UA-89691712-1
Öne Çıkanlar şiir anız Facebook için tehlike! Ceza ödeyebilir 500 t eylül ayı birleşimi

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri

Tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri tüketiminin yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar bağlamında her yıl 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şubesi tarafından hazırlanan ‘‘Sigaranın Zararları ve İnsan Sağlığına Etkileri’’ konulu bilgilendirme semineri, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Faruk Günak tarafından Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanlarına verildi. Günak, seminerde, “Sigara ve tütün ürünleri kullanımı, halk sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardandır. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinmektedir. İçinde 69 tanesi kanser yapıcı olmak üzere 4 binden fazla kimyasal madde bulunan sigara dumanına bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl milyonlarca insan hayatını kaybetmektedir. Sigara içmek sadece kişinin kendisine ve pasif içici olan çevresine değil, aynı zamanda ülke bütçesine de zarar vermektedir.Her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Sigara içenlerde kanserden ölüm oranı, içmeyenlere göre 15-20 kat daha yüksektir. İçilen her sigaranın ömürden 12 dakika çaldığı hesaplanmıştır. Sigara içenlerde ölüm hızı, içmeyenlere oranla iki kat fazladır” dedi.

 

GÜMRÜK HAN'DA 1 SAAT SİGARA BIRAKMA EYLEMİ

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle, Şanlıurfa HaşimiyeMeydanındaki tarihi Gümrük Handa 1 saatlik sigara bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem yağmura rağmen renkli görüntülere sahne oldu. Zılgıtlar eşliğinde "Sigara Bırakma" şarkısı seslendirildi. Minik öğrenci Fatma Didar'ın "Sigarayı Terk Et" adlı şiiri okumasının ardından vatandaşlara tütün ve sigaranın zararlarını anlatan broşürler dağıtıldı. Daha sonra bir konuşma yapan Şube Başkanı Muharrem Çelik, "Bu han civarında tütünün çok satılıp, sigaranın çok tüketilmesi nedeniyle, eylemi burada yapmanın daha etkili olacağını düşündük. Bu 1 saatte sigara içmeyen vatandaşlarımızın sigarayı bırakmış sayılmayacaklarını biliyoruz; ancak amacımız toplumun gündemine sigarayı bırakma fikrinin girmesini sağlamaktır" dedi. Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

‘KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN VE SİGARAYI BIRAKIN’

Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara dünyada her yıl 6 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal oluyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK SAĞLIK SORUNU

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO/DSÖ) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan etmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem olup, tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Sigara içme akciğer kanseri oluşumunda en önemli faktördür. Sebep olduğu diğer kanserler, kalp-damar ve solunum hastalıklarıyla birlikte her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

 

SİGARADA 4 BİN KİMYASAL MADDE BULUNUYOR

Sigara dumanı içinde siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum ve aseton gibi 4 binden fazla kimyasal madde bulunuyor. Bu kanserojen maddeler bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışır. Bunun sonucunda zaman içinde birtakım akciğer ve diğer organlarla ilgili rahatsızlıkları başlar. Sigara kullanan kişiler daha sık grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara maruz kalırlar. İçilen her sigara insan ömrünün 5 dakikasını kısaltır. Erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalır. Hayatta oldukları sürede de hastalıklı ve sağlıksız bir yaşam sürerler.

 

SİGARA YASAKLARININ DESTEKÇİSİYİZ

 

Sigara içmenin sadece kişinin kendisine ve pasif içici olan çevresine değil, aynı zamanda ülke bütçesine de zarar veriyor. Ülkemiz nüfusunun yaklaşık üçte birinin sigara içicisi olduğu tahmin edilmektedir. Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Sigaranın zararlarını, bırakma yollarını öğrenmek ve danışmanlık hizmeti almak isteyenler Sağlık Bakanlığı Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattını arayarak gerekli desteği alabilirler. Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın. (HABER MERKEZİ)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.