Öne Çıkanlar START zeynel abidin beyazgül çatı adayı ilçe başkanı mehmet canpoalt

Türkiye'nin kaynak tuzlarına yurt dışından yoğun talepKatkı maddesiz olması ve rafine edilmeden doğal olaraktüketime hazırlanması dolayısıyla önemi her geçen gün artan Türkiye'nin kaynaktuzları için yurt dışından yoğun talep geliyor. Uzmanlara göre, vücudun temelişlevleri için vazgeçilmez nitelikte bulunan tuzun, fazla tüketimi zararlıolduğu gibi hiç tüketilmemesi de sodyum yetersizliği riskini doğuruyor. Tuz'unana bileşini sodyum, vücutta asit-baz ve elektrolit dengesinin sağlanmasındaönemli bir rol oynarken, bu elementin yetersizliğinde kusma, zihinselbulanıklık, yorgunluk, kas ağrıları ve solunum yetersizliği gibi sorunlarortaya çıkıyor. Aşırı tuz tüketimi de fazla sodyum alımı sebebiyle kanbasıncının yükselmesine, hipertansiyona, kalp hastalıklarına, böbrekhastalıklarına yönelik risk oluşturuyor. Öte yandan, damak tadı için oldukçaönemli olan tuz kullanımında da birçok üründe olduğu gibi doğala yöneliş önplana çıkıyor. Son dönemde, önemi gittikçe daha çok anlaşılan kaynak tuzlarıise içinde katkı maddesi bulunmaması ve tamamen doğal olarak, rafine edilmedentüketime hazırlanması nedeniyle sağlık kaygısı duyan tüketicilerin ilktercihleri arasına girdi. Saf Gurme Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Balcı,yaptığı açıklamada, kaynak tuzlarının daha çok Sivas, Erzincan yörelerindebulunan tuzlu su çeşmelerinden geldiğine dikkati çekerek, bireylerin giderekendüstriyelleşen gıda sektöründe sağlıklı ürün seçeneklerine yöneldiğini, bunedenle kaynak tuzu kullanımının da arttığını söyledi.

Balcı, Türkiye'deki tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği butuzlara yurt dışından özellikle de Avrupa'dan yüksek talep geldiğini dilegetirerek, "Son dönemde tat oranı yüksek, rafine edilmeden doğal olaraküretilen ve doktorlar tarafından diğer tuz çeşitleriyle karşılaştırıldığındadaha sağlıklı olduğu ifade edilen kaynak tuzlarımızın ünü Avrupa'ya dayayılıyor. Özellikle Hollanda'dan yüksek oranda sipariş alıyoruz."ifadesini kullandı.

İspanya ve İtalya'da da çok az miktarda çıkan ve "FleurDe Sel" ismiyle çok yüksek fiyattan satışa sunulan bu tuzların dünyacaünlü mutfaklarda kullanıldığına dikkati çeken Balcı, Türkiye'nin kaynaktuzlarının bu ülkelerde de oldukça rağbet gördüğünü belirtti.

"TUZLU SU ÇEŞMELERİ İLE YERYÜZÜNE ULAŞIYOR"

Söz konusu tuzların üretimine yönelik bilgiler veren Balcı,dağların çok daha derin kısımlarında kaya tuzu gibi kütleler halinde tuzlarbulunduğunu ifade etti. Balcı, buralara direkt olarak girilemediğini ve birmaden gibi ulaşılamadığını belirterek, dağların içinde bulunan yer altısularının, yeryüzüne çıkarken bu tuz kütlelerinin içinden geçtiğini ve kütlehalindeki tuzları eritip bünyesine aldığını vurguladı. Bu aşamada, suyunminerallerinin de bu tuza geçtiğine dikkati çeken Balcı, "Su harekethalinde olduğu için tuzu doğal bir şekilde yıkayarak temizler ve bu şekildeince bir tuzlu su çeşmesi olarak yeryüzüne ulaşır. Bu çeşmeden gelen tuzlusular, yaz döneminde küçük havuzlarda biriktirilir ve güneş ışığında subuharlaşırken tuz havuzun dibine çöker. Daha sonra havuzlardan toplanan tuzlarhiçbir işleme tabi tutulmadan paketlenerek sofralarda kullanıma hazır halegetirilir." diye konuştu.

TAT YOĞUNLUĞU HİMALAYA TUZUNDAN YÜKSEK

Balcı, kaynak tuzunun rafine ve diğer doğal tuzlarlaarasındaki farklarını da anlatarak, kaya tuzunun, klasik madencilik yöntemlerikullanılarak yeryüzüne çıkartıldığını, kaynak tuzunun ise rafine edilmedentamamen doğal yöntemlerle paketlendiğini bildirdi.

Rafine tuzların işlemden geçerken içindeki tümminerallerinin alındığına ancak katkı maddesi olarak daha sonra eklenebildiğineişaret eden Balcı, kaynak tuzunun içerisinde doğal olarak birçok mineralinbulunduğunu belirtti. Balcı, orijinal Himalaya tuzunun 88 mineralibarındırdığını ifade ederek, "Ancak bu tuz çeşidi, tat yönünden daha zayıfolduğu için tuz tüketimini arttırmaktadır. Kaynak tuzu ise mineral açısından orijinalHimalaya tuzu kadar zengin olmasa da tat olarak baskın ve lezzetli bir tuzdur.Bu yönüyle, daha düşük miktarda tuz tüketim ihtiyacını karşılamaktadır ve busayede sağlık yönünden risk oluşturan fazla tuz tüketiminin önünegeçilebilmektedir." ifadelerini kullandı. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.