Öne Çıkanlar vatan MİLLET balıklıgöl spor ipekyol

Hazine 40 milyar liralık  kaynağı yönetecek

Devletin ödeme ve tahsilat işlemlerinin gerçekleştirildiği'Tek Hazine Hesabı'nın kapsamının genişletilmesiyle başta özel bütçeli vedüzenleyici denetleyici kuruluşlar olmak birçok kurum ve bunlara bağlı dönersermayelerin mali kaynaklarının yönetimi Hazine'nin çatısı altında yapılacak.Hazine yeni süreçte genel bütçeli kuruluşlara ek olarak yaklaşık 40 milyarliralık mali kaynak büyüklüğünü de yönetecek. AA muhabirinin derlediğibilgilere göre, "torba yasa"da yer alan ve yürürlüğe giren düzenlemeile genel bütçe kapsamındaki idarelerin ödeme ve tahsilat işlemleriningerçekleştirildiği Tek Hazine Hesabının kapsamı genişletildi. Mevcut uygulamayailave, ilk planda özel bütçeli kuruluşlar, düzenleyici ve denetleyicikuruluşlar, SGK ve İŞKUR ile özelleştirme, tanıtma fonu gibi bütçe dışı fonlarkademeli olarak kapsama alınacak. Mahalli idareler, kamu iktisadi teşebbüsleri(KİT) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bu aşamada kapsama dahilolmayacak. İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) ise kanun kapsamında yer almadığındansisteme dahil edilmeyecek. Bu çerçevede mali kaynak büyüklüğü yaklaşık 40milyar lirayı bulan kurumlar, mevcut idari ve bütçesel süreçlerinde herhangibir değişikliğe yol açmadan yeni adıyla "tek hazine kurumlarhesabı"na dahil olacak. Bununla kurumların mali kaynaklarının haksahipliği değil, yalnızca yönetimi Hazine'ye geçmiş olacak. Söz konusuuygulamayla kamu nakit yönetiminin etkinliği artacak, güçlü bir nakit rezerviortaya çıkacak. Kamu nakit yönetimi açısından verimsizliğin önüne geçilecek. Buşekilde kurumların ihtiyaçları daha etkin ve verimli bir şekilde karşılanacak.Kamunun nakit kaynaklarının Hazine tarafından tek bir hesapta yönetilmesiyle bukaynakların banka hesaplarında atıl olarak beklemesinin önüne geçilmiş olacak.

PİLOT ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Yeni süreçte Hazine Müsteşarlığı, hazırlıkları tamamlanmaküzere olan bilgi işlem altyapısını devreye sokacak. İlk aşamada Bakanlar Kurulukararıyla belirlenecek kurumlar arasından seçilecek pilot kurumlarla çalışmalarbaşlatılacak ve sistem test edilecek. Daha sonra kurumlar aşamalı bir şekildesisteme dahil edilecek.

KURUMLAR NAKİT İHTİYACI İÇİN TALEPTE BULUNACAK

Sisteme dahil olacak kurumlar mevcut durumda olduğu gibibütçeleri çerçevesinde kendi tasarrufları doğrultusunda harcamalarınıgerçekleştirebilecek, sadece nakit ihtiyaçları için Hazineden taleptebulunabilecek. Hazinece söz konusu kurumların nakit ihtiyaçlarının günlükolarak karşılanacak. Yeni sistemle kamu nakdi tek bir elden değerlendirilecek,kapsama alınan kamu kurumlarının nakit mevcutlarını değerlendirme yönünden birfonksiyonları kalmayacak. Söz konusu sistemin "bilgi-işlem","bankacılık" ve "muhasebe altyapısı" olmak üzere üç temelayağı olacak. Kurumların günlük nakit ihtiyaçları, geliştirilen yeni bilgiişlem altyapısı aracılığıyla her gün Hazinede toplanacak. Hazine, kurumlardantopladığı nakit taleplerini günlük bazda karşılayacak. Kapsam dahilinde yeralan her bir kuruluş tarafından tahsilat ve ödemelerin tek merkezde toplanacağısıfır bakiyeli birer tek idare tahsilat ve ödeme hesabı açılacak, tüm tahsilatve ödemeler bu hesaplar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Hesaplarda kalanbakiye, gün sonunda Tek Hazine Kurumlar Hesabına aktarılacak. Buna yönelikmuhasebe entegrasyonu ise Hazine, Maliye Bakanlığı ve kapsam dahiline alınacakkurumlar arasında sağlanacak. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.