Yiyecek içecekte sağlığa uygunlukçok önemlidir. Gıda maddelerinin insan sağlığını tehdit edebilecek her türlüetkenden uzaklaştırılması ve temizlenmesi anlamına gelir. Gıda maddelerinin insansağlığını olumsuz etkilemesi tehlikeli bir durumdur. Mikrobik hastalıklarınbüyük bir bölümü yiyecek ve içeceklerle meydana geldiği bir gerçektir. Bulaşıcıbir hastalığı olan bir kişi bir gıda maddesine temas ettiğinde bir başkasağlıklı kişinin de bu gıda maddesini tüketmesi ile aynı hastalığa maruzkalması kaçınılmaz olmaktadır. Hijyen bu durumun olmaması için tedbir alınmasıanlamına da gelmektedir.

Yiyecek ve içecekte sağlığauygunluk birkaç aşamada mümkündür. Yiyecekleri saklarken ve bekletirken, yemekiçin hazırlarken ve yerken sağlığa uygunluk ve temizlik kurallarına azamiderecede önem verilmelidir.

İhmal edilen hijyen kurallarının başındaekmek ve benzeri gıdalar gelmektedir. Marketlerde ekmek için bir dolapbulunmaktadır. Market olmasının bir özelliği olarak dolabın başında ekmekvermek için bir görevli bulunmaz, almak isteyen kişiler istediği miktar ekmeğikendisi alır. Birçok kişi ekmeğin tazeliğini yumuşaklığını elleriyle dokunarakhatta sıkarak alır. Ekmek seçmek olmaz. Aynı fırında aynı anda ve aynı ısıdapişen ekmeklerin birbirinden hiç bir farkı olamaz. Kişi, tek tek elleriyle dokunarakekmek seçmek yerine alacağı ekmeği gözleriyle tespit ederek alıp gitmelidir.Zaten bu sıkıntının yoğunluğundandır ki birçok markette ekmek dolabınınüzerinde “Lütfen ekmekleri ellerinizle değil gözlerinizle Seçiniz” şeklindeuyarı yazısını görmek mümkündür. Kişi elleriyle dokunduğu ekmeği başkasınınalmasını beklemesi yanlış olur. Herkesin eli kendi özelidir. Kişi eliyle uzunsüre dokunduğu bir ekmeği başkasının almasını bekleyemez.

Ekmeğin tazeliğini, yumuşaklığınıelleriyle sıkarak kontrol eden kişileri ikaz ettiğinizde aldığınız cevapçoğunlukla “ellerim kirli değil”, “yeni yıkadım” veya  “Abdest aldım da geldim” şeklinde olmaktadır.Oysa ellerdeki kirlilik görülmeyebilir. Mikroplar gözle görülmezler. Kişiellerinin temiz olduğunu söyleyebilir. Bu durum kendisi içindir. Yani ellerikendisine göre temizdir. Ellerini burnuna götürür, saçını kaşıyabilir,saçlarını düzeltebilir, kulağına parmağını sokabilir, dişlerine dokundurabilirvs. Bu durumda ellerinde gözle görünür bir kirlilik olmayabilir. Hiçbirkirlilik veya mikrop olmasa bile bu durum başkasını rahatsız eder. Ancakkendisini rahatsız etmeyebilir.

Bir simit fırınında bir Adamınsimitleri teker teker ellediğini görünce dayanamayıp:

-“Beyefendi, ben çocuklarımınokulda yemesi için simit alacaktım. Ama

Görüyorum ki siz tamamınıalacaksınız” dedim. Bunun üzerine adam biraz da şaşırarak,

-“Hayır, bir tane alacağım, benhepsini alamam” dedi.

-“Ama hepsini ellediniz, kontrolettiniz, elinizi sürdünüz. Şimdi sizin elinizi sürdüğünüz simitleri bir başkasıniçin alsın?” dediğimde

-“Ellerimde ne var ki? Tertemiz.Daha demin abdest aldım” diye sert bir cevap verdi.

Bunun üzerine ben de ellerimiağzıma sürdüm, burnuma ve kulaklarıma dokundum, saçlarımın içinde birazgezdirdim. Ellerimi adama doğru uzatıp,

-“Ellerim temiz değil mi? Amayine de bu ellerle dokunduğum simidi alarmısınız? Çocuğunuza yediririmsiniz?”diye sordum.

Adam hiçbir şey demeden sessizceayrıldı. Sonra simitçiye dönerek:

-“Simitleri herkesin elinisürebileceği yere koymamalısınız, tezgâhın arkasında olursa siz isteyenesimitlerini uzatırsınız” dedim. Şaşkınlıkla dinledi. Sonraki günlerde birkaçkez daha sırf merakımdan simitçinin dükkânına gittim, ancak hiçbir değişikliğinolmadığını üzülerek gördüm.

  Gıdamaddelerinin imalatında Hijyen konusunda gösterilmesi gereken titizlik,tüketirken de tüketmek üzere satın alırken de gösterilmelidir. Ekmeği satınalan kişi, ekmeği yapan fırıncının temiz olmasını sıhhî şartlarda imal etmesinibeklediği gibi kendisinin de bu durumda başkasının sağlığını gözetmesi gerekir.Hz. Muhammed (A.S) ın Kendin için istediğinibaşkaları için de iste” emirlerini unutmamak gerekir.

 

Afiyette kalın

samburek@gmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.