UA-89691712-1
Öne Çıkanlar ekonomi belediye kasım gülpınar MARİA kediyi kestiler

AK PARTİ ADAYI HAKKINDA SAHTECİLİK İDDİASI!

AK Parti Şanlıurfa 10uncu sıra Milletvekili Adayı Abdülkerim Gök hakkında intihal yaptığı gerekçesiyle Doçentlik sınavına 3 yıl girmeme, resmi belge üzerinde sahtecilik yaptığı için ise para cezası aldığı iddia edildi.

AK Parti 10uncu sıra milletvekili adayı Yrd. Doç. Dr. Abdulkerim Gökün Harran Üniversitesi (HRÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde (İ.İ.B.F.) intihal (eser hırsızlığı) yaptığı, bu nedenle Üniversiteler Arası Etik Kurulundan ‘Doçentlik sınavına 3 yıl girememe cezası aldığı yönünde belgeler ortaya çıktı. Üniversitelerarası akademik kariyerde kullanılan Marmara Üniversitesi İ.İ.B.Fnin dergisinin 2007 yılının son sayısında Gökün imzası ile yayınlanan Vergi direncinin gelişimi adlı makalenin, Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Geçmişten bugüne vergi direnci başlığı ile Nihat Küçük tarafından kaleme alındığı tespit edildi. Üniversiteler Arası Etik Kurulu yaptığı incelemede her iki makalenin yüzde 99,9 aynı olduğunu ve makalenin Yüksek lisans öğrencisi Nihat Küçük tarafından kaleme alınmasına rağmen, Küçük ismine kaynakçada dahi yer verilmediğini belirledi. Yine Gök tarafından 2002 yılında hazırlandığı varsayılan Bölgelerarası Dengesizliklerin Giderilmesinde Maliye Politikasının Rolü ve GAP Örneği isimli doktora çalışmasının, Harran Üniversitesi Maliye Bölümünün öğrencilerinin hazırladığı 1999 ile 2000 yıllarında GAP başlıklı yüksek lisans ve doktora çalışmaları ile aynı olduğu iddia edildi.

 

HARRAN ÜNİVERSİTESİNDEN PARA CEZASI

Harran Üniversitesi de yapılan bilgilendirmeler sonucu, yaptığı incelemeleri Üniversiteler Arası Etik Kuruluna şöyle rapor etti: Gökün evrakta sahtecilik yaptığı ve aftan yararlanmak üzere verdiği üst yazılı dilekçedeki imzaların sahte olduğu tespit edilmiştir. Zira imzası olan Sena Ekincinin belirtilen tarihte idari bir görevi bulunmamaktadır. Bu sebeple Yükseköğretim elemanları ve memurları disiplin yönetmenliğinin 9. maddesinin (1) bendine göre gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemek suçunu işlediği kanaatine varılıp kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile cezalandırılmasına, 16. madde göz önünde bulundurularak iyi hali göz önünde tutulup bir alt ceza olan aylıktan 1/10 oranında kesilmesi ile cezalandırılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

 

KURULDAN 3 YIL DOÇENTLİK SINAVINA GİREMEME CEZASI

Abdukerim Gök ise 18 Şubat 2008 tarihli savunmasının 2 Nolu başlığında Vergi Direncinin Gelişimi başlıklı çalışmanın doçentlik dosyasına kendisi tarafından eklenmediğini ileri sürerek, söz konusu çalışmanın kendisi ve Nihat Küçükün ortak çalışması olduğunu iddia ediyor. Gök savunmasında ayrıca söz konusu çalışmanın yayın aşamasında sadece kendi imzası ile yayınlandığı için doçentlik dosyasına eklemeyi etik bulmadığı için eklemediğini ifade etmiş. Etik kurulu ise Gök hakkında şu kanaatte bulunuyor: Gökün sahtecilik ve İntihal türünde etik ihlalinde bulunduğu tespit edilmiş olup, adayın sahtecilikten üniversitesinden ceza almış olması, etik ihlal iddialarını ikrar etmesi ve intihal konusu yayını doçentlik başvurusunda kullanmamış olması da dikkate alınarak, Doçentlik sınav yönetmeliğinin 11. maddesi gereğince Şubat 2007 başvurusunun reddi ile Doçentlik sınavına 3 yıl girememe yaptırımının Üniversitelerarası kurula önerilmesine karar vermiştir.

Ayrıca Etik Kurulu, Üniversiteler Arası Kurula Gökün Vergi direncinin gelişimi başlıklı makalesinin aşırma olduğunu bildirmesinin de gerekliliğine dikkat çekiyor.

 

Hakkındaki iddiaların tümünün gerçek dışı olduğunu ifade eden AK Parti Milletvekili Adayı Abdulkerim Gök, “Hiç birisi doğru değil. Rektörlükten de, Savcılıktan da sorulabilir. Bu iddiaların tümü asılsız. Çamur at izi kalır politikası güdülüyor. Siyasi konumum nedeniyle rakiplerimiz tarafından oynanan kirli bir oyundur” dedi. İPEKYOL

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.