UA-89691712-1
Öne Çıkanlar DUYGUSAL 2.celp GİBİ sitaset protokol imzalandı

AK Parti'nin Urfa adayı Maraş'tan!

MUSTAFA ARISÜT/İPEKYOL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı 21 belediye başkan adayı arasında Şanlıurfa yer almadı. Aday tanıtımlarına geçmeden önce seçimlere ilişkin bazı değerlendirmeler yapan Başbakan Erdoğan, 30 Mart seçimleri için artık son dönemece girildiğini ve önümüzdeki seçimin son derece önemli olduğunu ifade etti. Karşılarında hiçbir şey üretmeyen, bir şey üretmek için de çabası olmayan bir muhalefet olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bizim projelerimiz var, hayallerimiz var, enerjimiz var. Onlar ise var olanla yetiniyor, küçük olsun bizim olsun diyorlar. AK Parti teşkilatı bu farkı bir avantaj olarak görmesin. Evet, onların projesi yok ama nifak üretmek için de bunlara ihtiyaç yok. Bugüne kadar her seçimde ortaya tek bir eser koymadan bu oyları aldılar. Onların daha fazla oy almak gibi hedefleri yok.” dedi.

‘HER HANENİN KAPISI ÇALINACAK’

Teşkilatına daha çok çalışma uyarısı yapan Erdoğan, “Biz var olanla yetinemeyiz hem var olanı muhafaza hem de daha ileri gitmek için duraksamadan çalışmak zorundayız. Millet nasıl olsa bizi seviyor oy verecek derseniz işte muhalefetin durumuna düşersiniz. Bu partinin genel başkanı olarak eğer imkanım olsa 780 bin kilometre kare içindeki her bir hanenin kapısını çalmak için, onlara misafir olmak için, çay içip hasbihal etmek için koşarım.” diye konuştu.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARINI UYARDI

İmkan bulması halinde tüm ülkedeki evlere misafir olmak istediğini kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bütün yoğunluğumuza rağmen de bunu fırsat buldukça yapıyorum. Eğer ben bunu arzuluyorsam genel başkan yardımcılarımızdan bakanlarımıza, milletvekillerimizden il ilçe başkanlarımıza, belde ve belediye başkanlarımıza, meclis üyelerimize, sandık müşahitlerimize kadar her bir arkadaşım da bunu arzulamalı ve yapmalıdır.” şeklinde uyarıda bulundu.

‘MESELESİ MAKAM OLAN ŞİMDİDEN KAYBEDER’

Partililere uyarılarını sürdüren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “Bizim işimiz ganimet toplamak değil. Bırakın ganimet peşinde fani olanın peşinde başkaları koşsun. Biz dava taşını gediğine koymanın peşinde olacağız. Biz Ulubatlı Hasan’lar olacağız... Bırakın ganimeti ok mızrak gürz gülle hepsini göğüsleyecek ama Türkiye’nin sancağını en yüksek burca dikmenin mücadelesi içinde olacağız.Ganimet peşine düşen daha en baştan kaybeder. Meselesi makam olan şimdiden kaybetmiştir. Nasıl olsa kazanacağız diyerek oturduğu yerden kalkmayan seçimi kazansa bile kaybetmiştir. İşte bu şuurla bugüne geldik, bundan sonra da böyle devam edeceğiz. Ocağı Şubat’ı Mart’ı beklemeden hemen bütün Ak Parti teşkilatının sokaklara caddelere mahallelere dağılmasını istiyorum. Efendim bu kapıdan kovacaklar.. Kovsunlar.. Sen hele bir git. Bu sokağa giremiyoruz. İstersen girersin. Tehdit ediyorlar, saldırıyorlar. Sinme korkma asla geri adım atma. Zafer mücadele ister, yürek ister, cesaret ister.

