Öne Çıkanlar 10 bahçelievler pasaport abd araçları korunma yolları

Büro Emekçileri Sendikası iş bıraktı

(Ömer ALMAS-İPEKYOL)

Maliye önünde toplanan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şanlıurfa Şubesi üyeleri burada basın açıklaması düzenledi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Büro Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi Eş Başkanı Leyla Sezen, "7 Haziran genel seçimlerine sayılı günler kala, AKP'nin bildik siyaset tarzının devreye girmesiyle her geçen gün gerilimin arttığı, seçim beyannamelerinin havada uçuştuğu, her gün açıklanan anketler üzerinden derin derin analizlerin yapıldığı bir seçim süreci yaşanmakta" olduğunu belirtti. Sezen "Genelde emekçilerin, özelde ise kamu emekçilerinin talepleri kamuoyunda yeteri kadar yer bulamamakla birlikte, özellikle iktidar partisinin, emekçi düşmanı politikalarına karşı çıkanlara 'halinize şükredin, nankörlük yapmayın' denilmektedir" dedi.

 

‘EŞİTLİK İSTİYORUZ’

Büro Emekçileri Sendikası olarak, "Emekçilere eşitlik, adalet ve insanca bir yaşam istiyoruz" diyen Sezen şunlara değindi: "Sendikamız tarafından, toplu sözleşme süreci yaklaşırken, işkolumuzda 17 Mart-7 Nisan tarihleri arasında elektronik ortamda taleplerimizi açığa çıkarmak için yaptığımız ankette; katılımcı üyelerimizin çoğu personel yetersizliğini, idarecilerin çalışanlara tarafsız ve eşit davranmadığını, mobbing uygulandığını, mesai saatleri ve görevleri dışında çalıştırıldığını, meslek hastalıklarından en az biri nedeniyle hasta olduğunu ifade etmiştir. Ekonomik taleplerde; eşit işe eşit ücret talebi öne çıkarken, taban aylık miktarı, ek ödemelerin emekli aylığına yansıtılması ve vergi dilimi sorunları ön sıralarda yer almaktadır. Özlük ve sosyal haklar ile ilgili ise; mobbingin ve kadına yönelik ayrımcılığın sonlandırılması, atama, terfi, tayin konularında adalet, güvencesizleştirme politikalarına son verilmesi, 4688 sayılı Yasanın demokratikleştirilmesi talepleri öne çıkmaktadır. Anketimizde öne çıkan 32 talep içerisinde ilk dört sırayı ayrımcılığın ve mobbingin sonlandırılması, atama, terfi ve tayinlerde adalet ve güvencesizleştirme politikalarına son verilmesi taleplerinin almış olması, AKP'nin kamuyu ne hale getirdiğini de özetlemektedir.

Büro Emekçileri Sendikası olarak, ‘insanca yaşam güvenceli İş, güvenli gelecek’ talebi ile bir kez daha eylemdeyiz. 13 Mayıs'ta tam da ülke tarihinin en büyük işçi katliamı olan Soma'nın yıldönümünde grevdeyiz."

 

‘GELİR KAYIPLARIMIZ KARŞILANMALIDIR’

Sendika olarak taleplerini sıralayan Sezen sözlerini şöyle tamamladı: “Taleplerimiz ise 2013 yılında gerçekleşen satış sözleşmesinden kaynaklı kayıplarımız karşılanmalı ve insanca yaşayacak Ücret verilmelidir.2011 yılında yasallaşan 666 sayılı KHK ile gasp edilen gelir kayıplarımız karşılanmalıdır. Açlık sınırı altındaki ücretler vergi dışı bırakılmalı, yoksulluk sınırı altındaki ücretler ise ilk vergi diliminden vergilendirilmelidir. Her türlü ek ödemeler emekli aylığa esas kazanca dahil edilmelidir. Ayrımcı uygulamalara ve kadrolaşmaya son verilmeli, personel alım ve görevde yükselme sınavlarında adalet sağlanmalı, sözlü sınavlar kaldırılmalıdırYardımcı hizmetliler ve mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Adliyelerde angaryaya son verilmeli, yargı emekçilerine yönelik itibarsızlaştırma politikalarına son verilmelidir.Temel kamu hizmetleri nitelikli ve ücretsiz olmalıdır.Adil bir vergi sistemi kurulmalı, temel tüketim maddeleri üzerindeki dolaylı vergiler kaldırılmalı, servet vergisi uygulanmalıdır.Depreme dayanıklı olmayan hizmet binaları boşaltılmalı, bu binalardaki kamu çalışanlarının can güvenliği sağlanmalıdır.Esnek, kuralsız, güvencesiz ve performansa göre çalıştırma yasaklanmalı, turnike ve kamera sistemleri kaldırılmalıdır.

 

Grev hakkımız yasal güvenceye kavuşturulmalı ve gerçek bir toplu sözleşme önündeki engeller kaldırılmalıdır. Olmayan yerlerde ücretsiz kreş, servis ve kaliteli yemek hizmeti verilmelidir.İşyerlerimizde her türlü cinsiyet ayrımcılığı, kadına yönelik şiddet, mobbing ve cinsel taciz fiilleri disiplin cezası kapsamına alınmalıdır."

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6