Öne Çıkanlar halliliye kaza siyaset Şanlıurfa urfahaberler

Hastane zincirlerine yem mi ediliyorlar?

HÜSEYİN ÖZKAN/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Şanlıurfa’daki sağlık skandalları bitmek bilmiyor. Aylık binlerce sahte giriş yaparak devleti dolandıran tıp merkezleriyle gündeme gelen Şanlıurfa, bu sefer de özel hastanelere yaklaşık 1,5 yıldır uygulanan yüzde 25 kesintilerle gündemde. Urfa’daki özel hastaneleri didik didik inceleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişleri, yolsuzluk yapan tıp merkezlerine yüklü miktarda cezalar kesti. Bunun sonucunda çok sayıda tıp merkezi kapandı. Özel hastanelerin fatura incelemeleri ise Ankara Kocatepe Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne bağlandı. Daha önceleri Gaziantep ve İzmir’e giden fatura incelemelerinde kesintiler yüzde 1 civarındayken bu oran birden yüzde 25’e çıktı. Hiçbir ilde böyle bir uygulamanın olmadığını dile getiren özel hastane yetkilileri, bu uygulamanın Urfa’ya özgü olduğu iddiasında. Sorunu çözmek için çalmadık kapı bırakmayan özel hastane yetkilileri, durumun böyle gitmesi halinde Urfa’daki bütün özel hastanelerin ya kapatılacağını ya da büyük sermayeli zincir hastanelere peşkeş çekileceğini iddia ediyor.

 

‘AMAÇ, İFLASA SÜRÜKLEMEK’

Konuyu Gazete İpekyol’a değerlendiren özel bir hastane yetkilisi, Urfa’daki özel hastanelerin ‘fırın açar gibi’ açılan ve yolsuzluk yapan tıp merkezleriyle aynı şekilde değerlendirildiğini kaydetti. Yaşanan durumu anlatan yetkili, haklarını Urfa’daki mahkemelerde dahi arayamadıklarını kaydetti. Yetkili, “2013 Ekim ayından itibaren özel hastanelerin fatura incelemeleri Ankara Kocatepe SGK Müdürlüğüne bağlandı. Daha önce Gaziantep, İzmir'e bağlıydı ve kesintiler yüzde 1 civarındaydı. Ankara'ya bağlandıktan sonra kesintiler yüzde 25 civarına çıktı. Fakat Ankara’daki SGK'nın neden böyle yapıldığı sorulduğunda yolsuzluk iddiasını ortaya atıyorlar; fakat denetimler rutin olarak yapılıyor. Denetimlerde herhangi bir yolsuzluk belirtisi bulunamamıştır. Daha sonra bu kesintiler için mahkemeye gidildiğinde yüzde 10-15 civarında olan teminat mektupları SGK'nın hukuksuz bir şekilde mahkemelere bir yazı yazıp teminat mektuplarının yüzde 100’e çıkarılması istenmiştir. Mahkemeler de bu şekilde davranıyor. Amaç hastanelerin hak ettiği paralarını alamaması, ödemelerini ve harcamalarını yapmasını engellemek ve iflasa sürüklemek. Bu bilinçli bir uygulamadır. Ankara Kocatepe SGK’nın fatura incelemesi yaptığı Ankara veya çevre illerdeki kesinti yüzde 1'in altındadır. Bu yüzde 20-25 kesinti Şanlıurfa'mıza mahsus bilinçli bir uygulamadır” dedi.

 

‘URFALI DAHA FAZLA ÜCRET ÖDEYEBİLİR’

Özel hastanelerin, zincir hastanelerin veya büyük holdinglere bağlı hastanelerin eline geçmesi durumunda, Urfalıların sağlık hizmeti almak için daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaklarını belirten yetkili, “Örneğin SGK'lı bir hasta özel bir hastaneye gittiği zaman ödediği fark 400-500 TL civarındadır. Fakat batı illerinde bu büyük holding hastanelerinin bir sezeryan için aldığı fark ücreti 4 bin -5 bin civarındadır. Şayet bu Urfa’daki özel hastaneler holding veya zincir hastanelerin eline geçerse Urfalı bu yüksek ücretli sağlık hizmetini almak zorunda kalacak veya hiç alamayacak” diye konuştu.

