UA-89691712-1
Öne Çıkanlar teknoloji anız şiir siyasi gündem

Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Buraya geldim, gelmeyebilirdim de'

Şanlıurfa’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kaldığı beş yıldızlı bir otelden çıktıktan sonra kentteki ilk temaslarına işçi (amele) kahvesi, hayvan pazarı, sebze ve meyve komisyoncuları ile çarşıda bulunan esnafı ziyaret ederek başladı. Ana muhalefet lideri sivil toplum örgütü temsilcileriyle de bir araya gelirken, Balıklıgöl’e geçip balıklara yem attıktan sonra, Hz. İbrahim'in makamı olarak bilinen mağarada dua edip, buradaki sudan içti. Vatandaşlar ve esnafla sohbet etmek için ise Gümrük Hanına geçti. Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa’da bulunduğu bir günlük zaman dilimi içerisinde en anlamlı eleştiri Hayvan Pazarı’ndaki Halil Yolcu isimli besiciden geldi. Yolcu’nun “Güçlü muhalefet olmalı, iktidara yön verebilmeli” şeklindeki eleştirisi üzerine Kılıçdaroğlu, “Emin olun buraya Muğla Milletvekilimiz (Nurettin Demir) seçildiği tarihten bu yana en az 12 sefer geldi. Geliyorlar, geziyorlar, dolaşıyorlar, dertleri dinliyorlar şimdi bakın ben buraya geldim, gelmeyebilirdim de ama burada vatandaşın derdi var nasıl anlatacağız bunu? Medya aracılığıyla bakın bir sürü televizyoncu, gazeteci arkadaşımız burada siz söylüyorsunuz onlarda dinliyorlar. İnşallah akşam yayınlarlar, bir sansür gelmezde yayınlarlar, sizin dertlerinizi de en azından 70 milyon insan öğrenir. Güçlü bir muhalefet gerekiyor haklısın, orada da hiç bir tereddüttüm yok, bizim muhalefet olarak eksiğimiz de olabilir” dedi.

 

BEŞ YILDIZLI OTELDEN ÇIKIP AMELE KAHVESİNE GİTTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kaldığı beş yıldızlı Nevali Otel’den çıkıp kentteki temasları kapsamında ilk olarak Samsat Meydanında bulunan bir işçi (amele) kahvesini ziyaret etti. Burada yevmiye ile günübirlik iş bekleyen amelelerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, onların sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu daha sonra Haşimiye Meydanı'na geçerek dükkanlarını açan esnaflarla selamlaştı onlara "hayırlı işler" diledi. Beraberindekilerle hayvan pazarına geçen Kılıçdaroğlu, besicilerle görüştü Hayvan Pazarı Dernek Başkanı İzzet Çiftçi'den hayvan yetiştiricilerinin sorunlarına ilişkin bilgi aldı.

 

VATANDAŞ: GÜÇLÜ MUHALEFET LAZIM

Halil Yolcu isimli besicinin, “güçlü muhalefet olmalı, iktidara yön verebilmeli” sözleri üzerine, Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa'nın 12 Milletvekili bulunduğunu ve bunların CHP dışındaki partilerden olduğunu belirterek, kentin sorunlarının mecliste gündeme getirilmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa'nın sorunlarını kendisinin parlamentoya taşıyacağını aktararak, “Emin olun buraya Muğla Milletvekilimiz (Nurettin Demir) seçildiği tarihten bu yana en az 12 sefer geldi. Geliyorlar, geziyorlar, dolaşıyorlar, dertleri dinliyorlar şimdi bakın ben buraya geldim, gelmeyebilirdim de ama burada vatandaşın derdi var nasıl anlatacağız bunu? Medya aracılığıyla bakın bir sürü televizyoncu, gazeteci arkadaşımız burada siz söylüyorsunuz onlarda dinliyorlar. İnşallah akşam yayınlarlar, bir sansür gelmezde yayınlarlar, sizin dertlerinizi de en azından 70 milyon insan öğrenir. Güçlü bir muhalefet gerekiyor haklısın, orada da hiç bir tereddüttüm yok, bizim muhalefet olarak eksiğimiz de olabilir” derken Besici Yolcu, tekrar araya girip “Var fazlasıyla var başkanım, vatandaş olarak görmüyoruz bu güçlü muhalefeti” dedi. Kılıçdaroğlu, “Tabi niye görmüyorsunuz çünkü medya vermiyor, ben sabahın 6 -7'sinde Bursa'da işe giden işçilerle de konuştum, buraya geldim sabahleyin işsizler kahvesine de gittim, şimdi buraya da geldim yarın bir başka yere gideceğim. Amacımız şu bu memleketin dertleri var biz bu memleketin dertlerini beraber çözeceğiz” diye konuştu.

