Gün geçmiyor kidüğünlerde ölüm veya yaralanmalarla sonuçlanan bir facia haberi gelmiş olmasın.Güya eğlenmek amacıyla havaya ateş edenlerin silahından çıkan kurşunlarla nicefacialar yaşanıyor. Eğlenceyi, sevinç gününü bir anda dayanılmaz acılaradönüştürüyor. Ne yazık ki ülkemizde yıllardır süren bu akıldışı gelenekyüzünden nice canlar yitirildi, aileler arasında tamiri imkânsız yaralaraçıldı.Sevincin yerine hüzün, akrabalık ve muhabbetin yerini düşmanlıklar aldı.

  Konuşulduğu zamanveya bir facia yaşandıktan sonra herkesin karşı çıktığı bu silah kullanmageleneği, ne yazık ki ibret alınmadan diğer düğünlerde ya da diğer sevinçgösterilerinde tekrarlanıyor. Ne yaşanan acılar, ne yazılıp çizilenler, neyapılan uyarı ve öğütler, ne polisiye tedbirleri ne de cezalar, bu akıltutulması geleneğin önüne geçemiyor. Düğün yahut diğer sevinç gösterilerindehavaya ateş açan magandalar, sayıları yüzlere varan ölüm ve yaralanmalara yolaçmıştır.

  Akıl ve iz ’anlaölçülemeyen bu maganda vahşeti, bir sevinç gösterisi olarak görünse de aslında ruhtagizlenmiş bir canavarlığın tezahürüdür. Asıl acı olan tarafı toplumda kabulgörüp gelenek haline gelmesidir; bu tarz sevinç ve eğlenme türünün çoklarıtarafından tasvip edilmesidir. Zaten onu yaşatan temel unsur da budur.

  Düğünde havaya ateşaçmakla ne kazanılıyor? Çocukları, kadınları, bu sevinçli güne katılanmisafirleri korkutan ve tehlike saçan magandalık niçin önlenemiyor? Bunca cankaybına rağmen niçin daha ciddi tedbirler düşünülmüyor? Tüm bu soruların cevabıolarak, silahın toplumda yiğitlik (erkeklik) sayılması ve gelenek halinegelmesinden başka bir açıklaması bulunmuyor. Ne kadar tehlikeli ve can yakıcıda olsa gelenekselleşen bir şeyi söküp atmak mümkün değildir. Halk desteğiolmaksızın kolluk kuvvetlerinin marifetiyle, öğütlerle yahut olanlardan ibretalınmasını beklemekle, cinayetlere sebep olan bu magandalık önlenemez. Bunedenle halk desteğinin sağlanması, bunun yiğitlik değil canilik olduğubilincinin kazandırılması gerekiyor.

  Ben kendimce âcizaneşöyle bir tepki ortaya koyuyorum: Can ciğer dost ve akrabam da olsa, silahkullanılacağını bildiğim düğünlere katılmıyorum ve bu nedenle katılmadığımıkendilerine bildiriyorum. Bu magandalığa karşı çıkan duyarlı ve ciddiinsanların bu tarz düğünlere katılmayarak silah kullanmaya karşıtepkilerinigöstermeleri gerekir. Silah kullanmaya karşı bu şekilde tepkilerinartmasıyla bu belanın defedilebileceğini düşünüyorum. Yani halkın kendisi bugeleneğini tek etmelidir. Önlemenin başka bir yolu görünmüyor. Bunun yanında,devletin de bunu ciddiye alması gerçekten caydırıcı cezalar getirmesi gerekir.Silah kullanıldığı duyumuyla birlikte en hızlı şekilde emniyet güçlerininmüdahale etmesi, caydırıcılığı arttıracaktır. Birçok yerlerde, silahsıkıldığında müdahalede ciddi davranılmadığına şahit olmuşuzdur.

  Türk Ceza Kanunundaölüme yol açan maganda, “taksirle adam öldürme suçu” kapsamındadeğerlendirilmiş ve iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası takdir edilmiştir.Üstelik verilen ceza kaç yıl olursa olsun adli para cezasınaçevrilebilmektedir. Bu cezanın caydırıcı bir özelliği bulunmamaktadır. Bunedenle söz konusu ceza, yeni bir düzenlemeyle ağırlaştırılmalıdır.

Hiçbir ölüm ve yaralanmaya yol açmamışsa dahidüğünde havaya ateş açanlar, cinayete teşebbüs suçuyla yargılanmalıdırlar.Halkın da devletin de bu olaya tam ciddiyetle yaklaşmasıbunun önlenmesi açısından zorunludur. Yoksa daha çok acılar yaşamaya devamedeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.