UA-89691712-1
Öne Çıkanlar ölüm GÜVENLİKÖNLEMİ FOTOĞRAF daeş il göç idaresi

ÇİFTÇİYE 22 AYLIK EĞİTİM BAŞLADI

GAP idaresi, çiftçileri bilinçlendirme seferberliği başlattı. Ziraat mühendisleri GAPın 9 ilinde sahaya iniyor. GAP idaresi, sulamaya açılmış 300 bin hektar ve sulamaya açılması planlanan 800 bin hektarlık alanda eğitim ve yayın hamlesi başlattı.

Şanlıurfa merkezli, GAPın 9 ilinde uygulanması hedeflenen ve 6 ofisin aktif çalışacağı 40 teknik personelin görev alacağı GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi 22 ay sürecek. Proje ile insan kapasitesinin arttırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında tarımla uğraşan çiftçinin eğitimi ve pazar gücünün gelişimi için GAP illerindeki 6 ofiste uygulanacak olan 22 aylık GAP Eğitim ve Yayım Projesi başladı. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından programlanan proje, birçok uzmanın 2 yıllık bir çalışması sonucu hazırlanarak faaliyete geçti. Çiftçi eğitimi ve yayım konularında önemli bir eksikliğin giderileceği projede, ulusal ve uluslararası düzeyde yürütülen projelerde görev almış teknik elamanlardan oluşan 40 kişi yer alacak. Proje ekibinde yer alan sosyoloji, bitki yetiştirme, sulama, tarım ekonomisi, hayvancılık, sulama sistemleri işletme bakım ve yönetim gibi konularda uzman kişiler Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Adıyaman ve Gaziantep illerinde kurulan bürolarda, GAPın dokuz iline hizmet verecek.

 

BİN 100 HEKTAR İÇİN EĞİTİM

Bölgede sulu tarım ve sulamalarla ilgili yaşanan sorunların her geçen gün arttığını belirten GAP Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz, sulamaya açılan alanlarda, sulu tarımda yaşanan problemlerden dolayı fayda sağlayamadıklarını sulu tarımın kuru tarıma göre başlangıçta 3-7 kat daha fazla katma değer üretmesi beklenirken, 2 kattan daha fazla katma değer elde edilemediğinden yakındı.  Sulamaya açılmış 300 bin hektar ve açılacak 800 bin hektarlık alanda tarımsal eğitim ve yayım hizmetlerinin etkinliğini artırmayı hedeflediklerini dile getiren Açıkgöz, Projenin amacı GAP bölgesinde sulamaya açılmış ve açılacak alanlarda tarımsal eğitim ve yayım hizmetlerinin etkinliğinin artırılmasına ve bu konuda hizmet veren başta çiftçi örgütleri olmak üzere kurum ve kuruluşların kapasitelerinin artırılmasına katkıda bulunmaktır. Bunun için 2 temel konu üzerinde durulacaktır. Bunlardan ilki bölgede ihtiyaç duyulan tarımsal eğitim ve yayım hizmetlerinin etkinliğinin artırılmasıdır. İkincisi ise çiftçi örgütlerinin tarımsal eğitim ve yayım hizmetlerini verme kapasitelerinin kurumsal olarak artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. dedi.

 

ÇİFTÇİNİN GELİRİ ARTACAK

Yaklaşık 2 yıl sürecek olan projede çiftçiye verilecek eğitim ile ürün farklılığı üzerinde durulacak. Tarımsal yerel kapasitenin güçlendirilmesi ve çiftçinin gelirinde artış sağlamak için yaşam koşulları iyileştirilmesi beklenilen proje ile ilgili açıklama yapan Proje sorumlusu Celal Kaya; mevcut örgütlerin kapasitesini artırmak için sulama şebekeleri yönetim, işletme ve bakım ile ilgili çalışmalar yapılacaktır. Sebze ve meyve üretiminde çeşitliliğin geliştirilmesi ve pazar odaklı tarımsal ürünler yetiştirmek ve bu gibi konularda gelir getirici faaliyetler desteklenecektir. Tarımsal yerel kapasitenin güçlendirilmesi ve çiftçinin gelirinde artış sağlamak için yaşam koşulları iyileştirilecektir. Pazara yönelik ürün yetiştirme standartlarına ulaşmak, alternatif gelir imkanları yaratmak ve ekonomik faaliyetleri çeşitlendirilmesini iyileştirmek için gerekli eğitimlerin ve demonstrasyonların kurulması sağlanacaktır. şeklinde konuştu. Kaya ayrıca AB ve TKB fonları ile bölgede kurulan tarıma dayalı sanayilerin kapasite kullanımı arttırmak için tarıma dayalı farklı sanayi işletme örnekleri üretici örgütleri vasıtasıyla kurulacağını belirtti.

 

GÖÇÜN BÜYÜKŞEHİRLER ÜZERİNDEKİ BASKISI AZALTILACAK

Göçün büyük şehirler üzerindeki baskısı azaltılarak sağlıklı kentleşme sağlanacağı projede, ayrıca çevreyi korumaya yönelik üretim usulleri de geliştirilecek. Projenin GAP Bölge Kalkınma İdaresinin koordinasyonunda konu ile ilgili kurum ve kuruluşların katkıları ile uygulanacağını kaydeden proje sorumlusu Celal Kaya, Projenin sağlıklı yürütülebilmesi için Proje Uygulama Kurulu (PUK) ile merkez teşkilat temsilcilerinden oluşan Proje Yönlendirme Kurulu (PYK) oluşturulacağını ifade etti. (HABERLER)

 

 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.