UA-89691712-1
Öne Çıkanlar çapışma DEDAŞ koşma gündem siyaset

30 milyonun yarısı GAP illerindeki KOBİ'lere

HÜSEYİN ÖZKAN/İPEKYOL

Hilton Otel’de düzenlenen toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı JavierMenendezBonilla, Avrupa Yatırım Fonu Başkan Yardımcısı MarjutSantoni, Orta Asya ve Türkiye Sorumlu Ortak Selçuk Yorgancıoğlu,  Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin ve çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmasına Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki katılım müzakereleri ve dünyada yaşanan ekonomik krizden Türkiye’nin nasıl ayakta kaldığıyla ilgili bilgiler vererek başlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, G43 Anadolu Girişim Sermaye Fonu’nun daha çok geneli ilgilendiren projeleri hazırlayan küçük ve orta ölçekli KOBİ’lere verileceğini söyledi. Bakan Ergün, “Bu proje özellikle küçük ve orta boy işletmeler ve bütün girişimciler için hayırlı olmasını diliyorum.  Büyük bir titizlikle üzerinde çalışılan bu proje geçen yıl ocak ayında kamuoyuna tanıtılmıştı. Fon verilecek şirketler belirlendi ve kritik süreçler tamamlandı. Ve bugün fon kullanılabilir hale geldi. IPA’nın katkısıyla oluşturulan 30 milyon liralık bu fon kişi başına milli gelirin Türkiye ortalamasının yüzde 75’nin altında olan illerde kullanılacak. Bu da yaklaşık 43 ile tekabül ediyor. Ama bunun yarısı GAP illerinde kullanılacak. Özellikle gelişmeye açık, kritik faaliyetlerde bulunan KOBİ’ler bu fonlardan yararlanacak. Kritik faaliyetlerde çalışma gösteren ve gelişime açık KOBİ’ler. Çünkü önümüzdeki süreçte işletmelerin niteliği de artırmamız lazım. KOBİ’leri küçük, orta, sayıları çok olan işletme olmaktan çıkartıp, çok nitelikli işler yapan küresel rekabete katılan firmalara dönüştürmemiz lazım. Bu tür fonlar da daha çok bu tür firmalara odaklanmış. Onların kullanacağı fonlar. Onun için KOBİ’ler niteliklerini artırmaya, bu fonları kullanabilmek için özen göstermeleri gerekiyor. Böylece hem firmalarımız büyüyecek hem de firmaların faaliyet gösterdiği şehirlerimizde ekonomik ve sosyal kalkınmaya çok ciddi katkılar sağlamaya çalışacaktır. Desteklenecek projeler, sanayiyle üretim alt yapısını geliştirecek sektörler arasındaki işbirliğini güçlendirmesi, yeni finansal araçlar oluşturması, KOBİ’lerin eğitim ve danışmanlık gibi hizmetler vermesi çok önemlidir. Bu tür projeler desteklenecek. Daha çok herkese katkısı olan projeler desteklenecek” diye konuştu.

 

‘KOBİ’LER REEL SEKTÖRÜN BELKEMİĞİ’

Küçük ve orta boy işletmelerin Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturduğunu vurgulayan Bakan Ergün, işletmelerin işbirliği yapmalarının önemine değindi. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu dinamik nüfus yapısıyla çok önemli bir potansiyel taşıyan bir ülke olduğun belirten Bakan Ergün, “Her ülkenin böyle bir potansiyeli yok. Özellikle son bir yıl içerisinde güven ve istikrar ortamının oluşması bu potansiyelin açığa çıkmasında çok büyük bir katkı sağlamıştır. Potansiyelini var ama onu ortaya çıkaracak ortamınızın olması lazım. Reel sektörün bel kemiği olarak gördüğüm KOBİ’lerin hem sayılarını artırmak hem de niteliklerini artıracak çalışmalara büyük önem veriyoruz. KOSGEB aracığıyla KOBİ’lerimize ve girişimcilerimize çok ciddi destekler sağlıyoruz. Yeni destek mekanizmaları kurduk. KOBİ’lerimiz de bu destekten aldıkları güçle ekonomiye daha fazla katkı sunmaya başladılar. Bu proje hem Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri hem de kamu özel sektör işbirliği açısından çok önemli bir konumdadır. İşbirliği yapmadığınız sürece ilerleyemezsiniz. Mutlaka işbirliği yapacak ortaklar bulmalısınız. İsterseniz uluslararası alanda isterseniz yerel düzeyde.Türkiye’de firmaların en önemli eksikliği yeterince işbirliğinin olmaması. Küçük olsun benim olsun mantığını bırakmamız lazım. Büyük olsun hepimizin olsun. Ekmeğimizi daha çok büyütmemiz lazım. Ekmeği büyütmemiz için çalışmamız ve işbirliği yapmamız lazım” diye ifade etti.

 

KAPLAN: BU FON KOBİ’LERE KULLANDIRILACAK

 

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ise yaptığı konuşmada, “G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Türkiye’nin sadece az gelişmiş bölgelerine odaklanacak bir girişim sermayesi fonu oluşturulması amacıyla Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarını bir araya getiren önemli bir projedir” diye konuştu. G43 fonu için ilk etapta 16 milyon Avroluk bir fon sağlanacağını kaydeden KOSGEB Başkanı Kaplan, fon büyüklüğünün, diğer yatırımcıları da çekerek 30 milyon Avroya ulaştırması hedeflendiğini ve bu fonun tamamının KOBİ’lere kullandırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.