UA-89691712-1
Öne Çıkanlar ölüm GÜVENLİKÖNLEMİ FOTOĞRAF daeş il göç idaresi

44 MİLYON KİŞİ AÇLIK SINIRINDA

IMF ve Dünya Bankası tarafından hazırlanan Küresel İzleme Raporuna göre geçen yıl haziran ayından bu yana 44 milyon insan yoksulluk sınırının altına düştü. 11 ayda 44 milyon yeni aç insan

Geçen yılın haziran ayından bu yana 44 milyon insan yoksulluk sınırının altına düştü. IMF, günde 1.25 dolardan az bir gelirle geçinmek zorunda kalan yoksullara acil yardım çağrısı yaptı.Dünyada yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayan insan sayısı gittikçe arttıyor.

Geçen yılın haziran ayından bu yana 44 milyon insan yoksulluk sınırının altına düştü. Bu insanlar, günde 1.25 dolardan az bir gelirle geçinmek zorunda. Gıda fiyatları ortalama yüzde 10 daha artış göstermesi halinde bu 10 milyon insanın daha yoksulluk sınırının altına düşeceğini tahmin ediliyor. Gıda fiyatları endeksinin yüzde 30 artış kaydetmesinin ise 34 milyon insanı daha yoksulluk sınırının altına iteceği kaydediliyor. Bu sınırın altındaki insan sayısı da 1 milyar 200 milyona yükseleceği de vurgulanıyor. Dünya Bankasının merkez binası önüne yerleştirilen ‘yoksulluk saatine göre, şu anda dünyada bir milyara yakın insan yetersiz besleniyor ve bu sayıya her dakika 68 kişi daha ekleniyor. Her saniye yaklaşık bir insan daha açlık çekmeye başlıyor. Bu bilgileri açıklayan ise Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick. Zoellick, “Vaktimiz kalmadı. Eğer tüm bir kuşağı kaybetmek istemiyorsak, elimizi çabuk tutmalıyız” çağrısı yaptı.

 Ülkeler yoksulluğa karşı iyi yolda

Yoksullar için bir başka çağrı ise IMF ve Dünya Bankasının Küresel İzleme Raporu ile yapıldı. ABDnin başkenti Washingtonda başlayan IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında yayımlanan “Küresel İzleme Raporu 2011: Binyıl Kalkınma Hedeflerine (BKH) Ulaşılması Olasılıklarını Artırmak” başlıklı rapora göre, BKHlere ulaşılmasında yetersiz kalan gelişmekte olan ülkelerin yarısının, doğru yolda statüsüne girmeye yakın olduğunu vurgulandı. Raporda, gelişmiş politikalar ve daha hızlı büyümeyle, bu ülkelerin 2015 yılında ya da o tarihten kısa süre sonra BKHlere ulaşma şansının hâlâ bulunduğu kaydedildi.

Yoksullukla mücadelenin iyi bir şekilde ilerlediği belirtilen raporda, şu anki ekonomik tahminler temel alındığında, dünyanın, aşırı yoksulların sayısının yarı düzeyde azaltması konusunda doğru yolda ilerlemeye devam ettiği belirtildi. Raporda, günde 1.25 dolardan daha az parayla geçinen insanların sayısının, 2015 yılında 883 milyon civarında olmasının beklendiği ifade edildi. Bu sayının, 2005 yılında 1.4 milyar, 1990 yılında da 1.8 milyar olduğu vurgulandı.

 

Afrikanın 17 ülkesi aşırı yoksul

Bu ilerlemenin önemli bir bölümünün, Çin ve Hindistanın hızlı büyümesinden kaynaklandığı, ancak birçok Afrika ülkesinin geride kaldığı, Afrika kıtasındaki 17 ülkenin aşırı yoksulluğun yarıya indirilmesi hedefinden henüz çok uzakta olduğu kaydedildi. Bunun yanında, gelişmekte olan ülkelerin, güvenli içme suyuna erişim ile ilk ve ortaöğretimde cinsiyet eşitliğinin sağlanması konularında BKHleri başaracak gibi göründüğü, açlık ve ilköğretimi tamamlama oranı gibi konularda da başarıya yaklaşacakları bildirildi. Ancak yine de gelişmekte olan ülkelerde ilerlemenin yavaş olduğu ve diğer bazı alanlarda hedeflere ulaşılamayabileceği ifade edilen raporda, gelişmekte olan ülkelerin yüzde 45inin sağlığı koruma önlemlerine erişim, yüzde 39unun anne ölümleri, yüzde 38inin de çocuk ölümlerini engelleme noktasında hedeflerin çok uzağında kaldığı belirtildi.

IMF Strateji, Politika ve Gözden Geçirme Dairesi Direktör Yardımcısı Hugh Bredenkamp, “iyi makroekonomik politikaların, BKHler konusundaki ilerleme açısından kritik önem taşıdığını” belirtti. Bredenkamp, “Düşük gelirli ülkelerdeki zorluk, istihdam ve özel sektör için daha büyük fırsatlar yaratacak daha iyi politikalar yoluyla büyümeyi sürdürülebilir kılmak ve hızlandırmak...Gelişmiş ekonomilerin ise, finansal sistemlerini onararak ve reformdan geçirerek ve mali dengesizliklerini gidererek, küresel canlanmayı teminat altına almak için kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekiyor” diye konuştu. (taraf)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.