UA-89691712-1
Öne Çıkanlar belediye ağaç kesimi balık sezonu akaryakıt YANIT

ELLERE KANALİSTANBULBİZE KANALPİSLİK!..

Çoğu vergilerimizle toplanacak olan toplam 40 milyon doları (yani eski para birimi ile 60 trilyon TL) harcayarak İstanbulda iki kıtayı üçe bölmeyi düşünen hükümet, Şanlıurfada hastalık yayan üç dereye kaç kuruş harcamayı çok görüyor.

 

Alınan onca karara rağmen DSİ, üç derede bulunan çatlakları onarmıyor, böylece bu derelerde bir türlü ıslah çalışmaları sonuçlanmıyor.

 

Zamanla kanalizasyona dönüşen Karakoyun, Cavsak ve Sırrın dereleri... Dünyanın neresine gitse Urfalıları ölene kadar yüzlerinde bıraktıkları yara kalıntısı lekelerle tanınır kıldılar. Özellikle evi Karakoyun, Cavsak ve Sırrın çevresinde olup burada büyüyenler, ‘Şark Çıbanı denilen hastalığın ne demek olduğunu çocukluk kabuslarından bile bilirler. Uzun yıllardır kentin atık suları buralarda açıktan aktığı için çeşitli hastalığa ve özellikle şark çıbanı hastalığına neden oldu ve bu süre içerisinde başta belediye başkan adayları olmak üzere birçok milletvekili adayı, kazanabilmek için bu konuyu istismar etti. Bugüne kadar bu konuyu en kapsamlı ele alan belediye başkanı, Ahmet Bahçıvan oldu. Onunda Karakoyunun sadece Atatürk bulvarı ile Beykapısı bağlantısını ele alması ve buraya bir iş merkezi yapıp bunu pazarlaması, üstelik bu iş merkezine de kendi adını verişi, tartışmalara neden oldu ve o çalışma o kadarı ile sınırlı kaldı. Her ne kadar şark çıbanı hastalığı ile yapılan mücadele sonucu olumlu sonuçlar alınmış olsa da, geçtiğimiz günlerde İl Hıfzıssıha Kurulunun almış olduğu kararların hala bu hastalığın vahim boyutlarda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ve ne acıdır ki, Türkiyede bölgeler arası eşitsizlik açığını daha da büyütecek olan İstanbulda iki kıtayı üçe bölme projesini hayal eden hükümet, Şanlıurfada üç tane dereyi ıslah edemedi. 

 

Bu derelerdeki akan pis sular ve burada bulunan pislikler hâlâ çevreyi kokutmaya ve hastalık yaymaya devam ediyor. Her yaz mevsimi başlangıcında yetkililerce hatırlanarak, ‘bir dizi tedbirler alındığı ilan edilse de, bu derelerdeki pis sular aktıkça bunun adeta kocaman bir yalan olduğu apaçık bir şekilde ortada. Urfanın özellikle kenar mahalleleri olarak nitelendirilen kısımlarında durum içler acısı. Onca alınan karara rağmen ne temizlenebildi ne de pis kokusunun önüne geçilebildi.

 

ÇOCUKLAR HASTALANIYOR

İmam Bakır Mahallesinde, dere kenarından geçerek okula giden küçük çocuklar, hastalandıklarını bile bile kentin pis sularının aktığı derede oyun oynadıklarını İpekyola itiraf ettiler. Osmangazi İlköğretim Okulu öğrencisi olan bu çocuklar, daha kendilerine sorulur sorulmaz ellerini pis suya daldırarak oynuyorlar.

5inci sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Emine Demirkan hem kendisinin hem de kardeşinin buradaki pislik nedeniyle hastalandığını anlattı: “En çok geçen yaz oynadık burada. 6 yaşındaki kardeşim İdol şimdi astım hastası. Benimde yüzümde kızarıklık ve kaşıntı var. Buradaki pislik bizi hasta ediyor. Devlet burasını güzel yapsa, içerisinden temiz su aksa ne güzel oynarız hem de hasta olmayız.” diye konuştu.

 

BİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ

Şanlıurfa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Palalıoğlu, İl Hıfzıssıha Kurulunda alınacak tedbirler arasındaki kendilerine düşen payı yerine getirdiklerini kaydederek, “Biz belediye olarak buralarda temizlik ve ilaçlama çalışmalarımızı yapıyoruz. Özellikle beton olan kısımlar daha temiz hale geldi ancak köprü altları ve çatlak olan bazı kısımlar, beton yapılmadığı için oralarda çalışma yapamıyoruz” dedi.

 

DSİ BETON YAPACAKTI!

Karakoyun, Cavsak ve Sırrın derelerinin bazı kısımları bataklık. Ama buralar biraz daha kent merkezinin dışında gibi göründüğünden çok fazla umursanmıyor. Kent merkezinde kalan derelerde ise bazı beton kısımlar kırılmış veya çatlamış. İl Hıfzıssıha Kurulu, derelerin taban kısmının komple DSİ 15. Bölge Müdürlüğü tarafından betonlanmasını kararlaştırmıştı. Ancak Karaköprü dışında hiçbir çalışma yok. Başlayacağı yönünde de yok.

 

‘KANALKARAKÖPRÜ

Karaköprüde bulunan Akpınar Deresinin 8 kilometrelik kısmında çalışma tüm hızıyla devam ediyor. DSİ Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa Valiliği ve Karaköprü Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü ‘Akpınar Deresi Islah Çalışması aslında hastalık yaydığı için değil taşkınlara neden olduğu için önlem alınma gereği duyuldu. Burada yapılan çalışma kanal çalışması şeklinde. Derenin her iki tarafına yüksek duvarlar örülerek ıslah çalışması yapılıyor. Atık suların buradan akıp akmayacağı ise meçhul… 

 

İL HIFZISSIHHA SAĞLIK İÇİN KARAR ALMIŞTI

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Nisan ayında almış olduğu kararlar çerçevesinde, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte karasinek ve sivrisinek gibi haşerelerdeki artışa dikkat çekerek, halkın sağlığı için ama özelliklede ‘Şark Çıbanının önlenmesi için çalışmalar başlatılmasını istemişti. İşte alınan kararlardan bazıları:

 

DERELER SÜREKLİ İLAÇLANACAK

Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü birlikte çalışarak, vakaların tespit edildiği sokak ve evleri ilaçlayacak. Özellikle yaz sezonu boyunca, Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğünce açıktan akan; Karakoyun, Cavsak ve Sırrın derelerinin içinde bulunan taş, poşet ve evsel atıkların temizlenerek, bu derelere kanalizasyon suyu bırakılmasının önlenmesi ve bu derelerin 15 gün aralıklarla ilaçlanması sağlanacak. Belediye Zabıta Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı elemanlarınca Karakoyun, Cavsak ve Sırrın derelerine çöp, poşet, taş vb. evsel atıkların atılmaması yönünde mahalle sakinlerinin eğitilmelerine ve Belediye Başkanlığınca bir an önce yeni atık su arıtma tesisinin yapımına başlanmasına karar verildi.

 

DERELER BATAKLIK OLMUŞ

Karakoyun, Cavsak ve Sırrın derelerinin içerisinde mevcut taban betonarmesinin yer yer kırılarak bataklık haline geldiğini belirten bir belediye yetkilisi, derelerin içerisinde bulunan taş, poşet gibi evsel atıkların belediye tarafından temizlenmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bunun üzerine DSİ 15. Bölge Müdürlüğünce bu derelerin taban yüzeylerinin tümünün betonlanması kararlaştırıldı. (Mustafa ARISÜT/İPEKYOL)

 

 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.