hasta eden, tahribatına çalışan binlerce mikrop vardır. Vücuttakisavunma mekanizması sayesinde bu kadar mikrobun varlığı vücuda zarar veremez,sağlığını bozamaz. Ancak ne zamanki vücudun içinde bir tahribat, bir zaafbaşlarsa yahut vücudun direnci kırılırsa o zaman bir tek mikrop vücuda girer,onu hasta ve bitap düşürebilir.

Hakikiimanı elde etmiş insana çevresindeki şeytanlar zarar veremez.

Ailede,güzel ahlak öğretilmeli ve anne-baba buna modellik etmelidirler. Anneve baba, okul öncesi dönemde çocuğun yanında söz ve davranışlarına dikkatetmeli, şefkati, sevgiyi, saygıyı, doğruluk ve dürüstlüğü, yardımseverliği,merhameti göstermelidirler.Unutulmamalıdır ki çocuk her şeyi anlar,hisseder. Küçük yaşta sadece iyi-kötü, doğru-yanlış ayrıştırmasını bilmez, amabir kamera gibi anne ve babasından gördüğü, duyduğu her şeyi kaydeder. Çünkü ailedekibüyüklerin çeşitli nedenlerle eskimiş, törpülenmiş duyguları, çocukta taptazeve yenidir. Allah’ın yanından yeni gelmiştir. Bu itibarla anne ve baba, herhareketlerinin çocuk tarafından gözetilip taklit edildiğini bilmelidirler veona göre dikkat etmelidirler. Bu nedenle hareketlerini model olacak bilinciyledikkat etmelidirler. Anne kediyi terlikle dövse, karıncalara kızıp “pismahlûklar” deyip öldürse küçük çocuk merhametsizliği öğretmiş olur.Ama“yavrucaklar aman ayakaltında ezileceksiniz” deyip onlara şefkatledavransa, çocuk sevgiyi ve şefkati öğrenir.

Namazaazami derecede önem vermeli, Kur’an’a, kutsi söz ve değerlere saygıgöstermelidir ve saygıyı öğretmelidirler. Burada anne ve babanın tavrıönemlidir. Çocukları namaz kılmakları için zorlamak namaz eğitimi için geçerliolmaz. Ancak bunun yerine, anne-babanın kendilerinin namaza büyük önemvermeleri; yemekten, içmekten ve en çok önem verdikleri işlerinden de dahaöncelikli tutmaları, namaz eğitimi için en etkili yoldur.

Gelecekyazımızda bu konuya devam edeceğiz inşallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.