‘ADAYIN İSMİNE TAKILMAYACAĞIZ’

Bugün bizim böyle bir millet davamız varsa bu cepheden kaçmamak için birbirini ayaklarını bağlayan, gemilerini yakan, ya İstiklal ya Ölüm diye haykıran kahramanlar sayesindedir. Geri dönen korkan sinen sadece davayı kaybetmekle kalmaz, milletin emanetine yol arkadaşına omuzlarındaki mirasa da haksızlık eder. Teşkilatımızda hiçbir münakaşayı hoş ve mazur görmeyiz. Zaman münakaşa zamanı değil, eğer meselesi olan varsa rica ediyorum meselesini 30 Mart akşamına kadar ertelesin. Biz her bir adayımızı, kılı kırk yaran bir hassasiyetle, bir kuyumcu inceliğiyle çok sayıda kriterle belirledik. Bütün bir şehrin hassasiyetlerini gözeterek aday belirliyoruz. Adayın ismine takılmadan geçmişin küllerini kaldırmadan nefsin benin iğvasına kapılmadan hemen yola revan olacağız.

‘KİMSENİN KÜSTÜĞÜNETANIK OLMAYACAĞIZ’

Beni aday yapmadılar diye kenara çekilen, uzak duran, mesafe koyan partimizi değil lütfen önce kendi nefsini kendi kalbini sorgulasın. Bunlar arasında bir iki dönem belediye başkanlığı yapanlar da var. Önceki dönemler aday olunca böyle konuştunuz mu? Peki şimdi niye rahatsız oluyorsunuz diye sorulmaz mı? İnanıyoruz ki kimsenin küstüğüne darıldığına tanık olmayacağız. Bir olarak, beraber olarak kardeşçe ilerleyecek inşallah siyaset tarihimize yeni ve anlamlı bir zaferi daha eklemiş olacağız.

SEÇİMDE KULLANILACAK SLOGAN VE EZGİLER

Seçim sürecinde takip edeceğimiz kampanyayla ilgili hazırlıklar belli bir aşamaya geldi. Metotlarımızla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. Her türlü dökuman hazırlandı, hazırlanıyor. Seçim beyannamemiz ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Kullanacağımız slogan, ezgi yol ve yöntemleri duyuracağız.

‘BELEDİYE BAŞKANLARINDAN RİCA EDİYORUM’

Her zaman ifade ediyorum biz millet olarak ülke olarak köklü bir tarih ve medeniyet mirasının üzerinde bulunuyoruz. Hep vurguladım, medeniyet Medine yani şehir kelimesinden türemiş bir mefhumdur. Ahlak sanat siyaset hatta dini düşünce kırdan ziyade şehirde gelişir. Şehir insanların bir arada görerek yaşadığı yani birbirlerine yaban olmadığı yerdir. Bizim kendi öz tarihimiz şehirler inşa etmiş, şehirlerden de medeniyet inşa etmiş bir tarihtir. En başta belediye başkanlarımızdan bizim medeniyet tarihimizi mimari ve estetik geleneklerimizi çok iyi incelemelerini anlamalarını okumalarını rica ediyorum. Bize sadece beton bilgisi lazım değil, bize sadece asfalt bilgisi lazım değil, bize en başta medeniyet tasavvuru ve yaşanabilecek bir şehir muhayyilesi lazım.

‘ECDAT MUHTEŞEM ŞEHİRLER BIRAKTI’

