Öne Çıkanlar belediye Başkanlık VERDİ balıklıgöl AKSAK

Türkiye'nin tohumu  tüm dünyada filizleniyor

Türkiye, tohum sektöründe son yıllarda "marka"ülkelerden biri olmaya başladı. Daha önce tohum ithalatçısı ülkeler arasındayer alan Türkiye, son yıllarda bu alandaki çalışmalarıyla ihracatçı konumunageldi. Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, yaptığıaçıklamada, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtasındaki 80 ülkede Türk tohumununtoprakla buluştuğunu söyledi. TÜRKTOB'un 2008 yılından bu yana faaliyetgösterdiğini ve 43 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük sivil toplumkuruluşlarından biri olduğunu ifade eden Yılmaz, tohum üretiminin, özelsektörün devreye girmesiyle ciddi gelişim gösterdiğini kaydetti. Yılmaz,tohumculuk sektöründe son 35-40 yılda ciddi çalışmalar yapıldığınıvurgulayarak, "1980'li yıllara kadar kamu ağırlıklı bir tohumculuk sektörüvarken, 1980'li yıllardan sonra özel firmalarda üretim ve Ar-Ge çalışmalarıyapmasıyla tohumculukta 'özel sektör' ağırlıklı olmaya başladı. 2000'liyollarda 145 bin ton olan tohumluk üretimi, 2017 yılı sonu itibarıyla 1 milyon50 bin tona ulaştı. Türkiye'de her yıl 2 milyon 700 bin ton tohum topraklabuluşuyor. Türkiye olarak bu tohumların 1 milyon 50 bin tonunu üretiyoruz. Buda toplam ihtiyacın yüzde 40'ını geçiyor." dedi.

Türkiye'de tohumculuk sektörünün hem üretim, hem Ar-Ge, hemihracat, hem de yerli ve milli çalışmalar olarak önemli aşamalar kaydettiğinidile getiren Yılmaz, "35-40 yılda Türkiye yaptığı çalışmalarla, kendimarkasıyla 80 ülkeye ihracat yaparak uluslararası alanda rekabet edebilen,tohumculuk sektörü güçlü ülkelerden biri oldu. Her geçen gün bunun gücünüdünyada hissettirmeye başladı. Önümüzdeki yıllarda diğer ülkeler de bunuduyacak. Biz ihracatı Avrupa'ya da, Afrika'ya da, Amerika'ya da, Türkcumhuriyetlere, Balkan ülkelerine de yapıyoruz. Dünyanın her yerinde Türktohumculuk sektörü var." diye konuştu.

"80 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ"

Yılmaz, Türkiye'de 1980'lerde 3 olan tohumculuk şirketsayısının 2017 yılı sonunda 832'ye yükseldiğine dikkati çekerek, şunlarıkaydetti: "2017 yılı itibarıyla 40 bin ton ithalat, 44 bin ton ihracatyaptık. 40 bin ton ithal ettiğimiz tohumun karşılığı 185 milyon dolar. 44 binton ihraç ettiğimiz tohumun değeri de 136 milyon dolar. Türkiye'de tohumculuksektöründe ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 73, buna fidan ve süsbitkilerini de dahil ettiğimiz zaman ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde90'ların üzerinde. Türkiye'de 832 şirket bulunuyor. Bu şirketlerden 778'i yerlisermayeli 22 tanesi yerli yabancı ortaklı, 32'si de yabancı firmalar. Yerlifirmaların sayısı bu sektörde yüzde 70'i bulmuştur. Türkiye tohumculuk sektörükamuyla, üniversitelerle, üretim alt yapısı, yetişmiş insan gücü ve kullandığıteknolojiyle ülkedeki tohum ihtiyacını üretebilecek kapasiteye sahip."

İSRAİL'E TOHUM İHRACATI

Kamuoyunda "Bütün tohumları İsrail'den alıyoruz"veya "İsrail'den tohum almazsak üretim yapamayacağız" gibi yanlış biralgının olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Türkiye sınırlarını diğer ülkelere kapattığı takdirdedışa bağımlı olmadan, tohumculuk sektörü kendi ihtiyacını karşılayabilecek güceve kapasiteye sahiptir. İsrail'den tohum ithal ediyoruz ama oraya tohumihracatı da yapıyoruz. Sadece ürettiğimiz tohumları değil onlardan ürettiğimizürünleri de ihraç ediyoruz. İsrail'in hem dünya tohumluk ticaretinde hem deTürkiye'nin ithalatında önemsiz bir yere sahip. Toplam ithalatımız içindeİsrail'in payının önemsiz olduğunu söyleyebilirim. Türkiye, dünya tohumticareti yapan ülkeler arasında 10. sırada. Hedefimiz ilk 5'de yer almak.İsrail'in bu sıralamada yeri bile yok. Toplumdaki yanlış algının değişmesi içinuğraşıyoruz. Türk tohumculuk sektörü 80 milyon insanın ihtiyacı olan bitkiselüretimin en önemli girdisi olan tohumu karşılayacak kapasiteye sahip. İsrailsöylentileri de şehir efsanesinden başka bir şey değil." (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6