UA-89691712-1
Öne Çıkanlar DUYGUSAL 2.celp GİBİ sitaset protokol imzalandı

BDP'LİLERİN ÖZEL İDARE GENEL SEKRETERİ HAKKINDA İDDİASI:

Şanlıurfa İl Genel Meclisi’nin dünkü toplantısında 2 milyon 500 bin TL’lik ek ödenek talebi üzerine konuşan BDP Meclis Üyesi AbdurrahimDemir, bankalardan çekilen 20 milyonluk kredinin mecliste görüşülmemesine tepki gösterdi: “2 buçuk milyon nasıl meclise geliyorsa, 20 milyonun da bu meclise gelmesi gerekirdi. Para çar-çur edilmiş. Bu yasadışı bir işlemdir. Genel sekreter bundan sorumludur. Zaten genel sekreter yaptığı hatalarla yarın öbür gün cezaevine girecek.”

 

HÜSEYİN ÖZKAN/İPEKYOL

Şanlıurfa İl Genel Meclisi Aralık Ayı Olağan Toplantısı Başkan Vekili Bozan Kılıç başkanlığında yapıldı. Toplantı bir önceki toplantıya ait toplantı tutanak özetlerinin okunmasıyla başladı. Toplantıda, 2013 yılı bütçesi harcama kalemlerinde bulunan ödeneğin yetersiz kaldığından elde edilen gelirlerden 2 milyon 500 bin TL ek bütçe yapılması gerektiği, konunun uygun görüldüğü takdirde bu bütçenin 1 milyon 500 bin TL’sinin muhtelif köy yollarının bakım, onarım işlerinde kullanılacağı, 1 milyon TL’sinin de iş makinelerinin bakım ve akaryakıt ihtiyacı için kullanılacağı belirtildi.

 

DEMİR: YAPILAN YASADIŞIDIR

Taleple ilgili söz alan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şanlıurfa İl Genel Meclisi Üyesi Abdurrahim Demir, çekilen 20 milyon TL’lik krediyi sordu. Demir, “20 milyon TL’lik bir kredi çekildi o niye bütçelendirilmedi? Yani 20 milyon TL çekildi. 20 milyon TL’nin burada bütçelendirilmesi gerekmiyor muydu? 20 milyon TL duyduğumuz kadarıyla hepsi çar-çur edilmiş, dağıtılmış. Bu yasadışı bir işlemdir. 2 buçuk milyon nasıl meclise geliyorsa 20 milyonun da bu meclise gelmesi gerekirdi? Genel sekreter bundan sorumludur. Zaten genel sekreter yaptığı hatalarla yarın öbür gün cezaevine girecek. Bunlar doğru yaklaşımlar değil” diye konuştu.

Daha sonra konuyla ilgili konuşan Başkan Bozan Kılıç, “Abdurrahim Bey, genel sekreter yok şu anda. Onlar bir gelsinler. O konuyu gündeme alalım. Herkesin konuşma hakkı. Ben bu konudan haberdar değilim” dedi. Konu plan bütçe komisyonuna havale edildi.

 

KOMİSYONLARDAN GELEN RAPORLAR

Meclisin dünkü toplantısında komisyonlardan gelen raporlar ele alındı. Gelen raporlarda, taşımalı eğitim sisteminde şaibeli ihalelerin olduğu, taşıma bedellerinin velilerin hesabına aktarılmasının devletin menfaatine olacağı ve eğitimin kesintiye uğramayacağı yönünde gelen talep üzerine komisyonun yaptığı araştırmada endişelerin yerinde olmadığı, yapılan taşımalı eğitimin mevzuat hükümlerince yapıldığı, öğrenci başına ödeneklerin ailelere ödenmesinin başlı başına bir sistem değişikliği ortaya çıkaracağı ifade edildi.

 

GÖBEKLİTEPE AĞAÇLANDIRILACAK

Gelen komisyon raporlarında Göbeklitepe’ye giden yolun çevresinin ağaçlandırılması konusunda yapılan araştırmada ağaç dikme mevsimi geldiğinde ağaçlandırma çalışmalarının büyükşehir belediyesi tarafından başlayacağı belirtildi.

 

STK’LARIN BARIŞ SÜRECİNE KATKISI

Dünkü toplantıda ülke gündeminde bulunan barış sürecinde sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin ne gibi katkılarının olduğuyla ilgili yapılan araştırma halk nezdinde edilen izlenimler hakkında ülkenin barış sürecinden geçtiği, son 30 yıldır bölgenin bir demokrasi sancısı çektiği, bu sancıları hafifletme veya tamamen ortadan kaldırma adına barış ve demokratikleşme sürecine Urfa halkı ve sivil toplum kuruluşlarının tam destek verdiği kaydedildi.

 

SURİYE’NİN KÜLTÜREL MİRASI

 

Suriye’deki iç savaştan kaçan sığınmacıların kültürel yönden incelenmesi talebiyle yapılan araştırma da ise, Suriyeli sığınmacıların, Suriye’de bıraktıkları kültürel miras açısından, diğer tarafta ise Suriyelilerin çadır kentlerindeki eğitim ve kültür yönleri açısından ele alındığı belirtildi. Komisyon raporunda Suriye’de yılların birikimi olan zengin kültürün insafsızca yok edilmesinin Suriye’de yaşanan trajedinin büyük boyutunu oluşturduğu, bölgede hüküm süren gerek İslam öncesi gerekse İslam sonrasıEmeviler, Abbasiler, Zengiler, Eyyübiler ve Büyük Selçuklu Devleti, Memlüklüler ve Osmanlı Devleti tarafından inşa edilmiş olan sayısız, tarihi ve mimari eserin iç savaş sırasında geniş çaplı tahribata uğradığı vurgulandı. Suriye’deki İslam kültür ve medeniyetinin mimari mirasının maruz kaldığı çatışmaların en yoğun yaşandığı kentin birçok tarihi eserin bulunduğu Halep’te görüldüğü bildirildi. (HÜSEYİN ÖZKAN/İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.