Günümüzle ilgili yapılan değerlendirmelere bir bütün olarak bakıldığında, bu değerlendirmelerdeki temel fikir, belirli bir kültür ve gelenekte bunalım yaşandığıdır. Toplum olarak düşünme geleneğini yitiren, eğitimli ama aklı ham bir genç nesile doğru yol almaktayız. Günümüz insanının içine düştüğü bu çıkmazların kaynaklarına inecek olursak: Kitap okuma alışkanlığından uzak, her şeye evet kavramıyla yaklaşan, hayır demeyi ilke edinmemiş, eleştirel yeteneği gelişmemiş, öz güvenini yitirmiş ve kendindeki cevheri keşfetmemiş fertlerin dünyalarında aramaktan geçer.  Yani kısacası, tüm bu kayıpların faturası yitirilen özgüvende aranmalıdır.

Düşünmeyi ve aklını kullanmayı temel hareket noktası olarak görmeyen toplumumuzun varacağı yol karanlıktır. Hayata iyi bir seçim ile başlamak, kendi başına kişiliği belirleyen şeydir. Bu noktada, günümüzde asıl mesele herhangi bir şeyin seçilmesi sorunu değildir, asıl mesele kişinin kendi kapasitesinin farkında olmaması ve bu yönde kendine göre bir seçimde bulunmamasıdır. Bu nedenle kişi kendi hayatıyla normal dış dünyadaki var olan yaşamı analiz ederken öncelikle bütünlükçü bir kişilikle yaklaşması gerekmektedir.

Günümüz toplumunun en temel problemlerinden birisi olan başkalarına özenme hastalığı maalesef can almaya devam etmektedir. Bir birey mutlak bağlamda seçim yaptığında, yaşam şeklini bütünüyle değiştirmesine rağmen, istese de başka bir kişi haline gelemez. Sadece, o kişi kendi yaşam yolunda bir kademeyi atlatmıştır. Ancak başkalarını örnek almak uğruna yoksul kişilik zengin kişiliğe özenir ve kendisi olmaktan çıkar. Modaya uymak için tüketimin adeta bir çarkı haline gelen birey, kendi kimliğinden vazgeçip başkalarının taklitçisi haline gelmektedir.Bu durumda her ne kadar ilk başta bir çelişki varmış gibi görünse de, aslında kendini taklide feda eden bireye göre her şey gayet normaldir. Kendi hayalini gerçekleştirmek yerine başkalarının hayallerine kürek çeken kişi kendi yaşam tarzını silmiş, başkalarının yaşam tarzını seçmiş demektir. Bu noktada, kendini başkası olma yolunda feda eden kişi, bireyselliğini bir kenara bırakarak gerekiyorsa bu uğurda kahramanca ölüme gider.

Son sözüm: Biz olalım, kendi fikrimizde yoğrulalım. Başkalarının dedikleriyle yol almayalım. Kendi doğrumuz yoksa da, yanlışlarımızı doğruya çevirme gayretiyle yaşayalım. Ünlü Kimyager ve fizikçi Marie Curie’nin deyişiyle: İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.