Öne Çıkanlar ipekyol gazete yaşam hürriyet rabia meydanı

TZOB'dan 'patates tüketelim' çağrısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ŞemsiBayraktar, Niğde ve Nevşehir’de depolarda 350-400 bin ton patatesin alıcıbeklediğini bildirerek, “patates tüketelim” çağrısında bulundu. Bayraktar,“mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları depoda alıcı bekleyenpatates için büyük bir risk teşkil ediyor. Patatesin filizlenmeden, kilo vekalite kaybı yaşanmadan pazarlanması gerekiyor. Başta askeri birlikler,bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, yatılı okul ve yurtlar,yemek firmaları gibi toplu tüketim yerlerinde alımlar yapılmalı, patateste içtüketim hızlı bir şekilde artırılmalıdır. Depolardaki patates zamanındatüketilmezse üreticinin emeği zayi olacağı gibi çürüyen ürünün atılması daüreticilerimize ayrıca bir yük getirecektir” dedi.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, ucuzluğu, birim alandanfazla verim sağlanması, besin değerinin yüksek oluşu, sindirim kolaylığı,endüstride farklı şekillerde kullanılması ve her çeşit iklimde yetişmesinedeniyle bugün hemen hemen bütün dünyada yetiştirildiğini ve tüketildiğinibelirtti. Bayraktar, şunları kaydetti:

Ülkemizde üretimin yoğun olarak yapıldığı iller sırasıylaNiğde, Konya, Afyonkarahisar, İzmir, Kayseri, Nevşehir, Adana’dır. Buillerimizi sırasıyla Aksaray, Sivas, Bolu, Bitlis ve Hatay illerimiz takipetmektedir. Ülkemiz üretiminin yaklaşık yüzde 82,7’si bu illerimiz tarafındanyapılmaktadır.Bazı Avrupa ülkelerinde kişi başına patates tüketimiülkemizdekinin 3-4 katını buluyor. Patates son derece yararlı bir besin. Çokdeğişik şekillerde tüketimi de mümkün. Daha fazla patates tüketebiliriz. Kişibaşına 4-5 kilogram daha patates tüketsek, depolarda patates kalmaz.”

 “FİYATİSTİKRARSIZLIĞI ÜRETİCİYİ DE TÜKETİCİYİ DE MAĞDUR EDİYOR”

Türkiye’de bitkisel üretimde önemli bir yeri olan patatesteyaşanan fiyat istikrarsızlıklarının üreticiyi de tüketiciyi de etkilediğini,patates fiyatların arttığı dönemde tüketicilerin, fiyatların düştüğü dönemde deüreticilerin mağdur olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Bu yıl dapatates üreticilerimiz pazarlama problemiyle karşı karşıya kalmışlardır.Pazarlama problemlerinin çözümüne katkı sağlaması bakımından ihracat iadesitalebimiz başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız olmak üzere hükümetyetkililerine iletilmiştir. İhracatta ton başına 50 lira ödeme kararıalınmıştır. Söz konusu karar, piyasaları bir miktar olumlu etkilese de halihazırda üreticilerimiz kilogramını ortalama 50 kuruşa mal ettiği patatesi,30-35 kuruşa satmakta zorlanmaktadır. İhracat desteğine rağmen fiyatlarortadadır. Hava sıcaklıkları bu yıl mevsim normallerinin üzerindeseyretmektedir. Niğde ve Nevşehir’de 350-400 bin ton patates alıcı bekliyor.Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, depoda alıcı bekleyenpatates için büyük bir risk oluşturuyor. Ürün depoda kaldığı sürece patatestefilizlenme, kilo ve kalite kaybı yaşanabilir. Havaların da giderek ısındığıdikkate alındığında eldeki ürünün en kısa sürede pazarlanması gerekmektedir.Sıcak giden havalar, patateste yeni ürünü de mevsiminden önce çıkmasına nedenolacaktır.”

PAZARLAMA SORUNUNUN KALICI OLARAK ÇÖZÜMLENEBİLMESİ İÇİN…

Bayraktar, patateste yaşanan pazarlama sorununun kalıcıolarak çözümlenebilmesi, üretim ve fiyatta istikrarın sağlanabilmesibakımından;

Üretim planlaması yapılması,

İhracat desteğinin düzenli ve zamanında verilmesi,

İç talebin artırılması,

Münavebe süresine titizlikle uyulması,

Başta elektrik olmak üzere üretim maliyetlerinindüşürülmesi,

Patatesin sanayiye entegrasyonunun, üretim ve işlemeçeşitliliğinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Bayraktar, üreticilerin alın terinin karşılığını alması vebin bir emekle ürettikleri ürünün zayi edilmeden değerlendirilmesinin en büyüktemennileri olduğunu bildirdi. (HABER MERKEZİ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.