Öne Çıkanlar KÜLTÜRSANAT belediye KALMAMAK işçi ceylanpınar

Cumhuriyet gazetesi suç işlemiştir

(Mehmet ÇİÇEK-İPEKYOL)

14 Ocak’ta Fransız mizahi dergisi Charlie Hebdo’nun 4 sayfasını yayımlayan Cumhuriyet gazetesi hakkında savcılık soruşturmasından sonra hukukçulardan da şikâyet geldi. Gazetenin yayımladığı görsellerle İslam Peygamberine hakaret edip ve Müslümanların değerlerine aşağılayıcı yayınlar yapmakla şikâyet eden Şanlıurfa Hukukçular Derneği, Şanlıurfa Adliyesi önünde önce basın açıklaması yaptı daha sonra gazete hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde dernek adına bir açıklama yapan Şanlıurfa Hukukçular Derneği Basın Sözcüsü Ömer Avcı, hiç kimsenin bir başkasının inandığı dini ve onun peygamberi başta olmak üzere değerlerini aşağılamaya hakkı olmadığını söyledi. Avcı, “Herhangi bir kimse yahut herhangi bir şey hakkında zihinsel olarak bir görüş sahibi olmak ve değerlendirmede bulunmak veya bu görüşleri çeşitli görsel ya da işitsel araçlarla dışa yansıtmak düşünmenin kendisi veya sonucu olan bir durumdur. Hukuk düzenin olduğu toplumlarda, hiç kimse düşüncesini ifade etmek biçimi olarak mutlak, sınırsız bir hakka sahip değildir. Bu düzenin getirdiği ahlak için de böyledir. Kimse, her kafasına eseni, her düşündüğünün mutlak doğru olduğunu ileri süremez, bunları esas kabul edip, başka kimsenin inancına hakaret savuramaz. Hele bunu basın hürriyeti, ifade özgürlüğü gibi vs. kapsamda mütalaa edemez, ele alamaz” dedi.

 

‘OLAYI HOŞ KARŞILAMIYORUZ’

Fransa’daki saldırıyı tasvip etmediklerinin altını çizen Avcı, bu olayın bir dinin değerlerine hakaret etme özgürlüğü getiremeyeceğini vurguladı. Avcı, “Fransa’da yaşanan talihsiz eylemi bir Müslüman olarak hoş karşılamadığımızı beyan ederiz. Lakin aynı derecede bu yaşanan talihsiz olayın da hiçbir şekilde herhangi bir dinin peygamberine hakaret etme özgürlüğünü vermeyeceği de herkes tarafından bilinmesi gereken bir zorunluluktur. Hiç kimsenin bir başkasının inandığı dini ve o dinin peygamberi başta olmak üzere değerlerini aşağılamaya hakkı olmadığını belirtmek isteriz” diye konuştu.

 

‘HAKARET İÇEREN PAYLAŞIMLAR AHLAKİ DEĞİL’

“Dinlere ve dinlerin kutsallarına, peygamberlerine hakaret içeren paylaşımlar ahlaki olmadığı gibi aynı zamanda yukarıda ifade edildiği üzere ifade özgürlüğü kapsamında da değerlendirilmeyip ayrıca suç teşkil etmektedir” diyen Avcı, “Buna göre aşağıda dayanak kısmında belirttiğimiz hususlar ve olay kısmında izah ettiğimiz vaka nedeniyle suç duyurusunda bulunulma zarureti hasıl olmuştur. Malum olay sebebiyle bilinen ve son günlerde gündemden düşmeyen Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerinin 4 sayfalık kısmını yayınladığı Cumhuriyet Gazetesi, 14.01.2015 günkü sayısı ile suç işlemiştir. Dinimiz İslam’a göre Hazreti Peygamberin bedeni, çehresi çizilemez, resmedilemez, bir filmde rol olarak kullanılamazken ve bu medya mensuplarınca çok net bilinmesine rağmen, aşağılayıcı bir karikatür karakteri ile yayımlanması, ahlak sınırlarını aşan hukuk kurallarını ihlal eden,  kabul edilemez bir tutum haline gelmiştir” dedi.

 

ÖZGÜRLÜĞÜN SINIR VARDIR’

Özgürlüğün sınırlarına dikkati çeken Avcı, söz konusu yayımlarla milyonlarca insanın dini inançlarına hakaret edildiğini ve bu yolla suç işlendiğini kaydetti. Avcı sözlerini şöyle tamamladı: “İslam inancının bu prensibini Müslüman bir ülke ve toplumda yayın yapan cumhurdan kopuk bir ideolojinin gazetesi Cumhuriyet’in bilmemezlikten gelmesi bir hukuksuzluğun adı ve kendi karakterlerinin tasviridir. Toplumun değerlerine saygı duymamanın adı ve konusu özgürlük olamaz. Özgürlüklerin sınırı vardır. Bu sınır diğer insanların haklarının başladığı noktadır. Bu yayınla milyonlarca kişinin dini inançları ve Hazreti Peygamberimizin ruhaniyeti incitilmiş, hakaret edilmiş suç işlenmiştir. Bu durumda, Cumhuriyet gazetesindeki köşelerinde Hazreti Peygamber'in karikatürize edildiği görselleri paylaşan yazarlar Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç başta olmak üzere diğer ilgililerin fail olduğunu, şüpheli sıratıyla soruşturulması ve haklarında dava açılması savcılık makamında istenmiştir.” Yapılan basın açıklamasının ardından Avcı ve beraberindeki avukatlar şikâyet dilekçelerini ilgili savcılığa teslim etti. 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.