Öne Çıkanlar ajansurfa politika hürriyet büyükşehir YERELGAZETE

A'dan Z'ye Urfa'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Derleme: Şahin ÖZNUR - İPEKYOL

 

3 DİLDE DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Yaklaşık bir yıldır, Şanlıurfa'da Suriyeli mültecilere hizmet veren Şanlıurfa Toplum Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Balıklıgöl Dergah Platosunda Arapça, Kürtçe Ve Türkçe olmak üzere üç farklı dilde kukla ve sessiz tiyatro gösterimi gerçekleştirildi. Dergah Platosunda gerçekleştirilen kukla ve sessiz tiyatroda kadına karşı şiddet konusu işlendi. Etkinlikler hakkında bilgi veren Şanlıurfa Toplum Merkezi Yöneticisi Göksun Yazıcı, "Biz burada kadına aile içinde eşit rol verilmesini hedefliyoruz. Bunun için özellikle savaş mağduru kadınların üzerinde daha fazla duruyoruz. Gençleri bu konuda eğiterek onlara bu bilinci kazandırıyoruz. Toplum merkezi olarak bunların yanında kadınlara ve gençlere spor aktiviteleri de yapıyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

 

GÜVENÇ KADINLARA GÜL DAĞITTI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve eşi Turan Güvenç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadınlara gül dağıttı. Başkan Güvenç ve eşi büyükşehir belediyesi önünde durarak yoldan geçen kadın ve küçük kızların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak gül hediye etti. Kadınlarla sohbet eden Başkan Güvenç ve eşi, kadın ve küçük çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

GÜVENÇ, KADINLARIN SERGİSİNİ ZİYARET ETTİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Şanlıurfa'da ki 7 kadın destek merkezinde bulunan yaklaşık 400 kursiyerin "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla Balıklıgöl platformunda açtığı el işi sergisini ziyaret etti.

Güvenç ve beraberindekiler Balıklıgöl platformunun girişinde açılan ve kadınların 1 yıl içinde yaptığı el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği sergiyi gezerek kadınlarla sohbet etti.

Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Güvenç, kadınların çok cefakar ve övgüye laik olduğunu söyledi.

Güvenç'e sergi boyunca Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Murat Demirkol ilgili kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş eşlik etti.

 

EKİNCİ HEMCİNSLERİNE HEDİYELER VERDİ

Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen Kadınlar Günü etkinliği ilgi gördü. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ve Eşi Ayşe Ekinci'nin katıldığı programda kadınlara çeşitli hediyeler verildi. Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen programda kadınlara seslenen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,”Kadın eşittir, fedakarlık demektir” dedi.

Programda kadınlarla sohbet eden Ayşe Ekinci, Arap kökenli kadınlarla Arapça, Kürt kökenli kadınlarla Kürtçe sohbet etti.  Daha sonra Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe geçen Ayşe Ekinci burada kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Şanlıurfa Vali Yardımları Aylin Kırcı Duman, Mehmet Keklik, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,  Eşi Ayşe Ekinci, Belediye Başkan Yardımcıları, birim amirleri ve çok sayıda Eyyübiye’li kadın katıldı.

7 ve 8 Mart tarihleri arasında Kadınlara yönelik düzenlenen etkinlikler kapsamında ilistinasyon, resim sergisi, şiir dinletisi ve kadına şiddete yönelik panel düzenlendi.

 

MAZDUMDER EZİDİ KAMPINDAYDI

MAZLUMDER Şanlıurfa Şubesi 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri çerçevesinde Viranşehir’de Ezidilerin kaldığı kamptaki kadınları ziyaret etti.

Ziyaret sırasında işgal mağduru kadın ve çocuklarla bir arada olduklarını belirten MAZLUMDER Şube Başkanı Meral Dervişoğlu, “Dileğimiz bu zor günlerin bir an önce sona ermesi ve bu masum insanların sağ salim kendi öz vatanlarına dönmeleridir.

