ŞanlıurfaValisi Güngör Azim Tuna’nın henüz 1 yılını doldurmadan görev yerinindeğiştirilmesi hiç beklenmiyordu. Hele hele merkeze alınması tam bir sürprizoldu. Eskişehir gibi bir metropolden geldi, biraz aradan zaman geçtikten sonrayine bir metropole gitmesi bekleniyordu.

Merkezin hiçbeklenmemesinde en büyük faktör, referandumda canla başla çalışmış olmasıydı.Bunu bilen ve görenler “Çok iyi bir yere verilir” diyordu Vali Tuna için. Böyletahmin yürütenlerin hesaba katmadığı bir durum vardı. O da Vali Tuna’nın dengelerleoynamasıydı.

OrganizeSanayi Bölgesi’ne (OSB) mesela denetçi yollayıp hesap kitaba el koydurttu. Kangrenleşmişve babalarının çiftliği haline gelmiş olan Sulama Birlikleri’ne yönelikgirişimi de önemliydi. Yine bir çiftlik vardı, ‘Beyaz Urfalı’ların ŞURKAVÇiftliği… Hani mal varlığı kendi aralarında babalarından kalmış miras gibipaylaşılan ŞURKAV. Öyle ki yönetimden birileri medya adını kullanarakBalıklıgöl’ün en önemli yerindeki avlulu evi alıp ciğerci yapmıştı. Dahacukkalarını dolduramadan adamların elinden geri aldı Vali Tuna. Dipsiz kuyuŞanlıurfaspor’a da öyle yaptı. Dediklerine göre işi kayyuma kadar götürecekti.İşlerine müdahale ettiği için ilçe belediye başkanları bile kendisinden çekiniroldu.

Tümbunların yanında bir önceki vali döneminde lakayt davranmaya alışanbürokratlara da mesafeli davrandı. Hadlerini bildirdi dersek yeridir. Aynışekilde kente bir vali gelir gelmez eşini alıp konağa ev gezmesine giden gazetecilerede diğer valilerden farklı davrandı ve istemedi. Hatta onlardan gözaltınaalınanlar olurken yine diğer valiler gibi yargıya müdahale etmeye kalkışmadı.Gözlerinin yaşına bakmadı yani.

Bunlarelbette merkeze alınmasına sebep olan konular değil belki. Ama böyle bir valibirkaç siyasinin de damarına basmıştır. Burası Urfa... Geçen çok basit cezalarkesen bir kurumdayım. Telefonu çalan memur “yine hangi siyasi kim için arıyordur”diyerek oflanıp-poflanıp telefonu cevapladı. Telefon konuşmasından sonra “Buküçük cezalar için milletvekilleri mi devreye giriyor” diye sordum. “Oooo”diyerek “konuşturma beni” der gibi dertli dertli başını sallayıp iç çekti. Bubir ihtimal… Yani hiç umulmadık bir siyasi bir şekilde karalamış olabilir.

***

Diğer ve engüçlü ihtimal ise, Kürtlerle ve sınır ötesi ile ilgili yeni ve çok önemligelişmelere ayak uydurabilecek bir vali seçilmiş olması. Mart ayında Samsat’tayaşanan deprem için DHA’dan Ali Leylak ile Adıyaman’a gittiğimizde, ikimizin deaynı anda aklından geçen Vali Abdullah Erin’in tam Şanlıurfa’ya göre bir valiolduğuymuş. Dönerken aynı şeyi düşündüğümüzü konuştuk. Ve yolda gelirken CV’sinebaktık. Bir kere hem doğduğu il Mardin hem de Habur Sınır Kapısı ile ilgilitecrübesi Urfa için önemli bir avantaj.

