Öne Çıkanlar kaza ipekyol balıklıgöl ekonomi haberler

‘Bir fikrim var’ diyorsanız projenizi getirin!

İçişleri Bakanlığı Bütçesinden Derneklere Yardım Yapılması Hakkında Yönerge kapsamında her yıl Bakanlık bütçesinden derneklere proje karşılığında yardım yapılıyor. 29 Ocak’ta başlayan proje başvurularına bu yıl da Şanlıurfa’daki faal derneklerin proje sunması bekleniyor.

Bin 183 derneğin faaliyet gösterdiği Şanlıurfa’da bu derneklerin büyük bir çoğunluğunu Dini Hizmetlerin Gerçekleştirilmesine Yönelik Faaliyet Gösteren Dernekler kategorisi oluşturuyor.

Düşünce Temelli Dernekler kategorisinde ise, AB Sürecinde Şanlıurfa'yı Tanıtma Derneği, Fikir Masası Derneği, Genç Düşünce Akademisi Derneği, Kent Toplum Bilim Ve Tarih Araştırmaları Derneği, Suruç Hayat Boyu Öğrenme Derneği, Sürdürülebilir Yerel Ve Bölgesel Kalkınma Derneği, Türk Ocakları Derneği Şanlıurfa Şubesi gibi sadece 7 dernek bulunuyor. Proje üretememekle zaman zaman suçlanan Şanlıurfa’daki derneklerin bu yıl kaç tane ve hangi konularda proje sunacakları merakla bekleniyor. 

HANGİ KONULARDAKİ PROJELER DESTEKLENECEK?

2019 yılı için desteklenecek proje konuları, Bakanlıkça aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:
İnsan hakları, demokrasi ve aktif vatandaşlık bilincinin arttırılması,
Karar alma mekanizmalarına katılım, kamu-sivil toplum işbirliği, sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin arttırılması,
Kadın hakları, aile yapısının korunması, aile içi şiddetin önlenmesi,
Toplumda huzur ve barışı temin etmek üzere farklı toplum kesimleri arasında uzlaşma sağlanması, işbirliği ve etkileşimin arttırılması,
Toplumun öncelikli ihtiyaç ve sorunlarına çözüm sağlayabilecek ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunabilecek projelerin desteklenmesi,
İstihdamın arttırılması,
Tarih, medeniyet, kültür değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve ihyası,
Eğitim, kültür, sağlık, spor konularındaki projelerin desteklenmesi,
Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele,
Şehit yakınları ve gaziler ile terör olaylarına maruz kalmış vatandaşların desteklenmesi,
Çocuklar, gençler, kadınlar, engelliler, maddi durumu iyi olmayan ve sosyal risk altındaki grupların desteklenmesi,
Göç ve uyum.

BAŞVURU ELEKTRONİK OLARAK YAPILACAK

29 Ocak 2019 tarihinde başlayan proje başvuruları, https://sso.dernekler.gov.tr adresinde yer alan Proje Destek Sistemi (PRODES) üzerinden elektronik olarak yapılacak. Program kapsamında desteklenecek proje konuları, desteğin miktarı ve kapsamı, kimlerin başvurabileceği, başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı konuları ile ilgili detaylar PRODES’te yer alan Başvuru Rehberinde açıklanmıştır.

Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.