Vatanları IŞİD zulmünden temizlenmediği için daha ne kadar süre burada kalacakları hakkında net bir bilgi söz konusu değildir. Burada kalacakları süre boyunca ihtiyaçlarının karşılanması için tüm hayırsever kişileri yardıma davet ediyoruz. Her ne kadar bir ihtiyaçları olmadıklarını beyan etmiş olsalar da başta kahvaltılık olmak üzere temel gıda maddelerine ihtiyaç olduğu kanısına vardık. Ayrıca bize eşlik eşlik eden Viranşehir Belediyesi’ ne de teşekkür ederiz” dedi.

 

KUR’AN AŞIKLARI HADİSLERLE SESLENDİ

Kur’an Aşıkları Derneği de (KA-DER) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili etkinlik düzenledi. Günün anlam ve önemi için hazırlanan afişlerde ‘Cennetin annelerin ayağı altında olduğu, insanların hayırlılarının hanımlarına hayırlı olanlar olduğu, ailesine en hayırlı kişinin Peygamberimiz olduğu konusunun işlendiği hadisi-i şerif’ yazıldı. Hazırlanan afişler kent merkezindeki işlek caddelere asıldı. Etkinliklerle ilgili değerlendirmede bulunan Kur’an Aşıkları Derneği (KA-DER) Genel Başkanı Fethi Küçük “8 Mart geliyor, yine bir kadınlar günü daha kutlanacak. İnsanlar kadınları, sorunları konuşacak ve tartışacaklar. Kadının daha da özgür olması için örgütlemeye teşvik edecekler!

Bayan kardeşlerimiz bilsinler ki; bunların hepsi hamasi ve aldatmaca nutuklardır. Eğer kadın özgürleşecekse, bunu, Marksist ve materyalist bir düşüncenin arzu ettiği şekilde evinden ve erkeğinden uzaklaşarak değil, aksine İslam’ın istediği şekilde evine ve erkeğine daha da yakınlaşarak başaracaktır. İslam’a göre, bir gün değil, her gün kadınlar günüdür. Bu kapsamda ayağının altında cennet olan anneler! “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nüz kutlu olsun” dedi.

 

EĞİTİMCİLER ENGELLİ KIZA EN GÜZEL HEDİYEYİ VERDİ

Türk Eğitim Sen Siverek Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla engelli bir kıza ev eşyası ve gıda yardımında bulundu. Sendika üyeleri ilçenin Haliliye Mahallesi'nde yaşayan engelli Nazime Urmaz ve annesi Cemile Urmaz'ı evinde ziyaret ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Anne ve engelli kızına koltuk, buzdolabı, televizyon, fırın gibi ev eşyalarıyla donatıp, gıda yardımında bulunan sendika üyesi grup, yaşlı kadının evini temizledi ve aldıkları eşyaları yerleştirdi.

Sendika üyesi Dilara İşler konuyla ilgili yaptığı açıklamada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü farklı bir şekilde kutlamak istediklerini söyledi.

Mahalle ziyaretleri sırasında tanıştıkları anne ve kızının mutluluğuna şahit olmak istediklerini belirten İşler, şunları kaydetti:

"Daha önce evini ziyaret edip durumunu yerinde gördüğümüz bu yaşlı annemiz ile engelli kızının yaşadığı evinin içini yenilemeye karar verdik. Kanepe, halı, dolap, televizyon, yatak dolabı, fırın ve benzeri ev eşyalarının yanı sıra gıda maddesi yardımında bulunduk. Evini kendi ellerimizle yerleştirdik, çok mutluyuz."

Anne Cemile Urmaz ise kendilerine gösterilen sıcaklık için teşekkür etti.

 

KARAKÖPRÜ’DE KADINLAR SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜ

Karaköprü Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi. Etkinliğe Karaköprü İlçe Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi eşi Sema Çiftçi, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Eda Çakmaklı ile üyeleri ve kadınlar katıldı.

Etkinlik öncesi İlçe Belediye Başkanı Çiftçi, günün anısına karanfil dağıtarak kadınlar gününü kutladı. Sağlıklı yürüyüş önce konuşan AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Eda Çakmaklı ve Sema Çiftçi, “Kadınlara karşı şiddete dikkat çekmek için bugün bir araya geldik. Umarız bir daha kadınlara şiddet son bulur” dedi.

