Aylardan bir ay olan Ramazan ayıoruçla şerefyap olmuştur. Ramazan’ı Ramazan kılan oruçtur, bu tamam da, oruçneden vardır, ya da orucu oruç yapan nedir? Oruç kendisiyle arınalım, hayatınüzerimize bulaştırdığı kirlerden temizlenelim diye vardır. Nefs, haz ve keyifözellikleri olan insanın, pisliklerden, kirlerden ve her türlü yozlaşmadantemizlenebilmesi, oruçla mümkün olabilecektir. Orucu oruç kılacak olan;  yaşamın insana bulaştırması mümkün her türkirinden arındırması, temizlemesi ve böylelikle insanın korunmasıdır. Oruçinsanı insan kılmak için ‘hayvani’ yönlerinden ayıklayarak bir  ‘insanlaşma’ süreci sunar. 

Ramazanın kelime anlamı da (ramada)kavrulmak demektir. Yanmak demektir. Orucun açlığı ile susuzluğu ile kavrulacaktırinsan, yanacaktır. Bu yanışla yakacaktır günahları, küle çevirecektir. Buna tambir inanç haline dönüşecektir Ramazan. Orucu gerçek manada tatarsa insan,  oruç yakarsa insanı, kadrini bilirse orucun,‘Kadir’ini bilirse, anlarsa Kadirin kıymetini; bayram o zaman bayram olacaktır.Oruç yani, Arapçasıyla ‘siyam-savm’ yani ‘tutmak’. Oruçla tutuğumuz nefs, heva,haz. Evet, oruç nefsi tutarak; bir arınma, temizlenme, kirlerden silkelenmeyolu sunmalı bize. Nefsini tutamadıktan sonra tutulan oruç ne oluyor o zaman;sadece açlık. ‘Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibisize de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.’ İlahi emri korunmamıza,arınmamıza vurgu yapar. Arınabilmemiz için koruna bilmemiz için temizkalabilmemiz için dünyanın pisliklerinin üzerimize bulaşmasını önleye bilmemiziçin insanlaşabilmemiz için, oruç vardır.

Denilir ki; Allah nefse, kendisinin ve nefsinhakikatini sormuş ve her defasında nefsin verdiği cevap ‘ben benim, sen sensin’olmuştur. Sonunda onu aç bırakmış ve yeniden sorduğunda ‘ben Senin kulunum’cevabını almıştır. Açlık, susuzluk nefsi arındırmanın yolu, orucun bu işlevi,doğrudan insanın kemâl bulmasına yöneliktir. Açlıkta, acizlikte ve yoksulluktazenginleşmektir olgunlaşmaktır. Yazın sıcağında, on yedi saat aç ve susuzgeçirmenin üzerinde tefekkür etmeyeceksek, edemeyeceksek açlığın ve susuzluğunne önemi var? Yaradan oruçla bizi arındırmak istiyor, oruçla esasen kendimizikoruyoruz, bu bilinçle tutulmayan orucun bizi tutabilmesi mümkün mü? Orucun bizitutabilmesi bizim ona yaklaşımımızla ilgili. Acıkan, susayan, yorulan sadecebiz değiliz aslında. Sezai Karakoç’un ifadesiyle; ‘Yalnız insan orucu özlemez,oruç ta insanı özler. Ramazan ayı gelince, sıla-i rahm edenler gibi, meleklerinbile önünde eğildiği insana koşar. Oruç, insana acıkır ve koşar gelir.’ Evet,oruç bize koşacaktır, bizi tutacaktır, ancak bizi tutabilmesi için oruca imkânvermeliyiz, orucun bize dokunabilmesine imkân vermeliyiz.

Oruca imkân vermek; yani orucun bizde mekân bulması vede bizde mekân bulan oruç ile sükûnet bulmamız. Dışarıdan ‘içeri’yetaşınabilirsek eğer; o zaman orucun mümkün kıldığı meskenimizde sükûnetbulabiliriz.  Açlığı yaşayacağız,  susuzluğu, kavrulmuş dudakların suyahasretini yaşayacağız, kana kana içme isteği yakacak ki; kulluğun lezzeti,güzelliği tadılabilsin. Ramazanın sırrını ve hikmetini ancak böyle bir iklimsunacaktır bize. Ve o zaman hem tuttuğumuz orucun hem de ramazana çevirmişolduğumuz ömrün bayramını yaşayabiliriz.

Ramazan bir rahmet ayı,  bir mağfiret ayı, yağar bu ayda rahmetinsanın üstüne. Oruç alır, tutar insanı, götürür başka başka iklimlere. Hayatıniklimini değiştirir Ramazan. Açlığıyla susuzluğuyla sıcaklığıyla kavurur, yakarinsanı. Bütün zorluğuna rağmen baş üstünde tutulur. Öyle şikayet yokturRamazandan, o yüzden neşedir Ramazan.

Ramazan günümüze, gündemimize birşeyler katabilmeli, değilse günlerimizin dönüştürdüğü ramazanlarda ; ‘ramazaneğlenceleri’ ile lüks restoran ve otellerde sunulan paket iftarlarla ancakorucumuz paketlenmiş olacaktır. Ve bu oruç bırakın bizi tutmayı, yanımızdanbile geçmeyecektir. Ramazanın ruhunu kavrayarak anlayabiliriz. Onun hakikatenilahi bir lutuf olduğunun bilincini hissederek yaşayabilirsek, Ramazanın sakiniolabiliriz. O zaman Ramazanla huzur buluruz. Sözün özü; biz tutalım ki orucu,oruç tutabilsin ve de arındırabilsin bizi. Evet, geldi Ramazan Mübarek.Ramazanın sıkıntılarımızı ferahlığa, karanlıklarımızı aydınlığa çevirmesinidileyelim. Hayırlı Ramazanlar olsun. vakilli@hotmail.com

                       

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6