UA-89691712-1
Öne Çıkanlar ölüm GÜVENLİKÖNLEMİ FOTOĞRAF daeş il göç idaresi

AKÇAKALE BAKANLARA PATLADI!


Yıllardır ötelenen sorunların faturası tek tek Urfaya gelen bakanlara çıkıyor. Devletçiliği, sessizliği, devlet büyüklerine saygısı ile ünlü Akçakale halkı, sorunlarına kulak asmayan yetkililerine inat, seçim dönemini fırsat bilip tören için ilçeye gelen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Ekere patladı!   

“Harran Ovası kapalı drenaj projeleri” kapsamında Akçakale ilçesine bağlı Öncül Köyünde düzenlenen tören esnasında protokolün oturduğu çadırın önüne ayrı yönlerden gelen iki köylü, yüksek bir sesle sorun yaşadıklarını ifade ederek bakan-lara ulaşmak istedi. Çiftçileri jandarma görevlileri iterek engel olmaya kalkınca protokolde oturan bakanlar, onları yan-larına çağırıp sorunlarını dinlemek istedi. İşte tam bu esnada kadınlarında arala-rında bulunduğu onlarca köylü protokol çadırına adeta hücum etti. Tam bir karga-şanın hakim olduğu tören alanında gide-rek artan gerginlik esnasında sesini bakanlara duyuramayanlardan bağı-ranlar ve ağlayanlar oldu. Bakanlara ulaş-mak isteyen köylülerden bazıları İpek-yola konuştu.Devlet Bakanları Hayati Yazıcı ve Faruk Çelik ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere geldikleri Şanlıurfada, ilk olarak helikopterle Suruç İlçesine geçti. Cumhuriyet Mahallesinde AK Parti Seçim bürosunun açılışına katılan üç bakan ve beraberindeki milletvekili adayları, traktör römorkunun üzerine çıkarak Suruçlulara seslendi.  

 

KÜRTÇE İSME YASAK YOK

Hoş geldiniz diye konuşmaya başlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Türkiyenin sorunlarını çözdüklerini ve çözmeye de devam edeceklerini söyledi. Bakan Eker, Bunları kimsenin kafasını, gözünü yarmadan yapacağız. Başkasının, bizim gibi düşünmeyenlerin Seçim bürolarına molotofkokteyli atmadan, herkesi bağrımıza basarak, kucağımızı açarak, kardeş bilerek, kardeşlik hukukunu geliştirerek, geçmişte yapılan hataları düzelterek, eksiklikleri giderek yapacağız. Bugün Kürtçe lisans üstü eğitim yapılıyor. 8 sene önce bir Kürt kardeşimiz nüfus memuruna gidip de ben çocuğumun adını Zozan koyacağım, Zelal koyacağım, Delal koyacağım dediğinde, nüfus memuru Hayır sen bu ismi koyamazsın diyordu. Bugün hiç kimsenin koyduğu isme, Kürtçe konuşmasına yasak yok. Artık bu seçimde Kürtçe bilenler isterlerse siyasi propagandalarını bile Kürtçe yapabilir diye konuştu.

 

KONUŞMAMAK TEHLİKELİDİR

Suruçtaki açılış ve temaslarını tamamlayan bakanlar, yine helikopterle Akçakaleye geldi. Akçakalenin Öncül Köyünde yapımı tamamlanan Harran Ovası Kapalı Drenaj Projesinin açılış törenine katılan bakanlar, burada tek tek konuşma yaptı.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, kürsünün vatandaşlardan uzak olduğu oturma düzenini hep yadırgadığını belirterek, Vatandaşlarımızla daha yakın olmamız lazım. Bizim gündemimizde siz varsınız, insan var, halk var. Biz enerjimizi sizden alıyoruz. Bu ülke aramızda kesinlikle farklı inanç itibarıyla, mezhep itibarıyla, parti itibarıyla herhangi bir ayrım kesinlikle yoktur. Bizim kardeşliğimiz çok derin ve çok güçlüdür. Türkiyede bugüne kadar konuşulamayan konular konuşuluyor. Tartışılmayan konular tartışılıyor. Konuşmamak tehlikelidir. Konuşmayan adamdan korkun, demokratik Türkiyede insanlarımız konuşacak, konuşan Türkiye sorunlarını tartışacak, doğruyu bulacak şeklinde konuştu.

 

MAYINLI SAHALAR TEMİZLENDİ

Bakan Yazıcı, bölgedeki mayınlı arazilerin yakında temizleneceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu hudutlarda var olan mayınlı sahaların temizlenme işi meclisten çıkartılan bir kanunla Milli Savunma Bakanlığına devredildi. Muhalefet bunu Anayasa Mahkemesine götürdü ve bu konu çok tartışıldı. Bütün bu yapılan düzenlemeler çerçevesinde Şanlıurfada gümrük sahası içerisindeki mayınlı saha olan kısım valilik tarafından temizlenecek. Temizleme işi tamamlandıktan sonra yap, işlet, devret modeliyle modern bir kapı olarak temeli atılacak ve kısa bir zamanda bitirilecek.”

