Öne Çıkanlar hırsızlar markete girdi dilendirici balkondan düştü yaşlı adam belentiler olumlu

Suriyeli gençler üniversiteye  'Akademik Türkçe' ile hazırlanacak

Birleşmiş Milletler YüksekKomiserliği (BMMYK), Avrupa Birliği (AB) ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler veAkraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) iş birliğiyle Türkiye'de yaşayanSuriyeli gençler, üniversiteye hazırlanacak. YTB ve BMMYK'dan yapılan yazılıaçıklamaya göre, "Suriye mülteci krizinin etkilerini hafifletmek içinTürkiye'deki ulusal kurumların desteklenmesi" ve "Türkiye'dekiSuriyeli mültecilerin yüksek öğretime erişimlerinin desteklenmesi"projeleri, AB ve Türkiye'nin finans desteğiyle yürütülüyor. Projeler,Türkiye'de yüksek öğrenim programlarına kaydolan Suriyeli öğrenci sayısınıartırmayı hedefliyor. Söz konusu projeler kapsamında, 2017-2018 akademikyılında 4200’den fazla lise mezunu Suriyeli genç, 9 aylık yoğun bir Türkçeprogramını tamamlayarak üniversitelere giriş için gerekli Türkçe dilyeterliliğini kazanma fırsatı yakalayacak.

Katılımcılardan öğrenim harcı alınmaması kararlaştırılanprojelerde Suriyeli gençler, Türkçe konuşma, okuma ve yazmayı öğrenecek. YTBBaşkanı Mehmet Köse, yapılan iş birliğinin önemini vurgulayarak Suriyeligençlere yönelik uzun vadeli projelerin, aynı zamanda dünya barışına da katkısağlayacağının altını çizdi.

KAYIP NESİL

Köse, “Suriye’deki iç savaş, tamiri uzun zaman alacak altyapıtahribatlarına sebep olmuş olabilir. Ancak bundan daha önemli bir husus,yerlerinden edilmiş Suriyeli gençlerin, gittikleri ülkelerde geçireceklerizamanı, kendi ülkelerinin geleceğini de düşünerek iyi bir şekildedeğerlendirebilmelerinin sağlanmasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu tür insanlık dramlarının yaşandığı ülkelerdeki gençnüfusun, yaşanan olaylar yüzünden "kayıp nesil" olarakadlandırıldığına dikkati çeken Köse, "Ancak uluslararası toplumun dabilinçli katkılarıyla, bulundukları ev sahibi ülkelerde Suriyeli gençlereverilecek eğitim imkanı, bu gençlerin ‘kayıp nesil’ değil, bilakis Suriye’ningeleceği açısından ‘kurucu nesil’ olmalarını sağlayabilecektir. Günümüzdebölgesel ve küresel barışın sütunlarından birini bu konunun oluşturduğundan şüpheyoktur.” dedi.

BMMYK Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp da projelerinönemine dair, "Bu iki proje, Türk makamları, BMMYK ve AB TürkiyeDelegasyonu arasındaki etkili iş birliğinin ve sorumluluk paylaşımının iyibirer örneği. Bu ortak çalışmalar sayesinde Suriyeli gençler, üniversiteyegitme hayallerini gerçekleştirme ve sonrasında da yaşadıkları topluma niteliklimeslek sahipleri olarak katkıda bulunma fırsatına kavuşacaklar.” ifadelerinikullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger,“Eğitim, mültecilere verdiğimiz desteğin kilit noktalarından biri. Türkiye’ninSuriyeli mültecilere öğrenim harcı muafiyeti tanımış olması, bizlerin hem BMMYKhem de YTB gibi Türk kurumları ile birlikte bu tür projeler yürütmemize olanaksağlıyor. Gençlerin eğitime erişimlerinin kolaylaştırılmasının onlarageleceklerini inşa etmeleri açısından büyük bir fırsat sunduğuna inanıyoruz.”açıklamasında bulundu. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6