UA-89691712-1
Öne Çıkanlar ölüm GÜVENLİKÖNLEMİ FOTOĞRAF daeş il göç idaresi

BAROLARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Aralarında Şanlıurfa Barosunun da bulunduğu Doğu ve Güneydoğu barolarının ortaklaşa hazırladıkları ve 12 Haziranda yapılacak olan Genel Seçimler öncesi oluşan gergin ortam ve hukuksuzluklara ilişkin sağduyu çağrısı ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Doğu ve güneydoğu Barolarının yaptıkları ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi: Yüksek beklentilerle girilen seçim atmosferinde, takvim ilerledikçe endişeli durumlar yaşanmaya başlanarak bu durum başta siyaset bilimciler ve aydınlar tarafından vurgulanmaya başlandı. Değişim umutlarının 13 Hazirana taşınabilmesi için başta siyasal partiler olmak üzere dengelere etki eden sorumluluk sahibi tüm aktörlere, toplumun kaderini ellerinde taşıdıklarını hatırlatmak istiyoruz. Şüphesiz ki siyasi parti temsilcilerinin program ve hedeflerine uygun söylem ve eylemlerde bulunması, hatta bunu aşacak biçimde politik duruşlar sergileyerek, hedef kitlesini genişletmeye veya motive ederek başka partilere yönelimlerini engellemeye, heyecanlarını diri tutmaya yönelik, normal zamanda aşırı sayılabilecek kısmen ajitatif sayılabilecek argümanları kullanması seçim öncesinde anlaşılabilir bir durumdur.

OPERASYONLAR ÇÖZÜM BEKLENTİLERİNİ OLUMSUZ ETKİLER

 Ancak bu söylemlerde, seçimlerden beklenen çözüm umutlarını köreltmemeye , seçim sonrasında olası arayışlara engel olacak derecede toplumu mobilize etmeye ve bireylerde değişime direnç oluşturacak şekilde zihinsel karmaşaya meydan vermemeye dikkat edilmelidir. Diyalogtan uzak çatışmacı söylemlerin ve bunlara kaynaklık eden şiddet kültürü, dönem içerisinde KCK operasyonları, gözaltı ve tutuklamalar, temsilde adaletin önünde engel teşkil eden seçim barajının yanı sıra YSK nın bağımsız adaylara ilişkin almış olduğu karar ve sonrasında bölgemizde TSK tarafından yapılan operasyonlar Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözümü konusundaki beklentileri olumsuz olarak etkiler niteliktedir. Kürt Meselesinin asayiş ve güvenlik meselesi olmadığı, sorunun öncelikle kimlik sorunu olduğu, bundan ötürü siyasal, kültürel, sosyal birçok unsuru içinde barındırdığı görülmelidir. Sorunu sadece güvenlik eksenli olarak algılayan anlayışın geliştirdiği dil, toplumu ayrıştırmakta ve kamplaşmalara neden olmaktadır. Kürt sorunun çözümü ve toplumun yeni anayasa ile ilgili tüm beklentilerini, umutlarını yitirmemesi için silahların susması gerekir. Türkiyenin demokratik ve özgürlükçü bir anayasa umuduyla hazırlandığı seçimler öncesinde yaşanan operasyonların da, Türkiyenin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun barışçıl çözümünde önemli bir engel oluşturduğunu düşünmekteyiz.

OPERASYONLARIN SEÇİM AREFESİNDE OLAĞANDIŞI UYGULANMASI KAYGI VERİCİDİR

Bölgemizde ve ülke genelinde tansiyonun düşürülmesi, operasyonların ve şiddetin durması için itidal çağrısında bulunuyoruz. Siyasi partilere, bağımsız adaylara, temsilcilerine yönelik her türlü yıldırma ve engelleme faaliyetini insanlar için temel bir hak olan, seçme ve seçilme haklarına yönelik girişim olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca bölgemizde kimi derneklere yönelik, provokasyon amaçlı olduğunu düşündüğümüz, taşlı eylemlerin doğurabileceği kardeş kavgasına ve olası hukuk dışı ve derin yapılanmaların bu yaraları kaşımasının bölgede yaratabileceği travmaya dikkat çekiyor, düşünceyi ifade özgürlüğüne, çok sesliliğe, örgütlenme hakkına saygı gösterilmesini istiyoruz. (İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.