 

‘İLLERE GÖRE KEYFİ UYGULAMA’

Bu sorunun çözümü için başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olmak üzere bölge milletvekilleriyle konuyu görüştüklerini belirten yetkili, Bakan Çelik’in ‘Urfalılar beni çok zor durumda bıraktı. Gereken neyse yapın’ şeklinde tavır takındığını, vekillerin ise bakan yüzünden konuyla ilgilenmediklerini kaydetti. Ankara Kocatepe SGK Müdürü Kamil Çetin’in kendi çalışanları ve doktorları tek tek, oda oda dolaşıp ‘bu Urfalılar bizi bakana şikayet etmiş; bunların gözünün yaşına bakmayın, kesintiyi olabildiğince yüksek yapın’ şeklinde beyanlarının olduğunu belirten yetkili, “Oradaki görüşmelerde doktorların Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) ve Sağlık Bakanlığı genelgelerine bağlı hareket etmedikleri, illere göre keyfi uygulama yaptıkları görülüyor. Urfalıların, sivil toplum kuruluşlarının ve milletvekillerinin kendi sağlık kuruşlarına sahip çıkması gerekiyor. Yerli sermayesi ve 4 bine yakın çalışanı yabancı sermayeye peşkeş çekilmek isteniyor” ifadelerini kullandı.

 

BENZER ÖRNEĞİ DİYARBAKIR’DA YAŞANDI

Bunun benzer bir örneğinin Diyarbakır’da yaşandığına dikkati çeken yetkili büyük zincir hastanelerin bu uygulamadan sonra Urfa’daki hastanelere teklifler sunduğunu belirtti. 6 aydır çalışanlarının ücretini arttıramadıklarını ifaden eden yetkili durumun böyle gitmesi halinde Urfa’daki hiçbir hastanenin ayakta kalamayacağını kaydetti.

 

BAŞKA İDDİALAR DA KONUŞULUYOR

Urfa’daki özel hastanelerle ilgili iddialar bu kadarla sınırlı değil. Yine Urfa’da özel bir hastaneye operasyonun yapılacağı, bunun için seçimlerin beklendiği, seçimlerden sonra bu özel hastaneye el konulacağı iddia ediliyor. Bir başka iddia ise yöneticilerinden birisinin AK Parti’ye yakın olduğu özel hastaneden bu fatura kesintilerindeki yüzde 25’lik kesinti yerine, yüzde 5-6 civarında kesinti yapıldığı şeklinde.

 

HASTANELER DE PEK MASUM DEĞİL

Tıp merkezleri kadar yaygın olmasa da özel hastanelerden de bazıları çeşitli şekillerde usulsüzlükler yapıp devleti ve halkı dolandırdı. Üstelik daha fazla para kazanmak için bunlar yapılırken hastaların sağlığıyla da oynandı. Bazı özel hastanelerde yapıldığı iddia edilen sahtekarlıklar: Kalp-damar hastalarına Avrupa stent diyerek Çin stendinin takılması, kalp ameliyatı olanlarda açılan damar sayısının fazla gösterildiği, yoğun bakımdaki hasta öldüğü halde yatış süresinin uzatılması için yakınlarından gizlendiği, pahalı ilaçlar kullanılıyormuş gibi gösterildiği, doğum esnasında bebeklere gerekli müdahaleler yapılmayıp böylelikle solunum yetmezliğinin meydana getirildiği bunun için bebeğin küveze yatırılmasının zorunlu bırakıldığı, yatak sayısına göre para alındığından yatak sayısının fazla gösterildiği, taburcu olduğu halde hastaların yatış yapıyor gibi işlem yapıldığı, hastaların bilgisi dışında ve olmadığı halde bazı tahlil ve tetkiklerin yapılmış gibi kayıt yapıldığı vb…

 

Bu sahtekarlığı yapan ve hastaların sağlığı ile oynayan hastanelerle dürüst çalışan hastanelerin bir tutulduğu iddiası ise yine Şanlıurfa’daki hastanelerin tümünün bitirilmek istendiği iddiasını doğrular nitelikte.  

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.