Öne Çıkanlar halliliye siverek urfahaberler harran karaköprü

'Ucuz et' etin  fiyatını düşürdü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Etve Süt Kurumunun (ESK) uygun fiyata et satışı uygulaması sonrası market vekasaplarda da fiyatların düşmesinin sevindirici olduğunu belirterek,"Amacımız, üreticileri ve kasapları mağdur etmeden, dar gelirlivatandaşların evlerine uygun fiyattan et girmesini sağlamaktır." dedi.

ESK'nin uygulama kapsamında zincir marketler A101 ve BİM'eaylık yaklaşık 5 bin ton et temin etmesi, diğer market ve kasaplarda dafiyatların 5 lira civarında düşmesine neden oldu. Fakıbaba, konuya ilişkinyaptığı değerlendirmede, ESK tarafından marketlere taze dana karkas et satışıuygulamasında amaçlarının, üreticileri ve kasapları mağdur etmeden, dar gelirlivatandaşların evlerine uygun fiyattan et girmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Kasapların ve diğer marketlerin de indirime gitmelerinin,fiyatların düşmesi adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Fakıbaba, bugelişmeleri, uygulamanın regülasyon anlamında amacına ulaştığını göstermesibakımından önemli gördüğünü dile getirdi.

"PİYASAYI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Fakıbaba, uygulamayı yaparken üreticiyi ve esnafı mağduredecek, piyasadaki rekabet şartlarını bozacak bir duruma asla müsaadeetmediklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bu hassasiyet içerisinde bir yandan et fiyatlarınıregüle ederken, diğer yandan üreticilerimizi korumak adına, daha önce ESK'de23,80 liraya kesilen karkas fiyatlarını 25,5 liraya çıkardık. Piyasayı yakındantakip ediyoruz. Gelişmelere göre maliyetleri göz önünde bulunduraraküreticilerimizin zarar etmeyecekleri bir fiyat düzenlemesine gidebiliriz.Ayrıca bu yıl 200 başa kadar yerli büyükbaş hayvan besleyip kesime getirenyetiştiricilerimize, herhangi bir ruhsatlı kesimhanede kesimi yapılmasıkaydıyla hayvan başına 250 lira destek vereceğiz."

"DEMEK Kİ FİYATLARI DÜŞÜREBİLİYORLARMIŞ"

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR)Başkanı Bülent Tunç, hayvancılık için verilen destekleri olumlu bulduklarını,bu desteklerle Türkiye'nin dışa bağımlılığının azaltabileceğini vurguladı.Tunç, daha önce üreticinin "spekülatör" olarak suçlandığını ifadeederek, "Etin kilogramının 40-45 liraya satılmasının sebebi üretici olarakbiliniyordu. Marketlerde ucuz et satış olayı çok doğru ve yerinde bir kararoldu. 40-45 liraya et satan kasap da fiyatını düşürmek zorunda kaldı. Üreticifiyatı aynı olmasına rağmen, daha önce 'satmam' diyen kasaplar, marketlerfiyatlarını indirdi. Bu marketler ve kasaplar demek ki fiyatlarıdüşürebiliyorlarmış." değerlendirmesinde bulundu.

UYGULAMA KASIMDA BAŞLADI

ESK tarafından, kıymanın kilogramını 29 lira, kuşbaşınınkilogramını da 31 liradan satmak için başvuran 8 firma arasından, 81 ildeşubesi bulunan ve kendi satış noktalarının tamamında satış yapmayı taahhüt edenA101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzalandı. ESK, 1 Kasım 2017 itibarıylabaşlayan uygulama kapsamında A101 ve BİM'e aylık yaklaşık 5 bin ton et teminediyor. Uygulama sonrası diğer market ve kasaplarda da kıyma ve kuşbaşıfiyatlarında 5 lira civarında düşüş oldu.

ESK'DEN "PİYASAYA SAĞLIKSIZ ET SUNULDUĞU"İDDİASINA YALANLAMA

Öte yandan Et ve Süt Kurumunca, Bosna Hersek'ten getirilensığır karkas etlerin sadece bir partisinde sağlık sorunu tespit edildiği ve oetlerin de piyasaya sunulmadığı bildirildi.

Kurumun, Bakanlar Kurulu tarafından verilen tarifekontenjanları kapsamında et ithalatı gerçekleştirdiğine işaret edilenaçıklamada, etlerin getirilen ülkede kesilmesi, parçalanması ve paketlenmesigibi işlemlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca görevlendirilmişveteriner hekimlerin gözetiminde, konuyla ilgili mevzuat hükümlerine göreyapıldığı aktarıldı. Türkiye'ye girişi gerçekleşen etlerin yine veterinerhekimler tarafından veteriner sığır kontrol noktalarında gerekli analiz vekontrollere tabi tutulduğuna dikkat çekilen açıklamada, ithalat uygulamalarındabütün işlemlerde gereken hassasiyetin gösterildiği, sağlık açısından risktaşıyan hiçbir ürünün ya da hayvanın ülkeye girişine müsaade edilmediğivurgulandı. Açıklamada, Bosna Hersek'ten getirilen etlerin de veteriner sınırkontrol noktasında gerekli kontrollere tabi tutulduğunun altı çizilerek, şuifadelere yer verildi: "Yapılan kontrollerde bu etlerin sadece birpartisinde sağlık sorunu olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları çıkanakadar bu etler depolarımızda muhafaza altına alınmış, iddia edildiği gibipiyasaya sürülüp vatandaşların tüketimine sunulmamıştır. Söz konusu etlerinimha işlemleri, ithalatçı firmanın, imhaya ilişkin itirazıyla ilgili yasalprosedürlerin tamamlanmasından sonra Erzincan kombinamız rendering tesislerindegerçekleştirilmiştir. Depolarımızda incelemesi devam eden ve olumsuz raporuolan başka parti et ürünü bulunmamaktadır. Ayrıca, konuyla ilgilimilletvekillerinden gelen soru önergeleriyle vatandaşlardan gelen bilgi edinmebaşvurularının tamamına cevap verilmiştir. Dolayısıyla bu konuda kamuoyundanbilgi saklanması söz konusu değildir." (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.