Öne Çıkanlar belediye andımız TÜBİTAK kültür müzik SEZON

Danıştaydan sözleşmeli öğretmenlerle ilgili karar

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yaptığı yazılıaçıklamada Türk Eğitim-Sen olarak, sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkinyönetmeliğin bazı maddelerinin iptali için dava açtıklarını ifade etti.  Davada yürütmeyi durdurma taleplerininreddedilmesi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun sendikanınitirazını görüştüğünü aktaran Geylan, Kurulun, yönetmeliğin "sözlü sınavkonuları ve ağırlıkları" başlıklı 11. maddesinin yürütmesinin durdurulmasıkararı verdiğini belirtti. Geylan, karara ilişkin, "Buna gerekçe olarak da'sözlü sınav' ibaresine yer verildiği halde, madde içeriğinde sadece mülakatayönelik değerlendirmelere yer verildiği, sözlü sınavın amacı olan bilgi ölçmeyeyönelik hususlara yer verilmediği bu nedenle hukuka uyarlılık bulunmadığıbelirtildi." değerlendirmesini yaptı.

"ÖĞRETMENLERİMİZİ İLGİLENDİREN OLUMLU BİR KARAR"

Talip Geylan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulununayrıca, yönetmeliğin 18. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan, "Sözleşmeliöğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaçolmaması…." ibaresine de yürütmeyi durdurma kararı verdiğini kaydederek şubilgileri paylaştı: "Kararda, sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmek için,KPSS için belirlenen taban puan veya daha yüksek puan almak, sözlüde başarılısayılmak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde belirtilengenel şartları taşımanın yanında bazı özel şartları haiz olmak gibi birtakımkoşulların sağlanmasının gerekli olması göz önüne alındığında, sözleşmeliöğretmenlerin görev yaptığı il içinde alanında ihtiyaç bulunmaması durumunda,ihtiyaç olan ve sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilecek illerde istihdamedilmesi hakkaniyet gereği olup, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaçolmadığı gerekçesiyle sözleşmesinin feshedilebileceğine ilişkin düzenlemedehukuka uyarlık görülmediği ifade edildi."

Talip Geylan, yönetmelikle ilgili dava süreci devam ederken,konunun takipçisi olduklarını belirterek, "Bu karar, öğretmenlerimiziilgilendiren olumlu bir karar olup, idareyi bağlayıcı niteliktedir. Tümöğretmenlerin sadece kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre atanmasını talepeden sendikamızın hukuki ve demokratik mücadelesi devam edecektir."ifadesini kullandı. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6