Öne Çıkanlar ipekyol gazete yaşam hürriyet rabia meydanı

ÖĞRETMENLER YENİ SİSTEMDEN RAHATSIZ!

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen ŞanlıurfaŞubesi üyeleri ve Şube Başkanı İbrahim Coşkun, son dönemde gündemde olan veeleştiri alan "Öğretmen Performansı Değerlendirme Sistemi" konusunuprotesto etmek amacıyla dün öğlen saatlerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasınınbahçesinde toplandı.

Bina çevresinde güvenlikönlemlerinin de alındığı açıklamada zaman zaman sloganlar atan yaklaşık 50kişilik grup adına açıklamayı Şube Başkanı İbrahim Coşkun yaptı. “Motive etmekyerine olan motivasyonu bitirmek ve kamu görevlilerini tehdit etmek sonucuüreten bir içerikle performans sistemi kurmak, hem yorucu hem de yıpratıcısüreçlere yol açacaktır” diyen Coşkun performans değerlendirmesininmağduriyetlere neden olacağını ifade etti.

‘HUKUKİ VE KANUNİ DAYANAĞI YOK’
Bakanlığın bukonudaki ısrarının mağduriyetler doğuracağına işaret eden Coşkun, “Performansdeğerlendirmesinde Bakanlığın beklentisinin ne olduğunun belirlenmemiş olması,tutarlı ve sürdürülebilir bir değerlendirme sürecini mümkün kılmadığı gibi,görev tanımları ile hedef tanımlarının belirlenmemesi ve hedeflerleyeterlilikler arasında bir bağlantı olmaması, etkin, etkili ve denetlenebilirdeğerlendirme kıstaslarının ortaya konulmaması sonucunu doğurmuştur.Bakanlığın aceleci ve plansız birtavırla, hukuki ve kanuni dayanağı olmayan performans değerlendirme sisteminiuygulamaya koymaktaki gereksiz ısrarı, hatalara ve mağduriyetlere yolaçacaktır. Eşit olmayan şartlarda hizmet veren öğretmenlerin yine eşit olmayanşartlara sahip değerlendiriciler tarafından eşit olmayan bir puanlamaya tabitutulacağı bir süreç bizi beklemektedir” ifadelerini kullandı.

‘MÜLAKATLA ATAMADAN DA SÖZLEŞMELİÖĞRETMENLİKTEN DE VAZGEÇİLMELİDİR’
Ücretli öğretmenlikve mülakatla atama yapılmasının sorunlara neden olduğunu dile getiren Coşkun, “Aynıişi yapmalarına rağmen sözleşmeli öğretmenlerle diğer meslektaşları arasındabirçok fark var. Sözleşmeli öğretmen, eşi öğretmen olmadığı durumda dahi eşdurumu nedeniyle bir araya gelemiyor, eş ile iş arasında bir tercih yapmakzorunda bırakılıyor. Bu durum, aile bütünlüğüne ilişkin anayasal temel hakkınihlalidir. Zorunlu hizmet, sözleşmeli öğretmenlik vb. cebri uygulamalardanistenilen sonucun alınamadığı ve bunların yeni sorun alanları haline geldiğibilinmektedir. Tek başına sözleşmeli öğretmenlik uygulaması çok ciddi bir soruniken, atamaların mülakatla yapılması, yapılan mülakatlar çerçevesinde adaylarınkazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilmemesi, birçokyazılı sınavdan geçen öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaçdakikalık mülakatla elenmesi adalet duygusunun zedelenmesine neden olmaktadır.Farklı istihdam modellerinden vazgeçilmelidir. Bakanlık, öğretmenler arasındafark oluşturan ve öğretmenlerin özlük haklarında sorunlara neden olansözleşmeli öğretmenlik uygulaması yerine, dezavantajlı bölgelerde çalışacaköğretmenleri teşvik edecek bir mekanizma geliştirmelidir” sözlerine yer verdi.

'SONUNA KADAR MÜCADELE'
Öğretmenlik mesleğini değersizleştiren her türlü uygulamaya karşı mücadeleedeceklerini kaydeden Coşkun “Öğretmen yetiştirmedeki yanlış politikalar,istihdam sürecindeki zorluklar ve haksızlıklar, öğretmen açığı, sözleşmeliöğretmenlik sorunu, Alo 147 garabeti, istihdamda güçlük çekilen bölgelerdekimahrumiyetler öğretmenlik mesleğinin saygınlığına gölgedüşürmektedir. Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi olarak performansdeğerlendirmesi başta olmak üzere öğretmenlik mesleğini değersizleştiren veeğitimin sorunlarını derinleştiren uygulamalara karşı sonuna kadar mücadeleedeceğiz” diyerek sözlerine son verdi. 

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

MustafaPAYIK/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.