UA-89691712-1
Öne Çıkanlar teknoloji Şanlıurfa MS ERİYOR urfa

EMEKÇİLER YÜRÜYÜŞ YAPTI, HALAY ÇEKTİ

Şanlıurfada ‘1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen DİSK ve KESK üyelerine polis tarafından izin verilmeyince kısa süreli gerginlik yaşandı. Bağımsız Milletvekili adayı İbrahim Binicinin Vali Okutan ile temasa geçmesiyle müsaade edilen göstericiler, Ahmet Bahçıvan İş Merkezine kadar yürüyüş yaparak basın açıklaması yaptı.

Şanlıurfada KESK ve DİSKin organize ettiği ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun destek verdiği “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” etkinliği düzenlendi. Sabah saatlerinde kent merkezindeki Ali Şelli Parkına gelmeye başlayan emekçiler, ellerindeki döviz ve kurum flamalarıyla davul zurna eşliğinde halay çekti. Saat 14.30 sıralarında katılımcıların tümü geldikten sonra yaklaşık iki bin kişilik emekçi grubu, “İşçiyiz, Güçlüyüz, Kazanacağız”  sloganları atarak yürüyüşe geçmek istedi. Polisin barikat kurarak engel olmaya çalışması üzerine STK temsilcileri ile polis yetkilileri arasında gergin anlar yaşandı. Grup, polis engelini aşmak için yürümeye çalıştı, fakat polis ekipleri gruba müdahale ederek, yürüyüşe engel oldu. Göstericilere destek olmak amacıyla alana gelen BDP Şanlıurfa Milletvekili ve Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili adayı İbrahim Binici, Vali Nuri Okutan ile telefon görüşmesi yaptı. Valilik kararıyla izin verilen yürüyüş, Ali Şelli Parkından, Ahmet Bahçıvan İş Merkezine kadar slogan atıp, ellerde taşınan Kürtçe ve Türkçe pankartlarla sürdü. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önüne gelen kalabalık emekçi grup adına basın açıklamasını okuyan Disk Genel-İş Şube Başkanı Sadık Demir, Yaşamın alın teri ile kazananlar, işçiler, kamu emekçileri, işsizler, emekliler, öğrenciler, gençler, ev kadını, ülkenin namuslu ve aydınlık insanları, dünyanın tüm işçilerinin emekçileri kapitalist sömürü ve baskı emperyalist saldırganlığının her türlü ayrımcılığına karşı, kol kola, omuz omuza vererek alanlara çıktığımız 1 Mayıs Bayram coşkusunu selamlıyoruz” dedi.

 

İŞTE İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Demir, “İşsizleştirme, güvensizleştirme, sefalet ücretine mahkum etme politikalarına karşı; insanca yaşam güvenceli iş ve güvenceli gelecek taleplerini birlikte haykırma günüdür” diyerek şu çağrıda bulundu:

“Giderek artan iş cinayetlerine, esnek, güvencesiz, performansa dayalı çalıştırma, taşeronlaştırma ve özelleştirme uygulamalarına son verilmesi; 4/B, 4/C, 50/D, 4924 gibi statülerde çalışan sözleşmelilere kadrolu iş güvencesi sağlanması,

Başta eğitim ve sağlık olmak üzere tüm kamu hizmetlerinde ticarileşmeye son verilerek, herkese eşit, parasız, demokratik, bilimsel, anadilde eğitim hakkı tanınması, savaşa değil; sağlığa ve eğitime bütçe ayrılması,

Aynı ya da benzer işi yapan emekçilerin mali ve sosyal haklardan eşit yararlandırılması, ‘Eşit işe eşit ücretin yaşama geçirilmesi,

Cins ayrımcı uygulamalar ve kadınları eve hapsetme politikalarının, kadına yönelik şiddetin, çocuk istismarının son bulması, tecavüzcülerin, şiddet uygulayanların korunmadığı, polis şiddetinin teşvik edilmediği adil bir yargılama için toplumsa adaletin tesis edilmesi,

Tüm çalışanlara, insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması, çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi taleplerimizle; 1 Mayısta yine alanlarda olacağız.”

Basın açıklamasının ardından Şanlıurfa Kültür Sanat Tiyatro Ekibi tarafından küçük bir skeç sahnelendi. 10 yaşlarında çocuklardan oluşan ekip çarçino adlı Kürtçe skeci katılımcılara sundu. Kutlamaların son bulduğu sırada, bazı öğrencilerle polis arasında kimlik sorgulamadan ötürü tartışma yaşandı. (İPEKYOL)



Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.