Öne Çıkanlar YERELGAZETE 1 gazete kaza göbeklitepe
banner18

Abonelik sözleşmeleri ile ilgili düzenleme!
banner16

Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Yönetmelik 29 Mayıs 2019 Tarihli ve 30788 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı. Doğal gaz, elektrik, su, telefon gibi aboneliklerden kaynaklı alacaklarlara ilişkin işlemler artık elektronik ortamda yapılacak.

Yönetmelik, abonelik sözleşmeleri ile bu sözleşmelerin ifası amacıyla  tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan mal veya hizmetten kaynaklanan para  alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takiplerinin, Ulusal Yargı Ağı  Bilişim Sisteminde (UYAP) oluşturulan Merkezi Takip Sistemi (MTS) üzerinden  başlatılmasına ve haciz aşamasına kadar yürütülmesine ilişkin usul ve esasları  belirliyor.

Buna göre yönetmelik kapsamındaki icra takipleri MTS'ye kaydedildiği  anda başlamış olacak. Takip talebinin MTS'ye kaydedilmesinden sonra bu talebe  uygun olarak MTS tarafından otomatik olarak ödeme emri düzenlenecek.

Borçlu tebligatın elektronik yolla yapılması zorunlu kişilerden ise  ödeme emri, 7201 sayılı Tebligat Kanununun hükümleri uyarınca borçluya elektronik  tebligat yoluyla gönderilecek. Borçlu, tebligatın elektronik yolla yapılması  zorunlu kişilerden değilse ödeme emri ile tebliğ mazbatalı kapalı zarf, UYAP  üzerinden ilgili PTT birimine iletilecek. Zarf, PTT birimince ilgiliye tebliğ  edilecek.

Takip konusu borcun tamamı, takip harç ve masraflarıyla birlikte ödeme  emrinde belirtilen hesap numarasına tahsilat kanalları ile ödendiğinde, MTS  tarafından takip sona erdirilecek. Borçlu, ödeme emrinin tebliğinden itibaren yedi gün içinde, herhangi  bir icra dairesine başvurarak ödeme emrine itiraz edebilecek. Posta yoluyla  itiraz yapılamayacak. Sadece yetkiye itiraz halinde, alacaklı avukatı MTS üzerinden yetki  itirazının kabulü seçeneğini seçerek, UYAP üzerinden entegre bilişim sistemleri  vasıtasıyla borçlunun mal, hak veya alacağı olup olmadığını sorgulayabilecek veya  yetki itirazında gösterilen icra dairesinde haciz işlemlerini başlatabilecek.

Takip talebinde belirtilen icra dairesinde haciz işlemlerinin  başlatılabilmesi için bu dairenin bağlı bulunduğu mahkemede yetki itirazının  kaldırılması gerekecek. Mahkeme, yetki itirazını dosya üzerinden inceleyip kesin  olarak karara bağlayacak. Mahkemenin yetkili gördüğü icra dairesinde haciz  işlemlerinin başlatılabilmesi için yeniden ödeme emri tebliği gerekmeyecek.    Yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte derdest olan dosyalar hakkında  uygulanmayacak.  Bu yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde ve yönetmelik yürürlüğe  girdiğinde derdest olan takipler hakkında 2004 sayılı Kanun ile İcra ve İflas  Kanunu Yönetmeliğinin ilgili hükümleri uygulanacak.

Yönetmelik 1 Haziran'da yürürlüğe girecek.

YÖNETMELİK İÇİN TIKLAYIN

(Vatan)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.