İslamkurallarını hayattan çıkaranlar ne yazık ki büyük ölçüde başarılı oldular. Ülkemizinsanının yaşam tarzını genel olarak özlü bir şekilde tanımlayan meşhur birsözdür: “İsviçre yasalarına göre evlenir, Fransız yasalarına göre ticaretyapar, İtalyan yasalarına göre yargılanır ve İslam yasalarına göre gömülür!”Yani hayat boyu İslam kurallarına uygunluğu yalnızca gömülmesidir demektir.

Yaklaşıkbir asırdır İslam kuralları sosyal hayattan çıkarıldı. İnsanların geneli debuna ayak uydurdu. Toplumun geleceği olan çocuklar İslam kurallarına göreyetiştirilmediği gibi, evlilik, düğün, çeşitli sosyal ilişkiler, kazanç vegiderler gibi çoğu alanlarda Müslümanlar İslam kurallarına göre yaşamıyor.

Toplumumuzunsosyal yaşantısında daha çok gelenekler hâkimdir. Avrupa’nın mim’sizmedeniyetinin etkisiyle geleneklerimiz de İslam kurallarından sıyrılmış,kültürümüzle bağdaşmayan ucubeler haline gelmiştir. Üzülerek ifade edeyim ki,farz ibadetlere gösterilmeyen hassasiyet, bu geleneklere gösteriliyor. Geleneklerdetopluma gösteriş esas olduğundan bir abartı yarışına dönüşüyor.

Zamanımızdaİslam kurallarına uymayan geleneklerimizden biri de düğün törenleridir. Birzamanlar tamamen İslam’ın dışına çıkan düğün törenleri Avrupa formatındagelenekselleşti. Yuvarlandıkça büyüyen çığ gibi gittikçe de abartıldı vealabildiğince israf yapıldı. Eğlencede “haram” mefhumunun dikkate alınmadığı,bunu dikkate alanların dışlanıp ayıplandığı düğün törenleri yaygınlaştı. Düğüntörenlerinde işlenen haramlar bir yana, inleyen hastalara, yaşlılara,gürültüden rahatsız olanlara ve taziyelere aldırış etmeksizin mahalle ya daköydeki herkesi etkileyen gürültü kirliliğine yol açtı.  

Bununfarkında olan bir kısım Müslüman çevreler, vaazların, öğütlerin faydavermediğini anlayınca bir çözüm olarak alternatif İslamî düğünler düzenlemeyebaşladılar. Kapalı bir mekânda ilahiler, salâvatlar ve zikirlerin yapıldığı alternatifdüğünler İslam’a duyarlı gruplarca yaygınlaştırıldı.

İnsanlarımızne yazık ki bunu da abarttıkça abarttılar. Çevreyi gürültüsüyle rahatsız etmek,bu tür düğünlerin de temelini oluşturmaya başladı. Kutsi sözlerin, ayetlerinciddi kavramların eğlenceye alet edilmesi, ciddiyetsizce çalgılar eşliğindetekrar edilmesi doğrusu alternatif düğünü de sorgular hale getirdi.

Geçengün “mevlitli” dedikleri bir düğün töreninde şahit oldum: Bir taraftan salâvatgetiriliyor, Kur’an okunuyor, peygamber (ASV)’ın övüldüğü ilahiler söyleniyor,diğer taraftan zılgıt çalınıp çeşitli şamatalarla salâvat bastırılıyor. İlahigrubunun seslendirdikleri dinlenmiyordu. Bu kutsi sözler kimsenin dinlemediği –hâşâ-kuru gürültüden ibaret kalıyordu. İlahi sözlerinin bir kısmı da uydurulmuşifadelerden oluşuyordu. “Muhammed’in düğünü var cennette” şeklindekiifadeler, alaycı kimselerin diline düşmüş, kâinatın efendisinin o şerefli adı,eğlenceye alet edilmişti. Peygamber (ASV) insanlara örnek olacak düğünlerini budünyada gerçekleştirdi, bu dünyadaki düğünlerini örnek al, sana ne cennettekidüğününden? Mübarek adı, Yüce Allah’ın adıyla birlikte zikredilen o büyükpeygamberin (ASV) alaycıların diline düşmesini içime sindiremedim.

Hanımsahabelerden Rübeyyi’ binti Muavviz şöyle anlatıyor: “Ben gelin olduğum zamanpeygamber (ASV) benim düğün törenime katıldı. İçeri girdi ve döşeğimin üstündeoturdu. O sırada bir kısım cariyeler def eşliğinde Bedir şehitlerininanlatıldığı şarkılar söylüyorlardı. Resulullah (ASV)’ı görünce şarkısöyleyenlerden biri: “içimizde öyle bir Peygambervardır ki O, yarın ne olacağını bilir!” dedi. Bunun üzerine Peygamber (ASV)ona: “Hayır, bunu bırak da evvelce söylemekte olduğun sözleri söyle!"buyurdu. (Buhari, Nikah,49, Hadis no: 5147.)

Hadis Şerif, şarkılarda Peygamber(ASV)’ın adının alet edilmesini, yanlış ifadeler söylenmesini yasaklamaktadır.Abartılı sözlerden uzak durmayı öğütlemektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.