UA-89691712-1
Öne Çıkanlar çapışma DEDAŞ koşma gündem siyaset

Ertekin'den üniversite - sanayici işbirliği için ilk şart!

ŞUTSO Başkanı Ertekin Harran Üniversitesi’nin bölge tüm sorunlarını çözmek için kamu, sanayi ve tüm halk ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Mühendislik, ziraat, gıda, veteriner gibi bölümlerin üreticilerin önünü açacağı ve uluslararası rekabete katkı sağlayacağına inandıklarını da sözlerine ekleyen Ertekin, “Bu konuda reklama, araştırma geliştirmeye ve hayır işlerine para ayırmalıyız” dedi.

Ertekin konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “En çok yaşadığımız sorun iki tarafın birbirine güvenmemesidir. Halk hocalar ile içli dışlı olmadığı için onların bilgisi hakkında fikir sahibi değildir. Genelde işe yaramaz demode bilgilere sahip olduklarını düşünürler. Piyasadan haberleri olmadıkları kanaati hakimdir. Bunun için de çok yaklaşmazlar. Üniversite camiası da piyasadan kopuk bilgi üretmeye çalışmakta, çoğu zaman bitirme ödevleri ve tezler sırf yapmış olmak için yazılmakta pratikteki sorunları çözmeye yönelik olmamaktadır. Günümüzde sanayi sektöründe kar marjları azalmıştır. Para kazanmak zorlaşmıştır. Hocalar bazen ufak bir bilginin değerini olduğundan çok görmekte, sorunu çözmede sonuna kadar gitmemekte, parasını aldıktan sonra işin olup olmamasıyla çok ilgilenmemektedirler. Hâlbuki üretilen bir malın garantisi olduğu gibi bu, satılan bilginin de işe yaraması önemlidir. İşe yaramaz ise bir daha hocalar ile işbirliği yapmayı baltalar. Mesele sonuna kadar kar da, zarar da olsa mutlaka neticeye ulaştırılmalıdır. Böyle yapılır ise gelecek işler için iyi bir yatırım olur.”

 

ERTEKİN ÜNİVERSİTE – SANAYİ İŞBİRLİĞİ SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ŞU MADDELERİ ÖNERDİ;

1-   Daha çok bir araya gelmeli, işbirliği için piyasayı bilen koordinatörler istihdam edilmelidir. Bu koordinatörler akademik işler yapmamalı sadece iki tarafı bir araya getirmeye çalışmalı ve bağımsız bütçeye sahip olmalıdır.

2-   Araştırma yapılan konularda istihdam edilecek kaliteli araştırma görevlisi sıkıntısı vardır. Bunun için yeterli kadro verilmeli, özellikle 6. Teşvik bölgesinde sanayi ile işbirliği halinde araştırma yapanlara ek ücret verilmelidir.

3-   Hocaların ders yükü azaltılmalı, araştırmaya zaman ayıracak kadar olmalıdır.

4-   Üniversitelerin idari işleri akademik personel tarafından değil kaliteli idari personel tarafından yapılmalıdır. Mevcut durumda kaliteli hocalar idari işlerden başını kaldıramadığı için araştırma yapamamaktadır.

5-   Araştırma yapılamamasının bir nedeni de cılız sanayi ve üreticimizin finans sorunudur. Bildiğimiz kadarıyla sadece santezlerde destek eş finansman alım yapılırken sağlanmakta, TÜBİTAK ve KOSGEB araştırma desteklerinde harcamanın tamamını firmanın yapması istenmekte daha sonra ( 6 ay veya daha uzun bir süre) destek ödenmektedir. Bu da araştırma yapmak isteyenleri caydırmaktadır. Destek eş finansman KOSGEB ve TÜBİTAK projelerinde de alım yapılırken sağlanmalıdır.

 

6-   Santezler için yılda iki defa çağrıya çıkılmaktadır. Hızlı bir rekabetin yaşandığı dünyamızda santezlerin her ay kabul edilmesi gerekir. Aksi takdirde 6 ay bekleyene kadar dünyadaki birçok rakip öne geçmektedir” diyerek sözlerini tamamladı. (İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.