 

GERGİNLİK TÖRENİ SONLANDIRDI

 

Yapılan konuşmaların ardından devam eden tören esnasında protokolün oturduğu çadırın önüne ayrı yönlerden gelen iki çiftçi, yüksek bir sesle sorun yaşadıklarını ifade ettiler. Şikayetlerini bakanlara anlatmak isteyen çiftçilere jandarma görevlileri iterek engel olunca protokolde oturan bakanlar, köylüleri yanlarına çağırıp sorunlarını dinlemek istedi. İşte tam bu esnada kadınlarında aralarında bulunduğu onlarca köylü bakanlara ulaşmak istedi. Tam bir keşmekeşliğin yaşandığı tören alanında giderek artan gerginlik esnasında sesini bakanlara duyuramayanlardan bağıranlar ve ağlayanların olduğu görüldü.

 

Bakanlara ulaşmak isteyen köylülerden bazıları İpekyola konuştu.

 

AÇIZ AÇ

Öncül Köyünden 46 yaşındaki Hansa Akdoğan: Tarlalarımızı devletten kiralamışız. Ancak Halit Ayhan kendisi ekiyor kendisi biçiyor. İnan et desteklemesini bile almıyoruz. Arazimize tecavüz etmiş. Çocuklarım hasta. Ben temizliğe gidiyorum, milletin çamaşırını yıkıyorum. Görüyorsunuz çocuk sırtımda ne olur derdimizi dinlesinler. Açız aç.

BAŞIMIZI NEREYE VURALIM

Yine Öncül Köyünden 32 yaşındaki İbrahim Akdoğan: Öncül Köyündeki sorunun nedeni yargı. Mahkemeye de paramız yok diye gidemiyoruz. Paramız yok, bir şeyimiz yok nereye gideceğiz bilmiyorum. Başımızı nereye vuralım.

TARLAMIZ VAR IRGATLIK YAPIYORUZ

Ceylanlı Köyünden 55 yaşındaki Salih Toktimur: Kuyular kazılmış ilgilenen yok. Yeraltı kuyuları, sulama kuyuları geçen sene kazıldı. Firmayı bilmiyorum ama sıkıntımız var ilgilenen yok. Çoluk çocuğumuzun tohumunu yere atıyoruz, kuruyor. Açız, tarlalarımızı bırakmışız ırgatlık yapıyoruz. 2000 yılından beri vanalar takılmış ama su yok.

KİMSE BİZİMLE İLGİLENMİYOR

Tören alanından ayrılmaya karar veren bakanların yolunu kesenlerden bir genç ise, borçlu olduğu için alacaklılarının saldırısına uğradığını ifade ederek Bakan Yazıcıya şunları anlattı: “Tamam, biz borçluyuz. Geçen kaymakam beye geldik. Kaymakam bey bana dedi gel Çarşamba günü işin bitmiş olacak. Evim bugün yine borçlular tarafından tekrar basıldı. Kaymakama gidiyorum. Yardım eder diye. Polis Ömer de şahidim. Sosyal yardımlaşmaya gidiyorum dosyam yok. Hiçbir şeyim yok tarla yok. Yeşil kartım bile yok. Kimse bizimle ilgilenmiyor.”

Tören alanının sorunlarını anlatmak isteyen insanların giderek artması nedeniyle iyice karıştığı bir esnada eline mikrofonu alan Bakan Eker, “Sonuçta bu sorunlar 20 sene de olsa 25 senede olsa biz bu sorunları çözeceğiz. Bu sorunlar bizim projelerin ortaya çıkardığı bir sorun değildir. Geçmişten 20-25 sene önce hazineye ait arazilerin çeşitli şekillerde kullanılması ile ortaya çıkmış hakla ilgili durumlardan kaynaklanıyor. Çözüm ile ilgili arkadaşlarımızla beraber çözüm üreteceğiz. Bu topraklar hatalı sulamadan dolayı 20 yıl içerisinde ürün veremez hale gelmiştir. Biz bugün burada bu çalışmayı yapmakla bu topraklarımızı tekrar ürün ekilecek duruma getirdik. Kısa sürede 160 bin dönümü tekrar ekilebilir hale getireceğiz. Geçmişe ait zamanında toprak dağıtacağız diye Urfaya çıkardıkları bir takım sorunlar vardı. O zaman yarım bırakmışlar. 4 bin hektarı da yılsonu kadar yapacağız. Önümüzdeki yılın sonu kadar da 40 bin dönümü açacağız” diye konuştu.

Apar topar ellerindeki makaslarla bir kurdelayı kesen bakanlar ve milletvekili adayları yollarını kesenler nedeniyle güçlükle ulaştıkları araçlarına binerek buradan ayrıldılar. 

 

KUMANYA VE BALON İZDİHAMIN

 

Tören sırasında davetlilere dağıtılmak için hazırlanan içerisinde; peynir, zeytin ve salatalıktan oluşan kumanya ve ayran ile süs balonu almak isteyenler arasında izdiham yaşandı. Davetlilere dağıtılmak için getirilen sandviç ve ayrandan almak isteyen çocuklar ve büyükler izdihama yol açtı. Özellikle küçük çocuklar, dağıtılan kumanyadan alabilmek için birbirleriyle yarışırken, zaman zaman oluşan izdihamda bazı küçük çocuklar yere düştü. Tören sonunda ise protokolün oturduğu çadırın süslenmesinde kullanılan balonları almak isteyen çocuklar arasında izdiham yaşandı.

 

Öte yandan Akçakale Sınır Kapısında inceleme yapan Devlet Bakanları Hayati Yazıcı ile Faruk Çelik burada sorunu olan şoförleri dinledikten sonra Şanlıurfaya doğru hareket ettiler. Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ise Ceylanpınara geçti. (İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.