Öne Çıkanlar vatan MİLLET balıklıgöl spor ipekyol

Sulama ve tarım arazilerinin  toplulaştırma bir arada olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Sulama iletarım arazilerinin toplulaştırma çalışmaları bir arada olmalı. Eğer bir yerdetoplulaştırma yapılırsa, sulama projeleri daha rasyonel ve maliyeti daha azoluyor." dedi. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, AK Parti KonyaMilletvekili Mehmet Babaoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda, Devlet Suİşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nınmaddeleri üzerinde görüşülüyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, tarım,orman, su ve toprak unsurlarının milli varlıklar olduğunu ve gelecek kuşaklarada daha çok büyütülerek ve genişletilerek bırakılması gerektiğini dile getirdi.Orman birlikleri ve sulama birliklerinin çekincelerinin de göz önündebulundurulmasının gereğine işaret eden Altay, "Amacımız, devletin demilletin de müşteki olmayacağı bir kanunu inşallah genel kurula indirmek,oradan da oy birliğiyle çıkarmak. Onu arzu ediyoruz. Millete menfaati olmayanbir işin devlete de faydası olmaz." ifadesini kullandı. Hükümetin,milletin hassasiyetlerine dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Altay,"Meseleye böyle bakıldığında daha verimli bir tasarıyı buradan çıkarmışoluruz." değerlendirmesinde bulundu.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da baraj ve gölet suyüzeyleri ile rezervuar alanında azami su kotu ile işletme kotu arasında kalanyerlerde güneş enerji sistemlerinin kurulmasına yönelik gelen taleplerden uygungörülenleri bedeli karşılığında kiralama yetkisinin, DSİ Genel Müdürlüğüneverilmesine ilişkin düzenleme konusunda söz aldı. Sarıbal, su yüzeylerindekurulacak güneş enerjisi santralleri için ÇED zorunluluğunun olmasının öneminedeğindi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de burada üstü örtülü birözelleştirmenin olduğunu savundu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,kanun tasarısını katılımcı bir anlayışla hazırlamak istediklerini ve bukapsamda görüşmeler yapıldığını anımsatarak, tasarının kanunlaştırılmasını da katılımcıbir anlayışla gerçekleştirme arzusunda olduklarını ifade etti. Eroğlu, dilegetirilen görüşleri ve itirazları göz önünde bulundurarak, verilecekönergelerle tasarıda bir takım değişiklikler yapacaklarını da kaydetti.

Her projede ÇED çalışması yapıldığını ve bu olmadan hiçbirşekilde bir projenin gerçekleştirilmediğini belirten Eroğlu, bunun tasarıyaayrıca yazılmasına gerek olmadığını söyledi. Eroğlu, "Burada kastedilenkapalı su sistemleri değil. Bazen çok uzun kanallar oluyor, buharlaşma oluyor. Bunlarınüzerine güneş enerjisi sistemleri kurulabilir. Çok büyük kanallar var, nehirakıyor. Şu anda Şanlıurfa'dan Mardin'e ilettiğimiz kanalın uzunluğu 221kilometre ve bir nehir akıyor. Baraj ve göletleri DSİ istimlak ederken, azamisu seviyesine kadar istimlak ediyor. Ama çoğu zaman bu ancak 10-15 yılda birdoluyor. Dolayısıyla azami su seviyesiyle işletme seviyesindeki alan boşkalıyor." diye konuştu.

Örneğin, Elazığ'daki Uluabat sulamasında, hemen barajınkenarındaki istimlak edilmiş boş alana güneş enerjisi sistemi kurulabilmesineimkan tanıyacaklarını aktaran Eroğlu, şu bilgileri verdi: "Dünyadaözellikle baraj ve göletlerin su yüzeylerinde güneş enerjisi üreten yüzensistemler var. Türkiye'de ilgili mevzuat olmadığı için gerektiğinde DSİ'nin uygungörmesi halinde bunu kiralama imkanı getiriyoruz. Şu anda Maliye Bakanlığı bunukiralayabilir ama biz bunu DSİ'nin yetkisine alalım ki özellikle herhangi birmahsuru var mı yok mu, izin verirken ona göre verelim diye bu kanun tasarısınıgetirdik. Burada son derece titiz bir şekilde çalışma yapıldı. Burada mahsuryok, ÇED isteniyor zaten, her projede var."

Türkiye'nin büyük bir güneş enerjisi potansiyeli olduğunuancak buradan enerji üretim seviyesinin çok düşük olduğunu belirten Eroğlu,"Sebebi şu; biz tarım arazisine izin veremeyiz, ormanlara izin vermiyoruz.Güneş enerjisi tesislerinin kurulacağı yerler olarak deniz yüzeyleri, baraj vegöl yüzeyleri ile kanallar kalıyor. Bu, hem buharlaşmayı önlemek açısından, hemde enerji potansiyelinden istifade etmek açısından çok faydalı. Eğer çiftçiiçin ihtiyaç varsa bunu bizzat DSİ kendisi kuracak, çiftçiler bundan istifadeedecek." açıklamasında bulundu.

"423 BİN 500 HEKTAR ALANDA TOPLULAŞTIRMA YAPTIK"

Sulama ile tarım arazilerinin toplulaştırma çalışmalarınınbir arada olması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, "Eğer bir yerdetoplulaştırma yapılırsa, sulama projeleri daha rasyonel, maliyeti daha az,hatta bazı yerlerde yüzde 42 kadar az ve daha kısa sürede yapılıyor. Maksatburada çiftçimize daha hızlı bir şekilde sulama ve toplulaştırmayıgötürmek." dedi.

Eroğlu, Toplulaştırma Kanunu ile verilen yetki kapsamında,DSİ Genel Müdürlüğünün de kendi projeleri çerçevesinde, şu ana kadar 423 bin500 hektar alanda toplulaştırma yaptığını aktardı. Veysel Eroğlu, DSİ GenelMüdürlüğünde inşaat mühendislerinden sonra ikinci sırada ziraat mühendislerininistihdam edildiğini de belirtti. Toplulaştırmanın çok hassas ve zor olduğunu veneredeyse bu konunun geceleri rüyasına girdiğini aktaran Eroğlu, bu çalışmayıteknolojik imkanları da kullanarak çok daha iyi bir şekilde, Gıda, Tarım veHayvancılık Bakanlığının tecrübelerinden de yararlanarak yapacaklarınıvurguladı. Sulama ile toplulaştırma faaliyetlerini bir arada yürütmeyiamaçladıklarını belirten Eroğlu, bu kapsamda, Türkiye'nin her yerine ulaşacakbir teşkilatlarının bulunduğunu aktardı. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.