Öne Çıkanlar KÜLTÜRSANAT belediye KALMAMAK işçi ceylanpınar

Bilirkişi, Akyürek için keşfe çıkacak!

MUSTAFA ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Dönemin Şanlıurfa Eski Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde belediye meclisine gelen ve çoğunluğu AK Partili olan belediye meclis üyelerince Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yerine çok katlı otel yapımı için karar çıkmıştı. Bu karara karşı çıkan dönemin Saadet Partisi Şanlıurfa Eski Belediye Meclis Üyesi Mehmet Cafer, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek’in tarihi surlar ve Mahmutoğlu Kulesi’nin önüne çok katlı otel yapmak istediği yönündeki iddialarına karşı mahkemeye başvurdu. Cafer’in başvurusunu değerlendiren mahkeme söz konusu alanla ilgili keşif yapmaya karar verdi. 11 Nisan Stadı’nın yeriyle ilgili bilirkişi keşfinin ardından buradaki alanla da ilgili idare mahkemesi tarafından 13 Şubat 2015 tarihinde bilirkişi tarafından keşif yapılacak.

 

CAFER: URFA’DA BÖYLE BİR EMSAL YOK

Daha önce mahkemenin bilirkişi ile keşif yapacağını Gazete İpekyol’a açıklayan Mehmet Cafer, “Yaptığımız itiraz üzerine idare mahkemesinden bize bir yazı geldi. Keşif parası ve bilirkişi parası, il dışından, başka bir yerden, üniversiteden uzman bir kişi getirecekler. Ve oranın durumunu inceleyecekler. Bilirkişi parası ve keşif için 2 bin 700 TL bizden ücret istemişlerdi. Onu da yatırdık. Sanırım bugünlerde uzman kişiler yerinde keşif yapacaklar. O gün oraya Urfa basınını da davet edeceğim. Bizim oradaki hassasiyetimiz kesinlikle kişiler değil orada alınmış yanlış karar. O bölgede öyle bir emsal yok. Urfa’da öyle bir emsal yok. Söz konusu arsanın arkasında yeni onarılan Mahmutoğlu Kulesi ve surlar var. Belediye, valilik oradaki tarihi eserlerin ortaya çıkması için çok yüksek paralar veriyor ama maalesef oraya verdikleri inşaat izni ile yapılanlar yok ediliyor. Çünkü buraya otel ve yükseklik serbest kararı çıktı. Siz, Urfa kentini turizm kenti yapmak istiyorsunuz. Orada surları gün yüzüne çıkarıyorsunuz. Ve siz, onun önüne ucube bir otel yapacaksınız. Kesinlikle yanlış. Oradaki yanlışlık bizim hassasiyetimiz” ifadelerini kullanmıştı.

Mahkemenin talep ettiği söz konusu meblağı yatırdıklarını kaydeden Cafer, mahkemenin Urfa’nın lehine bir karar vereceğine inandığını söyledi. Yanında akaryakıt istasyonu ve karşısında özel bir hastane bulunan tartışmalı arsa, şu anda hastanenin otoparkı olarak kullanılıyor.

 

İŞTE İDARE MAHKEMESİNİN KEŞİF KARARI:

Davacı Mehmet Cafer tarafından, Şanlıurfa İli, Merkez, Kamberiye Mahallesi, 5388 ada, 1 sayılı parselin imar planında plan değişikliği yapılarak "Turizm Tesis Alanı (otel)" olarak belirlenmesine ilişkin Belediye Meclisinin 03.9.2013 tarih ve 88 sayılı kararının iptali istemiyle Şanlıurfa Belediye Başkanlığı'na karşı açılan davada Mahkememizin 17.09.2014 tarihli ara kararı ile mahallinde keşif icrası suretiyle bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verildiğinden;

13.02.2015 tarihinde icra edilecek olan kesif için saat 12.00’de keşif mahallinde hazır olunması gerektiği,

Bilirkişi olarak görevlendirilecek olan ve aşağıda isim ve unvanları yazılı bulunan kişilerin bilirkişi olarak görevlendirilmesi hakkında 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereğince bir itirazınızın olup olmadığının, bu yazının tebliğ tarihinden itibaren bir hafta içerisinde (itirazınız var ise itirazın sebep ve delilleri ile birlikte yazılı olarak) tarafıma bildirilmesi gerektiği,

Hususu tebliğ ve rica olunur.

 

HER BAŞKAN BİR ZARAR VERİP GİTTİ

 

Bu arada Akyürek’in arsasına otel yapacağı bilgisi; Haşimiye Meydanındaki Özdiker Pasajı, Abide’deki Nevali Otel ve Ordu Evi, Cumhuriyet Caddesindeki Asur Otel, Karakoyun üzerindeki Ahmet Bahçıvan İş Merkezini akıllara getirdi. Bulundukları bölgede trafik sorununa ve kentin yapısına verdiği zararla yapıldıkları günden bu yana gündeme gelen bu binalar için dönemin başkanlarına hala tepki gösteriliyor. Bilindiği üzere Asur Oteli ve Haşimiye Özdiker Pasajı İbrahim Halil Çelik, Nevali Otel ve Ahmet Bahçıvan İş Merkezi Ahmet Bahçıvan, Ordu Evi ise Ahmet Fakıbaba döneminde yapıldı. Yine Akyürek’in yapmayı düşündüğü otel izni de Fakıbaba döneminde meclisten çıktı.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.