DervîşYûnus bir nic'edemfânîcihânı terkedem 

Yâneyâne dosta gidem perde hicâb olmazbana 

Bir yol arıyordu Yunus; her şeyle beraber, hem de herşeyden ayrı olmayan bir şeye veya gerçekte bir olan ve her şeye götüren yoluarıyordu. Bir yol arıyordu, y/olu arıyordu, olmak için BİR’i arıyordu.  Feryadı; olmak içindi, ç/ağrısı; hakikatiçindi, çağırışı; BİR içindi. Korkusu yokluk zindanıydı, korkusu sonluluk idi;onuniçin feryadı varlık feryadıydı, derdi sonsuz olana ulaşma sevdasıydı.

Dağlarile taşlar ile çağırayım Mevlam seni.

Seherlerdekuşlar ile çağırayım Mevlam seni.
Sular dibinde mahi ile sahralarda ahu ile, 

Abdalolup Ya Hu ile çağırayım Mevlam Seni.

Derviş Yunus; bir mana denizi, bir tasavvuf ummanı, birhakikat arayıcısı, bir Anadolu mimarı, bir dost bahçesi bülbülüdür. Dahası biraşk adamı, bir İslam ozanı,  bir varoluşsancısı, bir oluş senfonisidir, bir tabibi manevi, tadına doyulmaz muhteşem birkuşdilidir. Dosttur Yunus, yok yok büyük dosta dosttur Yunus. Onun için,dostluğun bedelini ortaya koyacaktır. Fena dünyasından geçmek olacaktırmuradı;  feragat diyerek, nefis ve şehvetbağlarından kurtularak, “Beni bende demen bende değilim.” diyerek, kendindengeçecek,  Allah’a yaklaşmayıarzulayacaktır.

“…Ben dost ile dost olayım cânımıfedâkılayım 
Ölmezden evvel öleyim dünyâ bâkî kalmazbana 
Terk eyledim cümle işi Hakk yoluna kodum başı 
Dost yüzünü göreliden sabr ü karâr olmazbana 
Ben âşık-ı bî-çâreyembaşdan ayağa yâreyem 
Ben bir deli dîvâneyem aklım da yâr olmazbana …”
Ve aşk… Her şey aşka dönüşecektir Yunus’ta; “Aşkın aldı benden beni./Bana senigerek seni...”
“Gönlüm düştü bu sevdaya/ Gel gör beni aşk neyledi./ Başımı verdim bu kavgaya.Gel gör beni aşk neyledi...”

Huzurduraradığı, Yunusun. Huzursuzlukta bile huzuru arayacaktır. Büyük fırtınalardanbüyük sükûna, ebedi huzura kavuşmak; işte Yunus Emre'nin İhtirası budur: “Nevarlığa sevinirim/ Ne yokluğa yerinirim./Aşkın ile avunurum/Bana seni gerekseni...Feryat edecektir bazen bir ummanın derinliklerinden yükselir gibidirsesi; “Eycanıma cananım, ey derdime dermanım, /Âlemlere sultanım, medet Allah'ımmedet. “

Ve sevinç... Allah’la zevk bulacaktır… Kalbiselim ve zevki selim ve ruhu selime ulaşacaktır... Her şeyini feda etse debulduğu, dahası piştiği, dahası olduğu yetecektir ona… “Ballarbalını buldum, kovanım yağma olsun... “

“Haktan gelen şerbetiiçtik Elhamdülillah.

Şol kudret denizinigeçtik Elhamdülillah.

…Kuru idik yaş olduk,ayak idik baş olduk,

Havalandık kuş olduk,uçtuk Elhamdülillah.

Tapduğun tapusunda kulolduk kapusunda,
Yunus miskin çiğ idik, piştik elhamdülillah...”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6