Öne Çıkanlar 10 bahçelievler pasaport abd araçları korunma yolları

Bir tarım kongresi yine çiftçisiz başladı!

(Şahin ÖZNUR-İPEKYOL)

1999 yılından itibaren gerçekleşen GAP Tarım Kongreleri'nin bu yıl 7'incisi başladı. 3 sürecek olan kongrenin açılışı Harran Üniversite Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda yapılan açılış programı ile başladı. Düzenlenen açılış programına Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şerafettin Çelik, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Programda açılış konuşması yapan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Salih Aydemir, düzenlenen bu kongrede tarımla ilgili her türlü konunun konuşulacağının altını çizdi. Şimdiye kadar neler yaptıklarını ve neler yapılması gerektiğinin değerlendirileceği bir kongre olacağını belirten Aydemir, "Projenin bu bölgeden olmasından dolayı oldukça önemsiyoruz. Şimdiye kadar neler yapıldı ve neler yapılmasını ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl diğer buluşmalardan farklı olarak bir panel düzenledik. Bu panelde tarım paydaşlarını bir araya getirdik. Tarım ile uğraşan kurum ve STK'lar bu panelde kendilerini ifade etme şansı bulacaklar. Tarımın her sektöründen ve birimden konuşmacılarımız olacak. 3 günlük süreçte tarım, tüm alanları ile konuşulacak" dedi.

 

AYDEMİR: ASIL HEDEF ÇİFTÇİLER

Burada asıl hedeflerinin çiftçiler olduğunu kaydeden Aydemir, "Tabi çiftçilerimizi çağırıyoruz ama maalesef getirmeyi başaramıyoruz. Çiftçileri getirmeyi başaramadık. Katılımcılardan da bir kaç tane önder çiftçi var. Ama bir zati sahada olan, bu işten ekmek kazanan insanlarımız çok fazla yok. Ama bu kongre bilimsel bir kongre olduğu için katılım olsa dahi seviye olarak çok takip edecekleri bir toplantı değil. Bundan dolayı daha çok araştırmacıların rağbet gösterdiği bir kongre. İnşallah onların anladığı dilden toplantılarla bu eksiğimizi zamanla tamamlayacağız" diye konuştu.

 

ERTEKİN: KİMİN PARASI VARSA ONUN SÖZÜ GEÇİYOR

Daha sonra kongrede “GAP’ta Yapılan Tarımsal Gelişmeler ve Beklentiler” konulu panel başladı. Panele konuşmacı olarak katılan ŞUTSO Başkanı E. Sabri Ertekin, yaş sebze ve meyve ekseninde gerçekleştirilen ihracat maddeleri ve ihracatçı ülkeler ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirerek “Bize göre önemli olan ürünleri daha verimli ve rekabetçi bir şekilde yetiştirmektir” dedi.

Ertekin konuşmasına şöyle devam etti:  “Kimse aklına sınır getirmesin her şey detaylı ve doğru çalışarak, azimle gerçekleştirilebilir. Biz de çalışırsak biz de gerçekleştirebiliriz. Bize düşen de bunu gerçekleştirmek, ülkemizi hak ettiği yere kavuşturmak. Dünyada kimin parası varsa onun sözü geçiyor. Bize de düşen ülkemizi zenginleştirmek, insanlarımıza faydalı olmak. Ziraat bizim için çok önemli, ilimizin milli gelirinin yaklaşık yarısı bu sektörden elde ediliyor. Ürünü sadece yetişmek değil işlememiz de gerekiyor, biz bunları elbirliğiyle, birbirimize destek olarak ve bir birimizi pozitif yönde etkileyerek çalışırsak başaracağımıza inanıyoruz. Bu konuda araştırma yapmak isteyen, teslim olmayan, azimli olan herkesi elimizden geldiğince destekleyebiliriz.”

 

KAYA: PİLOT ÇALIŞMALAR YAPILMALI

Kentin tarım potansiyeli hakkında bilgiler veren Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ise, “ Makarnalık buğdayın gen merkezleri ilimizdedir. Çiftçilerimiz daha kaliteli tohum ekmek için bilgilendirilmelidir.  Özellikle tohumun kalitesini ve verimini çiftçinin görmesi açısından pilot bölge uygulamaları yapılmalıdır. Çiftçinin daha iyi verim alabilmesi ve kaliteli ürün üretmesi için biz kamu kuruluşları ve Sivil Toplum Örgütleri olarak çiftçiye her türlü maddi ve manevi yardımı yapmaya hazırız ” diye konuştu.

 

KAYA: KALİTE ARTTIRMAK İÇİN LİSANSLI DEPOLAR

Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın Avrupa Birliğinden hibe desteği alan Pamuk ve Hububat Lisanslı Depo Projelerinin olduğunu da hatırlatan Kaya, Pamuk Lisanslı Depo Projesi’nin inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Lisanslı Depo Projelerindeki amaçlarının kalite olduğunu belirten Kaya; “Pamuğun yüzde 42’lik bir bölümünü karşılayan Şanlıurfa’ya Lisanslı Depo projelerini en çok istememizin nedeni Şanlıurfa pamuğunun ve yetişen hububat ürünlerinin kalitesini ortaya çıkarmaktır. Bu projelerin çiftçimize birçok faydası olacaktır. Borsa olarak 12 katlı bir bina yapıyoruz. Birçok toplantı ve konferans salonlarımız var. Bu salonlarımızı Şanlıurfa’nın hizmetine ücretsiz olarak sunacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışırsak Şanlıurfa’yı çok iyi yerlere taşıyacağımıza inanıyorum” dedi. Kongre sonraki oturumlar ile devam etti.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6