 

HAL PAZARINDA KAHVALTI YAPTI

Daha sonra Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler hal pazarına giderek buradaki esnafı ziyaret etti ve onlarla birlikte sabah kahvaltısı yaparak sohbet etti. Ana muhalefet liderine gün boyu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Nurettin Demir ve partililer eşlik etti. Burada gündemin en önemli konusu Kılıçdaroğlu’nun kente geldiği akşam kısa süreli bulunduğu araç içerisinde mahsur kalması oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, hal pazarı ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yaparak, dün gece kente gelen Kemal Kılıçdaroğlu'nun araçta mahsur kaldığı yönünde çıkan haberi kınadı. Tekin, elinde tuttuğu tablet bilgisayarından internet sitelerinde çıkan haberi göstererek, “Kılıçdaroğlu minibüste mahsur kaldı' bu haberi kim yaptıysa şiddetle kınıyorum. Biz burada vatandaşlarımızın sorunlarını, dertlerini, çilelerini dinlemeye gelirken olmayan bir şeyi olmuş gibi haber yapmak bir habercilik değildir, bunu kim yaptıysa şiddetle kınıyorum. Sanki balyozla mı kapıyı açtık, 20 saniye son derece doğaldır” dedi.

 

TAZİYE ZİYARETİNE DE KATILDI

Kılıçdaroğlu, aralarında CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ile Sezgin Tanrıkulu'nun da yer aldığı heyetle, kentteki temasları kapsamında Bağlarbaşı Mahallesi'nde Çelik ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Daha sonra beraberindekilerle bir restoranda yemek yiyen Kılıçdaroğlu, burada karşılaştığı vatandaşlarla sohbet etti. Kılıçdaroğlu, ardından kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir otelde toplantı yaptı.

 

STK TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bir otelde sivil toplum örgütü temsilcileriyle basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 2,5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, toplantının çok verimli geçtiğini söyledi. Toplantıda kentin sorun ve sıkıntılarının dile getirildiğini, çözüm önerilerinin tartışıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Katılımcılar, bize daha çok gelmemiz yönündeki sitemlerini de dile getirdiler. Tabii ki bunları da anlayışla karşıladık. Bütün STK temsilcilerine bu vesileyle teşekkür ediyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Başbakan sizin genel başkanlığa gelişinizi kumpas olarak değerlendirdi, siz bu konu da ne düşünüyorsunuz” sorusu üzerine parti sözcüleri Haluk Koç'un konuyla ilgili “Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hak ettiği cevabı” verdiğini dile getirdi.

 

YEM ATARKEN HALKÇI İKTİDAR DİLEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa etmesine ilişkin yöneltilen bir soruya, “Tabi başbakanlık koltuğu boş olunca böyle bir arayışa girildi. Öyle anlaşılıyor” şeklinde karşılık verdi. Kentteki temasları kapsamında Balıklıgöl’ü ziyaret eden ve balıklara yem atan Kılıçdaroğlu’na bir gazetecinin “Dilek tuttunuz mu?” diye sorması üzerine “Tabi ki tuttum. Halkçı bir iktidar...” diye yanıt verdi. Daha sonra Hz. İbrahim'in makamına gelen Kılıçdaroğlu, mağarada dua edip, şifalı olduğuna inanılan sudan içti. Ardından çevredeki vatandaşlar ve esnafla sohbet ederek Gümrük Hanına geçen Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere sabah saatlerinden itibaren yaptığı ziyaretlerle ilgili izlenimlerini aktardı. Şanlıurfa gibi güzel bir kentte sıcakkanlı insanların olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ancak bu kentte elektrik, işsizlik, Suriyelilerden kaynaklanan ve sağlık gibi farklı başlıklar altında çeşitli sorunların bulunduğunu söyledi.

