UA-89691712-1
Öne Çıkanlar çapışma gündem DEDAŞ koşma siyaset

Belediyede yeni atamalar ve istifalar

MUSTAFA ARISÜT/İPEKYOL

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nde yeni atamalar ve istifalar gerçekleşti. 4 genel sekreter yardımcılığı kadrosu bulunan büyükşehir belediyesinde 3 genel sekreter yardımcısı görev yapıyordu. Bir yılın ardından boş bulunan 4’üncü makama Hamdi Us getirildi. Belediye bünyesindeki ŞUSKİ’ye de yeni atama yapılırken, en şaşırtıcı haber yine büyükşehir belediyesinden geldi. Mehmet Tuncay, Başkan Celalettin Güvenç’in danışmanlığının yanı sıra Belediyespor Kulüp Başkanlığı ve ŞUSKİ Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

 

US, ŞUSKİ’DE TEMİZ ÇALIŞTI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nde bir yıldır boş duran 4’üncü genel sekreter yardımcılığına Hamdi Us getirildi. Us, ŞUSKİ genel yardımcılığının yanı sıra kısa bir süreliğine görevinden alınan ŞUSKİ Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu’nun yerine de vekalet etmişti. Bugüne kadar yaptığı görevlerde herhangi bir usulsüzlük ve şaibe ile anılmayan Us’un belediyedeki yeni görevine haftaya başlayacağı öğrenildi. ŞUSKİ’deki İçme Suları Daire Başkanlığına ise Ahmet Avcı’nın getirildiği belirtildi.

 

TUNCAY TÜM GÖREVLERİNDEN İSTİFA ETTİ

Haftanın en sarsıcı haberi yine büyükşehir belediyesinden geldi. Harran Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken istifa ederek seçim esnasında destek verdiği Celalettin Güvenç’e danışman olarak belediyeye geçen Mehmet Tuncay istifa etti. 

Tuncay, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: “Bilindiği üzere Harran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 2004 yılından bu yana öğretim görevlisi olarak görev yapmaktayken, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine, ülkemizde ilk kez uygulanan Yeni Büyükşehir Belediye Sistemine geçiş sürecinde, belediyenin yapısal aşamalarının inşaası sürecinde görev almak üzere başkan danışmanı görevini kabul etmiştim. Aradan geçen bir yıllık dönemde, yeni kurulan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim planlaması, idari yapı değişiklikleri gibi düzenlemelere, ŞUSKİ’nin kuruluş çalışmalarına ve Başkanlık tarafından özellikle mali mevzuat bağlamındaki hususlarda talep edilen birçok konuya mesleğim ve akademik bilgim çerçevesinde önemli katkılar sunmaya çalıştım. Üzerime yüklenen bu sorumluluğu, mesai mefhumu gözetmeden büyük titizlikle yerine getirirken aynı zamanda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde de yeniden yapılanma süreci başlattık. Takımda başkan sıfatıyla görev alarak kulübün idari ve spor işleri bağlamında devamını sağlayan kararlara imza attım.  Bu çalışmalarımız yakın zamanda sonuç verdi ve takım, grup lideri olarak mücadelesini sürdürmektedir.”

 

‘‘HELAL DAİRESİ’ DIŞINA TAŞMADIM’

Kendisi hakkında asılsız iddiaların ortaya atıldığını ve bugüne kadar yaptığı tüm görevlerde hesabını veremeyeceği hiçbir şüpheli işinin bulunmadığını kaydeden Tuncay, açıklamasının devamında şunları ifade etti: “On yılı aşkın akademik yaşamımın yanında, icra etmeye devam ettiğim mali müşavirlik mesleğim, sivil toplum kuruluşlarındaki etkin görevlerim, ticari faaliyetlerim ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki danışmanlık görevim esnasında hesabını veremeyeceğim, şüphe uyandıracak bir yola tevessül etmedim. Bu minvalde  ‘helal dairesi’ dışına taşmadım, taşmayacağım da. Haset, kin, garez, iftira ve dedikodunun kol gezdiği ve ne yazık ki birkaç müfterinin sözlerine itibar edildiği şehrimizde hakkıyla görev yapmanın zorluklarını gördüm. Bu kapsamda, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Danışmanlık görevim sırasında şahsımı ve ailemi hedef alan tüm sataşmaları ve haksızlıkları Allah’a havale ediyorum. Şüphesiz O en doğru karar veren ve doğruyu bilendir. Gelişen bu konjonktürde, misyonumu yani kuruluş aşamasındaki destek görevimi tamamladığım Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ndeki danışmanlık görevimden, ŞUSKİ Yönetim Kurulu üyeliğinden ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Başkanlığı görevlerinden 17 Nisan 2015 tarihi itibariyle kendi isteğimle ayrıldığımı ve akademisyen kimliğimle üniversitedeki çalışmalarıma, mesleki ve ticari faaliyetlerime devam edeceğimi kamuoyu ile paylaşmak isterim. Bu süreçte, başta; Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Celalettin Güvenç ve Genel Sekreterimiz Balamir Gündoğdu olmak üzere, kurumda birlik beraberlik ve hizmet adına bir takım ruhuyla çalışan tüm mesai arkadaşlarıma çalışmalarından ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, Urfa’nın menfaatleri doğrultusunda resmi görevimin dışında her daim her zaman destek olacağımı kamuoyuna bildirmek isterim.”

 

Başkan danışmanlığının yanı sıra Belediyespor Kulüp Başkanlığı görevi ve ŞUSKİ Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden Mehmet Tuncay’ın üniversitedeki görevine geri döneceğini bildirildi.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.