Bizim kadim şehirlerimiz adeta insan ruhunun yansıması cennet hayalini izdüşümüdür. Şehirlerimiz insan için inşa edilmiştir. Cami okul çarşı imaret şifahane han ve diğerleri insan için hizmet için insanı örnek alarak imar edilmiştir. Şehir en çok da çocuklar için kadınlar yaşlılar engelliler fukara ve kimsesizler için tasarlanmıştır. Pencereden cumbalara, çiçeklerden ağaçlara kadar herşey ruhun adeta yansıması olarak şekillenir. Şehirlerin son 1 asra yakın yaşadığı yıkıma bakarak asla umutsuz olmayacağız. Şehirlerimizi güzelleştirmeyi ve şehir tasavvurumuzu ihya etmeyi hedefleyeceğiz. Şehirlerimizi 5 yılda kökten değiştirmek elbette mümkün olamaz. 11 yılda çok işler yaptık. Çok daha fazlasını yapacağız. Her bir şehrimiz için artık 50 yıllık hatta 100 yıllık vizyonlar belirleyeceğiz. Tahrip edilen şehirlerimizi nasıl ihya edeceğiz ona kafa yoracağız. Ecdat muhteşem şehirler bıraktı. Çocuklarımıza torunlarımıza gurur duyacakları şehirleri miraz bırakmalıyız. Tohumlarını da bugünden toprağa atmak zorundayız. Öyle şehirlerimiz olsun ki şairlerin durağı olsun. Şairler şehirden ilham alıp şiirler yazsın, şarkılara konu olsun.

‘ŞEHİR VE İNSAN BİRBİRİNİN AYNISIDIR’

Daha önce 16 büyük şehir belediyesi vardı şimdi 30 büyükşehir belediyesi var. Bu Türkiye’nin yüzde 75’idir nüfus itibariyle. İşte bu Türkiye’nin gerçek anlamda değişimi olacaktır. Şehir inandıklarınızın yansımasıdır. Şehir ve insan birbirinin aynasıdır. Şimdi önümüzdeki süreçte son derece haksız bir şekilde, çıkıp şehirlerin mevcut durumundan dolayı bizleri itham edecekler. Bir kaç dönemli belediye başkanı tek başına şehir inşa edemez. Şehri o şehrin bütün sakinleri inşa eder. Toplu Konut İdaresi konutlarından, kentsel dönüşümlerden bahsetmiyorum. Onları yapmaya devam edeceğiz. Ama asıl önemlisi uzun vade içinde gönüller inşa etmenin insanımıza özgüven vermenin insanımızı tarihi ve medeniyetiyle buluşturmanın mücadelesini vereceğiz.

‘KOLTUĞUNDA OTUR, YOK BÖYLE BİR ŞEY’

AK Parti sosyal belediyecilik kavramını proje üreten ve uygulayan belediyecilik kavramını Türkiye’ye yerleştirdi. Demokrasinin hakimiyeti için önemli çalışmalar yaptık. Geleceğin şehir tasavvurunun ilk adımlarını attık. Büyük projelerimizi sürdüreceğiz, yeni projelere başlayacağız. Şehrin sakinlerine daha fazla ilgi duyan onlarla temas eden dokunan çalışmalara bu yeni dönemde ağırlık vermelisiniz. Ben belediye başkanı oldum koltuğunda otur, yok böyle bir şey. Belediye başkanı ev ev dolaşan şehrin eminidir. Bunu yapacaksınız. Büyük projeler inşa ederken küçük ama önemli dokunuşları ihmal etmeyeceğiz.

VALİ, BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUYOR

Başbakan Erdoğan’ın dün açıkladığı 21 belediye başkan adayı arasında Şanlıurfa büyükşehir belediye başkan adayı yer almasa da, Ankara’dan edinilen bilgilere göre Vali Celalettin Güvenç’in adaylığı kesinleşti.

 

Vali Celalettin Güvenç, dün ani bir haberle 12.00 uçağına binerek İstanbul’a ardından da Ankara’ya gitti. İstifa için son gün olan dün Vali Güvenç’in valilik görevinden istifa ettiği böylece adaylığının kesinleştiği öğrenildi. Güvenç isminin Salı günü Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Bu arada büyükşehir ismi kesinleşirken, Güvenç’in de önerisiyle ilçe adaylarının netleşmesi kaldı.  Bir süredir kamuoyunda Güvenç isminin geçmesine rağmen dün Ankara yolculuğunun ardından Şanlıurfa’da tam bir şok havası vardı. Sosyal medyada olumlu tepkilerin yanı sıra Güvenç’in Maraşlı oluşu nedeniyle tepki gösterenler de hayli fazlaydı.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.