Öne Çıkanlar halliliye siverek urfahaberler harran karaköprü

Genç çiftçilere 30 bin liralık hibe uygulaması sürecek

Kırsal alanda yaşayanların desteklenmesi amacıyla başlatılan"genç çiftçilere 30 bin liralık hibe desteği sağlanması" uygulamasınabu yıl da devam edilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "KırsalKalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi HakkındaTebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Tebliğle kırsalalanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal,yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle bunların işlenmesi,depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibeödenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Buna göre, genç çiftçilerinhazırlayacağı projeler şu konularda olacak:

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıyetiştiriciliği ve bal üretimi, arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arıürünleri üretimi, ipek böceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı, serbest sistemyumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı, kapama meyve bahçesi tesisi,fide, fidan, iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altıyetiştiriciliği, çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimive tesis yapımı, çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi,depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, organik veya iyi tarımuygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim.

Genç çiftçilerin, destekten yararlanması için bugünitibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olması gerekiyor. Dahaönce Bakanlığın diğer hibe programından faydalanmamış olma şartı da aranıyor.Destek için ön başvurular, "https://gencciftci.tarim.gov.tr"adresinden yapılacak. Kesin başvurular, genç çiftçilerin proje uygulayacağıkırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşimbiriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine şahsen gerçekleştirilecek.

30 BİN LİRAYA KADAR HİBE

Başvurusu kabul edilip, hibe sözleşmesi imzalayarak,belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30 bin liraya kadarhibe ödemesi yapılacak. Proje, KDV hariç hazırlanacak ve hibe ödemesi buna göregerçekleştirilecek. Başvurular, bugünden itibaren 5 iş günü geçtikten sonrabaşlayacak ve 20 gün devam edecek.

KOMİSYONUN KARARI KESİN OLACAK

Bu başvurular, oluşturulacak genç çiftçi proje değerlendirmekomisyonu tarafından 10 iş günü içinde değerlendirilecek. Komisyonda, vali veyagörevlendireceği vali yardımcısı başkanlığında, bakanlık il müdürü ve il müdüryardımcısının da aralarında bulunduğu 5 kişi yer alacak. Komisyon, başvuruyureddedip, hibe sözleşmesini iptal etme hakkına sahip olacak. Genç çiftçi projedeğerlendirme komisyonunun aldığı kararlar kesin olarak uygulanacak. Komisyontarafından belirlenen listelerde yer alan genç çiftçilerle hibe sözleşmesiimzalanacak. Hibe ödemesi, proje sahibi genç çiftçinin TC kimlik numarasıylauyumlu olarak Ziraat Bankası tarafından yapılacak. Hibe ödemeleri, Türk lirasıolarak gerçekleştirilecek. Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödemetarihinden itibaren hesaplanan kanuni faiziyle geri alınacak. Genç çiftçi,proje içindeki alımları ve amacını, ödemenin yapılmasından sonra 2 yıl süreyledeğiştiremeyecek. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.