Suriye’yeaçılan 3 sınır kapımız olduğunu hatırlatmakta fayda var. Vali Erin’in Suriyeile ilgili araştırmaları var. Ajans yöneticiliği yaptığı için kalkınmakonularında da deneyimli. İçişleri Bakanlığı’nda çalıştığı için Ankara’ya dauzak biri değil. Hem İngilizce hem Arapça hem de Kürtçe’yi iyi konuşabiliyor. Mülkiyebaş müfettişliği de yapmış. Özellikle belediyelerde dönen dolapları çözmeyebirebir. Hele bir de ortada dönen dedikodular gibi gerçekten hala kayyumatanacak belediyeler varsa. Zaten CV’sindeki kariyeri saymakla bitiremeyiz.

Onun içinya PYD’nin de içerisinde olduğu sınır ötesi ile ilgili büyük bir gelişmeyaşanacak ya da belediyelerle ilgili bir gelişme olacak ve onun için buralarınhassasiyetini bilen birileri valilik için tercih edildi. Urfalı Hasan BasriGüzeloğlu’nun da Kocaeli’den Diyarbakır’a atandığı göz önünde bulundurulursa,belediyelerle ilgili yaşanması muhtemel gelişmeler kısmı ağırlıkkazanıyor. 

***

Bölgeinsanı olarak siyasilerin ayak oyunlarını çok iyi biliyordur Vali Erin. Onlarakarşı baştan taviz verilmesi halinde artık çoğu gayri meşru olan taleplerininde sonu gelmeyeceğini ve en son başını yiyebileceklerini kendisine anlatmayagerek olmaz bence. Cumhurbaşkanı da artık bir siyasi ama bizim kurnazlar gibi“Hele sayın vali beg ellerinizden öper oğluma bir ihale ver” demez.

Bir debence kurulu düzeni alt üst etmek gerekiyor. Herkese mesafeli davranılmasınınsırlarından birisi de bu. Örneğin Vali Tuna geldikten hemen sonra giden Vali İzzettinKüçük’ün aksine İl Müftüsü İhsan Açık’a mesafeli davrandı mesela. Open İhsan (Twitterhesabının adı yeni geldiğinde İhsan Open’dı diye böyle de anılıyor) yani MüftüAçık’ı örnek verdim sadece. Evet, “Vali Tuna bu gibi bürokratlara mesafeli olduda ne oldu” denilebilir. Ona faydalı olmadı ama bundan sonrakilere faydasıolur. Çünkü yakında her şey sil baştan olacak.

Nasıl mı?

Valilikataması şok etkisi yaptı ama daha büyük bir deprem olacak. Kabine değişiyor.Dolayısıyla en fazla bürokrat değişikliğinin yaşanacağı iller arasındaŞanlıurfa yer alacak. Muhtemelen bunların çoğu kendisini FETÖ’den yargıkarşısında bulacak. Kendisini ele vermemek için kurumunda kıyım yapan ve önünegeleni ihraç ettiren bürokratlar da dahil. Kimsenin ettiği yanına kâr kalmazrahat olun siz.

Pardon amasana bağlı veya yakın derneklere FETÖ’nün kolilerle kitaplarını satınaldıracaksın sonra da kendi kurumunda masum insanları bile harcayacaksın kisırf kendini kurtarabilesin. İşte böyle bürokratlar hala görev başında maalesef.Kabine değişikliği gibi üst düzey görev değişiklikleri ile inşallah bunların dayargı önünde hesap verme sırası gelecek.

***

Bu nedenleherkes kimle oturup kalktığını iyi bilmeli. Hesabını, kitabını dediğimihtimalleri göz önünde bulundurarak yapmalı. Hemen hemen her kurumda, belediyelerdenil müdürlüklerine kadar şuanda gününü gün eden ve bu saltanat hiç bitmeyecekgibi davrananların yakında elinden it dahi ekmek almayacak bir halegeleceğinden emin olun.

CumhurbaşkanıErdoğan, ilk etapta kabinede yapacağı değişiklikle ellerine 15 Temmuz şehitlerininkanı bulaşmış bu bürokratların arkasındaki gücü alarak işe başlayacaktır.

Tahminimegöre çok büyük operasyonlar var ama seçimden önce mi sonra mı, en iyisibekleyip görmek.

Çünkü!

“Allahsabredenlerle beraberdir” (2-153) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.