 

‘ÇÖZÜM SÜRECİNİN İLK ADIMI BARAJDIR’

Kılıçdaroğlu, çözüm sürecinin hangi aşamada olduğu ile ilgili bir soruya da “Aşamanın hangi aşamada olduğunu bilen varsa bize de haber versin. Bizim bir sorunumuz yok” diye yanıt verdi. Bu ülkede kesinlikle kan dökülmesini istemediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözülmesini istediklerine işaret ederek şöyle konuştu: “Sorunun çözüm yolunun demokrasi ve sandıktan geçtiğini biliyoruz. Kürt sorununun çözülmesinin birinci ve en önemli ayağı, yüzde 10 seçim barajının indirilmesidir. Yüzde 10 seçim barajını getirenler askerlerdir. Yani Kenan Evren ve arkadaşlarıdır. Darbe yasasıdır. Bu yasanın demokrasi çerçevesinde değiştirilmesi ve makul düzeye indirilmesi gerekir. CHP olarak yüzde 3-5 seviyelerine indirilmesi konusunda kanun tekliflerimiz vardır. Gerçekleştirilirse çok memnun oluruz.”

 

‘BAŞBAKANLIK İÇİN ARAYIŞA GİRİLDİ’

Bu sorunları ilerleyen günlerde gündeme taşıyacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa etmesine ilişkin, “Tabi başbakanlık koltuğu boş olunca böyle bir arayışa girildi. Öyle anlaşılıyor” dedi. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, “Hakan Fidan'ın vekillik talebi olmaz büyük olasılıkla AKP Genel Başkanlığı talebi olabilir” dedi. Tekin, partisinin temasları kapsamında geldiği Şanlıurfa'da gazetecilere açıklamada bulundu. Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Tekin, çözüm sürecinin binlerce kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Tekin, sürecin sağlıklı ilerlemesini beklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Türkiye'nin gerçekten iç barışa ihtiyacı var. Çözümün tarafına baktığımızda her iki tarafta çözümün içeriğinden haberdar değil bu da ayrı bir çözümsüzlük örneğidir. Taleplere baktığımızda demokrasi ve özgürlük talepleri var. Bu kadar otoriteleşen bir iktidarın barışı nasıl sağlayacağı da son derece düşündürücüdür.”

 

TEKİN: SÜLEYMANŞAH’TA NÖBET DEĞİŞİMİ YOK

Türkiye’nin Suriye sınırındaki gelişmelere de değinen Tekin, “Süleyman Şah Karakolu'nda personel değişikliği olmuyor. Bu konuda hükümetin açıklama yapmasını bekliyoruz. Hangi gerekçeyle 8 aydır personel değişikliği yapamıyoruz. Gerçekten orası işgal mi edildi edilmediyse hangi nedenle değişiklik yapılamıyor” diye konuştu.

Tekin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği adaylığına ilişkin de, “Hakan Fidan'ın vekillik talebi olmaz, büyük olasılıkla AKP Genel Başkanlığı talebi olabilir. Sayın Bülent Arınç da öyle dedi bizde onu bekliyoruz” dedi.

 

HASTANELERİ DE ZİYARET ETTİ

Kılıçdaroğlu, aralarında CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ile Sezgin Tanrıkulu'nun da yer aldığı heyetle, Şanlıurfa Çocuk Hastanesine geçti. Hastane girişinde karşılaştığı hasta yakınlarına geçmiş olsun dileğinde bulunan Kılıçdaroğlu, vatandaşların sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu, daha sonra Başhekim Ahmet Güzelçiçek ile hastaneyi dolaştı.

Buradan bölgenin en büyük hastaneleri arasında yer alan Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçen Kılıçdaroğlu, bir grup partili tarafından karşılandı.

 

Kılıçdaroğlu, yaklaşık bir saat incelemelerde bulunduğu kurumda hastane yöneticisi Mehmet Gülüm'den hastalara verilen hizmetlere ilişkin bilgi aldı. (AA-İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.