ŞanlıurfaTicaret ve Sanayi Odası’nda (ŞUTSO) 7-8 yıl önce Rakkalı heyetle yapılantoplantıyı takip ettik. Heyetin içerisinde Rakka Tarım Müdürü başta olmak üzeretarım alanında söz sahibi olan Suriyeliler vardı. Bunlar Halep’te tarımsalsulamanın güneş enerjisi ile yapıldığını görmüşler. Araştırmışlar, Halepliyetkililerin öncülük yaparak çiftçilere Gaziantep’ten bu teknolojiyi ithalettiklerini öğrenmişler.

Kendileride Gaziantep’ten bu teknolojiyi ithal etmek istemişler ama Rakka olarak kardeşşehirleri Şanlıurfa olduğu için ülke yönetimi izin vermemiş. DolayısıylaŞanlıurfa’ya gelmişler. Doğru Organize Sanayi Bölgesi’ne giderek tarımsalsulamada güneş enerjisi sistemi satan fabrika aramışlar. Ancak bulamamışlar.Evren Sanayi Sitesi’ne gitmişler, yok. Şanlıurfa’nın herhangi bir bölgesindevar mı diye sormuşlar, yok.

ÇaresizŞUTSO’ya gelmişler. Başkan Ertekin o ara il dışında. Başkan vekili veyönetimden birkaç kişi Rakkalı heyetle görüşme yaptı. Rakkalı heyetinanlattıkları tercüman aracılığı ile anlatılıyor; “Antep’ten şöyle şöyle birsistem geldi Halep’e biz de Rakka olarak bu teknolojiyi kullanmak istiyoruzvesizden satın almak istiyoruz.” diye…

Heyetbaşkanı: “Efendim gelişen dünyada yenilenebilir teknoloji artık kaçınılmazdır,ekonomiktir, çevre dostudur, güzeldir, iyidir vs vs.”

TercümanArapça’ya çevirdikten sonra Rakkalı heyet yine bu sistemi nereden satınalabileceklerini soruyor.

Bizim heyetyine anlatıyor, “iyidir, güzeldir, hoştur” diye…

Yaklaşık 40dakika sürdü bu diyalog. Ve sonunda Rakkalı heyet ensesini kaşıya kaşıya gitti.

Halepkarşısında bulunan Gaziantep’le kardeş şehir ilan edilmenin meyvesinitoplarken, Rakka bizim gibi boş boş konuşan bir şehirle kardeş şehir ilanedilmenin cezasını çekiyordu.

ŞUTSO’nunen kayıp yılı kayyumlu yıl oldu ama ondan önceki Ertekin dönemi de bomboştu.Adam tamamen kendi cemaatinin önünü açmak için ŞUTSO’yu adeta Truva atı gibikullanmış.

Şimdi dönüpgünümüze bakıyoruz. Yine Ertekin’e yakın olan tipler, zihniyetler, simalarortada seçilmek için var gücüyle çalışıyor.

Bir kişi deçıkıp “Siz hele şöyle kenara bir çekilin bakalım” diyemiyor.

Bu tiplerinarasında belki yolu hiç FETÖ ile kesişmeyen de vardır ama yönetim anlayışıErtekin ile aynı. İddia ediyorum aynı.

Siz hiçduydunuz mu Ertekin döneminde Ertekin ile anlaşamadığı için istifa edeni?

Vazgeçtikistifayı tartıştıklarını duyanınız oldu mu?

BakınŞanlıurfa olarak aklımızı başımıza toplamamız gerekiyor.

Şanlıurfaeski Şanlıurfa değil. Türkiye eski Türkiye değil. Dünya bile eski Dünya değilartık.

İş kapanınelinde kalıyor. Kurnaz olmak, çok çalışmak, girişken olmak gerekiyor.

Büyükdüşünmek gerekiyor. Öyle hayatı boyunca 10-15 kişiyi dahi yanında istihdamettirememiş, üretim nedir bilmeyen, başka ilden alıp getirip burada satmayı işyapmak sanan adaylara prim vermemek lazım.

Siyasettekikumpaslara benzerini kesinlikle ŞUTSO’da müsaade etmemek gerekiyor.

Hele helesiyasette gözü olan, ŞUTSO’yu Ankara’daki siyasi parti genel merkezlerineyakınlaşmak için basamak olarak kullanmak isteyenlere çok acımasız olmakgerekiyor.

Grupseçimlerinin ardından başkan seçerken “Çekilin lan artık Urfa’nın içine ettinizbari ekmeğimizle oynamayın” diyemezsek Rakkalı heyetin durumuna biz de düşeriz.

Hattaeskiden Suriye vardı, Irak vardı, İran vardı ticaret yapmak için. Şimdi hazır omüşteriler de yok.

MevlânaCelâleddin Rumî’nin de dediği gibi…

Dünleberaber gitti cancağzım,

Ne kadarsöz varsa düne ait

Şimdi yenişeyler söylemek lazım...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.