Öne Çıkanlar hürriyet ipekyol göbeklitepe YERELGAZETE Akademi

ANNE/BEBEK ÖLÜM ORANLARI AÇIKLANDI: Urfa ortalamanın  çok üstünde!

Şanlıurfa 11-12 Ocak tarihlerinde Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu’nun düzenlediği Aile Hekimliğinde Anne/Bebek Ölümleri ve Bağışıklama Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı.

Çalıştayın sonuç raporunu açıklayan Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal bebek ölümlerinin Doğu illerinde ve Şanlıurfa’da daha yüksek olduğunu söyledi. Şanlıurfa’daki bebek ölümlerinin neden yaşandığını da belirten Ünal, “Türkiye’de bebek ölüm sayısı 9.1 iken Şanlıurfa’da bu sayı 13.5’tür. Bunun temel nedenleri doğurganlık hızının yüksek olması, mevsimlik işçiliğinin fazla olması, gebelik sayılarının fazla olmasıdır. Aile hekimliğinde Şanlıurfa’dan mevsimlik tarım işçilerinin gittiği dönemde, aile hekimlerinin kişiye ulaşamaması artıyor. Bununla ilgili bir form dolduruluyor. O form mesela mevsimlik işçilerinin gittiği, Urfa’dan ayrıldığı dönemlerde artıyor. Biz de diyoruz ki, mevsimlik işçilerin gittikleri illerde bir sağlık hizmeti, doktoru yok. Eğer gittiği ilde sağlık kurumuna başvurursa hizmet alabilecek. İzlenimleri yapılamıyor, aşıları yapılamıyor, çocuklarımızın da izlenimleri yapılamıyor. Aşılarının yapılamadığı iki aylık bir dönem var. Bizim sadece o forma baktığımız, istatistiklere baktığımız zaman Şanlıurfa’dan göçün olduğu dönemlerde aile hekimleri bebeklerini ve gebeleri görememişler. Onlarla ilgili izlenimlerini yapamadıkları görülüyor” dedi.

BÖLGESEL EŞİTSİZLİKLER VAR    

Daha sonra Dr Filiz Ünal,  Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2017 yılında hamilelik ve doğum sırasında ve sonrasındaki oranları açıklayarak şunları söyledi:  “DSÖ verilerine göre anne ölümleri 2017 yılında yaklaşık 295 bin kadının yaşamını yitirdiği, bu ölümlerin büyük çoğunluğu yüzde 94 yaşam koşulların kötü olduğu ortamlarda meydana geldiği ve bunların çoğunun önlenebilir olduğu’ vurgusu yapmaktadır.  DSÖ verilerine göre Türkiye de 100 bin canlı doğumda 17 anne ölümü yaşanırken, Şanlıurfa gibi doğu illerinde anne ölümlerinin batı illerine göre daha yüksek olduğu ve bölgesel eşitsizliklerin giderilemediği görülmektedir.

BEBEK ÖLÜMLERİ DOĞU’DA YÜKSEK

Türkiye’de bebek ölümleri Sağlık Bakanlığı 2017 sağlık istatistik verilerine göre, bin canlı doğumda 9,1’dir. Marmara Bölgesi’nde 7,1 iken Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise 12,9’dur. Doğumdan itibaren ilk bir ay içinde ölenlerin bin canlı doğum için 5,8 iken Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 8,1’dir.

SAĞLIK HİZMETLERİ YENİDEN PLANLANMALIDIR

Bir aile hekimliği biriminin kayıtlı gebe sayısı 23 ve riskli gebe sayısı 2 olabilirken, sosyoekonomik düzeyi geride olan bölgede çalışan bir aile hekimliği biriminde 93’ü riskli, 117 kayıtlı gebesi olabilmektedir. Birinci basamak sağlık hizmetleri bu eşitsizliklerin giderilmesi, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi için elimizdeki en güçlü ve yaygın kuvvettir. Başta ölümlerin en çok olduğu bölgelerde daha deneyimli ve koşulları özendirilmiş sağlık çalışanlarının görevlendirmesinde ısrar edilmelidir. Birinci basamak sağlık hizmetleri ile diğer basamaklar arasında koordinasyonun yetersiz olduğu birinci basmaktan sevk edilen gebe ve bebekler ile ilgili geri bildirim alınamaması anne/bebek ölümlerinin artışında önemli etkendir. Sevk zinciri ve koordinasyon ivedilikle kurulmalıdır. Çalıştayımızın sonucu olarak ölümleri engellemek ancak toplumcu, ulaşılabilir, yerelle barışık, parasız, anadilinde ve nitelikli sağlık politikalarıyla mümkündür.

12 YILDIR ŞANLIURFA’DA KAN MERKEZİ YOK!

Şanlıurfa’da 2008’den beri kan merkezinin bulunmadığı dolayısıyla trombosit gibi hayati kan ürünlerinin Gaziantep’ten ancak 24 saat içerisinde tedarik edilebildiği ifade edildi. Anne ölümlerinin en önemli sebeplerinden olan kanamaya bağlı doğum komplikasyonlarına müdahalenin gecikmesine sebep olacağı açıktır. Şanlıurfa Harran ilçesinde 2 kadın doğum uzmanı olmasına rağmen ameliyathane koşullarının yetersizlikleri yüzünden acil müdahaleler yapılamamakta olduğu ifade edildi. Anne ölümleri sebeplerinden olan güvenli koşullarda yasal kürtajın kamu hastanelerinde fiilen engellendiği, bu nedenle hastaların bu müdahaleleri merdiven altı tabir edilen sağlıksız koşulardaki yerlerde yaptırarak önlenebilir anne ölümlerini artırdığı bir gerçektir.”

Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doktor 2 yıl önce

Üniversitenin aferez ünitesi var. Trombosit temininde sıkıntı yok. Sağlık müdürlüğü de trombosit aferez ünitesi kurabilir. Pahalı sistemler değil. Temini 1 haftayı bulmaz. Kan merkezi kurulumu için ise kızılayın yaptığı etüt ile kan merkezi kurulumunun gereksiz olduğu raporlanmış ve bütün hastanelere tebliği edilmiştir. Burada en önemli ölüm nedeni gebe takiplerindeki eksiklik ve doğum oranlarının yüksekliğidir. Yıllık doğum sayısı 70000 olan bir ilde ayrıca mülteci oranının da yüksek olması ölüm oranlarını etkilemektedir.