Öne Çıkanlar İbrahim çöp topladılar ömer çakıllı KONTROL 1 tl oldu

İHD güvenlik paketinin geri çekilmesini istedi

(Şahin ÖZNUR-İPEKYOL)

6-7 Ekim 2014 tarihlerinde Kobani’yedestek eylemleri sonrasında hızla, yeni bir güvenlik paketi hazırlayacağını ifade eden AK Parti Hükümeti, bu pakette yer alan bazı düzenlemeler için 14 Ekim 2014 tarihinde meclis başkanlığına iç güvenlik yasa teklifi verdi. Yeni iç güvenlik paketi yasa tasarısının geri çekilmesi için İnsan Haklan Derneği (İHD) olarak genel merkez ve şubeler düzeyinde seslerini duyurmaya çalıştıklarını kaydeden İHD Şanlıurfa Şubesi Eş Başkanı Atilla Yazar, şube binasında düzenlediği basın toplantısında yasa teklifinin toplumsal barışı bozacağını ve yasa teklifinin geri çekilmesini istedi. Yazar, “Kamuoyunda yeni iç güvenlik paketi olarak bilinen Başbakan Davutoğlu tarafından TBMM Başkanlığına gönderilen 43 maddelik Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile bazı kanun hükmünde kararnamelerinde değişiklik yapılması ile ilgili kanun tasarısı Avrupa İnsan Haklan sözleşmesinin 5. maddesinde yer alan bireyin özgürlük ve güvenlik hakkı, 6. maddesinde yer alan adil yargılanma hakkı, 10. maddesinde yer alan ifade özgürlüğü ve 11. maddesindeki toplanma ve gösteri hakları sakıncalı ve tartışmalı bulunmaktadır.

Yeni güvenlik paketi temel hak ve özgürlükleri askıya alarak ‘olağanüstü hal’ uygulamalarına başvurmak ve demokrasiden vazgeçmek, hatta kolluk kuvvetlerinin yetkilerini arttırıp daha fazla şiddete başvurmalarının yasal hale getirmesidir” dedi.

 

‘ÖLÜMLÜ OLAYLAR CEZASIZLIKLA SONUÇLANMIŞTIR’

“Yeni güvenlik paketinde özellikle toplumsal olaylara ve gösterilere müdahale sırasında polis amirlerinin talimatı ile kolluk kuvvetlerine 24 saat gözaltı işlemi yapabilme yetkisi verileceği belirtilmektedir” diyen Yazar, “Halen gözaltı yetkisinin hakim ve savcı kontrollünde olduğu koşullarda bile kolluk güçleri çok sık olarak kayıt dışı gözaltı uygulamalarına başvurmakta ve bu yolla kişileri avukatla görüşme, hekime görünme ve bir yakınına haber verme gibi temel haklardan mahrum bırakarak işkenceyi önlemeye yönelik usul güvencelerinden bile vazgeçtikleri görülmektedir. Yeni güvenlik paketinde kolluk kuvvelerinin silah kullanma yetkisinin de arttırılacağı ifade edilmektedir. 14 Haziran 2007 tarihinde Polis Vazife ve Salahiyet Kanununda yapılan değişikliklerle zaten polisin yetkileri genişletilip keyfileştirilmiştir. Söz konusu tarihten bu yana polisin silah kullanması sonucunda en az 180 e yakın kişi yaşamım yitirmiştir. Örneğin; Gazi eylemleri, 6- 7 Ekim olayları ve Cizre'de yaşanan olaylar vs. Bu tür ölüm olaylarının ardından sorumlular hakkında açılan davaların büyük bir bölümü ise cezasızlıkla sonuçlanmıştır. Hal böyle iken kolluk kuvvetlerinin yetkilerinin daha da arttırılmasının doğuracağı sonuçları düşünmek bile istemiyoruz” diye konuştu.

 

‘MAKUL ŞÜPHE’ KAVRAMI

Yeni güvenlik paketinin en kaygı verici kavramlarından birisin ‘makul şüphe’ kavramı olduğunu belirten Yazar, böylesi belirsiz ve esnek bir kavrama dayanarak verilecek arama ve tutuklama kararlarının, diğer düzenlemeler ile birlikte düşünüldüğünde iktidarın elinde muhaliflere karşı nasıl güçlü bir baskı ve sindirme aracı haline geleceğini herkesin düşünmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Yazar, şunları kaydetti: “İHD Urfa Şubesi olarak yeni güvenlik paketi ardında yatan zihniyetten kaygı duymaktayız. Açıkçası ‘terör, şiddet’ tehdidi altında olduğu iddia edilerek güvenlik ‘paranoyasına’ kapılması istenen topluma polisiye önlemlerin, dolayısıyla baskıcı yönetim anlayışının dayatılması karşısında insan haklarından ve demokrasiden yana olan tüm toplumsal kesimleri duyarlı olmaya davet ediyoruz. Söz konusu güvenlik paketi derhal geri çekilmelidir. Yeni güvenlik paketinin toplumsal barışa büyük zarar vereceğini belirtir. Kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz”

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6