Hepimiz coğrafyanın, genel kültürümüzü artırmak ve yaşadığımız evren hakkında bilgi sahibi olmak bağlamında sadece okulda veya üniversitelerde okutulan bir bilim dalından ibaret olduğunu düşünürdük. Harran ovasının yüzölçümü,  orada yetiştirilen tarım ürünlerinin neler olduğu, Şanlıurfa’nın hangi iklime sahip olduğu, kentin nüfus yoğunluğu, enlem-boylam ve saat dilimleri ya da Türkiye’de bulunan başlıca yer altı kaynakları, başlıca büyük göllerimiz ve daha birçoğunu sayamadığım bir takım genel kültür bilgiler.  Peki coğrafya dediğimiz bilim dalı tüm bunlardan ibaret mi? Ya da bütün bu bilgileri bildiğimizde neye yarar?

Bu durumda, bizim aslında coğrafyadan pek de anlayacağımız bir şey yoktur. Sadece ezberlemek ve sınavları geçmek yeterli olsa gerek. Öte yandan, teknolojinin gelişmesiyle yeni savaş tekniklerinin kullanımı, insan ve coğrafya arasındaki ilişkinin tekrardan gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü günümüzün teknolojik savaşı bir bölgeyi tamamen yaşanmaz hale getirmektedir. Bir soykırım başlatmak insanı ve yaşadığı çevreyi yok etmek ya da tamamen değiştirmekle sonuçlanmaktadır. Ortadoğu’daki savaş aslında coğrafyanın topyekûn bir savaş yapmaya yaradığını pek çok kanıtla göstermiştir. En ünlü ve dramatik örnekleri Irak ve Suriye’deki yaşananlar hem insan soyunun yok edilmesine hem de yaşanılan sosyal çevreyi yaşanmaz hale getirmeye yöneliktir. Aslında söz konusu olan yaşanılan çevreyi yıkmak ya da ekolojik dengeyi bozmak değil, binlerce insanın (Suriye’de olduğu gibi) yaşam tarzına son vermek ve ortamı çok daha geniş ölçüde değiştirmektir. Gerçekteki amaç, sömürü göçlerin coğrafi bölgenin yer altı ve yer üstü kaynaklarını sömürmek ve insanları zorunlu göçe sürüklemektir. Bu yönüyle tarihsel arka planda Coğrafyanın tümüyle savaşmaya yaradığını ileri sürmek, geçmişteki tecrübelere de dayanarak bu durumun doğrulandığı yadsınamaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.