İlçe Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ise "Bizler öyle bir medeniyetten geliyoruz ki gerçekten rehberimiz olan Peygamber efendimizin kadına bakışı ortadadır. Kadını yücelten kadına şefkat, merhamet, yoldaş arkadaş en önemli varlık olarak gören bir inanca mensubuz dolaysıyla cennet kadınların, annelerin ayaklarının altındadır demesindeki o hadis de vurgulamak istediği de aslında barıştır ortamıdır. Kadına olabilecek o sevgiyi o muhabbeti gösterebilmektir. Biz buradan gerçekten son zamanlarda kadınlara yönelik şiddet ortamı artıyor bu şiddeti uygulayan herkesi lanetliyoruz hiçbir şiddeti kabul etmiyoruz hiçbir insanın hiçbir varlığa hiçbir kadına şiddet uygulamak gayri insani bir durum olduğunu düşünüyoruz buradan hepsini lanetliyoruz bende tüm kadınlarımızın 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından bir araya gelen kadınlar ellerindeki pankartlarla birlikte sağlıklı yürüyüş etkinliği kapsamında Karaköprü Belediyesi Kültür Müdürlüğü önünden Faruk Çelik Spor Tesisleri’ne kadar yürüdü. Kadınlar daha sonra burada Karaköprü Gençlik Merkezi Işıl Ademoğlu nezaretinde jimnastik yaparak sonrasında davul zurna eşliğinde halay çekti.

 

HALK SAĞILĞI İL MÜDÜRLÜĞÜ STAND AÇTI

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü kadının toplum içinde konumunu konu alan afiş ve broşürler hazırladı. Balıklıgöl’de stant açan Halk Sağlığı Müdürlüğü burada koruyucu sağlık hizmetleri konusunda bilgilendirme çalışması yaptı. Etkinlikler kapsamında kadına yönelik şiddet konulu yürüyüş de düzenleyen Halk Sağlığı İl Müdürlüğü yürüyüşte kadınlara yönelik dilek notu içerikli broşürlerle birlikte karanfil dağıtılarak dünya kadınlar günü kutlandı.

Etkinliklerle ilgili bilgiler veren yetkililer, “Kadınlar, yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, anne olmanın getirdiği büyük kutsallığa sahip olan, sorumluluk sahibi, ailesine yön veren ve gelecek nesilleri yetiştirendir. Annelik rolü ile yeni nesillere şekil veren, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan kadınlarımız ailenin ve toplumun temel taşıdır. Bu nedenle kadınlarımızın her alanda eğitim alması, gelişmesi ve farkındalığının artması ülkemizin geleceğe yapacağı en büyük yatırımdır. Hiçbir kadın hayatını başladığı noktada sürdürmemeli, sürekli geliştirilmeli ve eğitilmelidir” dedi.

 

HALİLİYE BELEDİYESİ’NDEN KADINLARA

GÜNÜ'NE ÖZEL RESİM SERGİSİ

Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Karma Resim Sergisi'nin açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Açılış öncesi ise kadınlara karanfil dağıtıldı.

Bir alışveriş merkezinde düzenlenen serginin açılışına Haliliye Belediye Başkan Yardımcıları Hacı Kunduza ve Osman Uludağ'ın yanı sıra, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Haliliye Belediye Meclis Üyesi Metin Çadırcı ve ressamlar ile sanatseverler katıldı. Çeşitli üniversitelerin akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan 58 sanatçının hazırladığı 58 eserin yer aldığı sergi, sanatseverlerin büyük ilgisini topladı.

Sergiyle ilgili açıklama yapan Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, "Haliliye Belediyemiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın konulu resim sergisi düzenledi. Karma bir sergi, kentte yaşayan ressamlarımızın eserlerini burada görebiliyoruz. Çok güzel çalışmalar var. Gerçekten ellerine yüreklerine sağlık diyorum" dedi.

 

Resim sergisinin açılışı öncesinde ise Başkan Yardımcısı Osman Uludağ, alışveriş merkezindeki kadınlara karanfil hediye etti. Kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Başkan Yardımcısı Uludağ, Haliliye Belediyesi'nin her zaman kadınlara yönelik yapılacak faaliyetlerin yanında olduğunu söyledi. 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.