UA-89691712-1
Öne Çıkanlar belediye ağaç kesimi balık sezonu akaryakıt YANIT

BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ VAKIF KÜLTÜRÜDÜR

Vali Okutan Vakıflar Haftası nedeniyle yaptığı konuşmada, yoksul genç kızlara çeyiz verilmesi, bunların düğünlerinin yapılması, cezaevlerindeki mahkûmların ihtiyaçlarının karşılanması, ziraatın geliştirilmesi, borç yüzünden hapse girenlerin borçlarının ödenmesi gibi problemleri geçmişte vakıfların giderdiğini söyledi.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa Belediyesi Şair Nabi Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirilen Vakıf Haftasının açılış programına katıldı. Vakıf Haftası, kutlama mesajlarının okunması ve Vakıflar Genel Müdürlüğü CD gösterisi ile devam etti.

 

ÖZDE DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA TEMELİ

Vakıflar Haftası Açılış konuşmasını yapan Vali Nuri Okutan, vakıf kültürünün temelinde eşref-i mahlûkat olarak insan olduğunu ifade ederek, “Selçukludan günümüze medeniyet anlayışımıza, Her şey İnsan için görüşü hâkimdir. Bu merkezde eğitilen ecdadımız; insanı din, dil, renk, ırk farkı gözetmeksizin insanlara hizmeti ibadet telakki etmiş, İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır prensibi içinde, hayırda yarışmış, bu ulvî ve külli yarışın bir sonucu olarak da, büyük hayır müesseseleri olan vakıflar meydana getirmişler. Türk kültürünün ve medeniyetinin geçmişten bugüne aktarılmasında vakıfların ifa ettiği görev çok büyüktür. Selçukludan Osmanlıya, Osmanlıdan günümüze kadar vakıflar çok mühim işlere imza atmışlardır. Şahısların yapamadığı işleri vakıflar gerçekleştirmiştir. Bu sebeple bizim kültürümüze vakıf kültürü dersek yanlışlık yapmamış oluruz. Onun içindir ki vakıflar kültür ve medeniyet tarihi içerisinde çok ciddi roller oynamıştır. Bu sebeple bizler zengin bir vakıf kültürünün varisleriyiz. Onun için dayanışmanın ve yardımlaşmanın en örneklerini günümüzde vakıfların ortaya koyduğunu görmekteyiz. Geçmişteki eserlerin ayakta kalması vakıfların hizmetleri sayesindedir. Millet olarak zengin bir vakıf kültürünün mirasçılarıyız. Bizler hasta ve garip leyleklerin bakım ve tedavisi için bile vakıf kuran bir milletin evlatlarıyız. Bu millet bayram günlerinde top atılarak halkın sevindirilmesini düşünmüş, alışveriş edenlerin aldatılmasını önlemeyi kendine vazife saymış” dedi.

 

VAKIFLAR HAYATIN HER ANINDA VAR

Okutan, yoksul genç kızlara çeyiz verilmesi, bunların düğünlerinin yapılması bile hesaba katıldığına dikkat çekerek, cezaevlerindeki mahkûmların ihtiyaçlarının karşılanması, ziraatın geliştirilmesi, borç yüzünden hapse girenlerin borçlarının ödenmesi bir mesele olarak görüldüğünü söyledi. Okutan, “Vakıflar kurularak gerekli önlemler alınmış. Vakıfların değişen sosyal ihtiyaçlara ve toplumsal meselelere uyum sağladıkları bir gerçektir. Zira toplumsal talep geleneksel vakıf amaçlarını zorlamakta, vakıflar bir anlamda bu güne kadar hiç düşünülmeyen arz talep ve amaçlara yönelmektedir. Bu durum vakıf araştırmalarına da yansımakta, vakıfları sadece hayırseverlik boyutuyla inceleyen yaklaşımda önemli değişiklik yapılması ihtiyacını ortaya koymaktadır. Şanlıurfa, geçmişte olduğu gibi şimdi de bölgemize, ülkemize ve hatta bütün insanlığa sunacağı pek çok değerler vardır.  Bu değerleri ortaya çıkarıp ihya edecek olan kurumlar, vakıflardır” dedi.

Vakıflar Haftası açılış programı Harran Üniversitesinden öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe tarafından Vakıflar Haftası ‘Eğitim konulu konferansın verilmesi ve ŞURKAVın verdiği Türk Halk Müziği Yetişkinler Korosunun konseri ile sona erdi.  Vakıflar Haftası açılış programına Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve Vergi Dairesi Başkanı Cuma Sağlam ve vatandaşlar katıldı.  (İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.