Öne Çıkanlar 10 bahçelievler pasaport abd araçları korunma yolları

İşçiden başka herkese bayram!

1 Mayıs İşçi Bayramı tüm illerde olduğu gibi Şanlıurfa'da da kutlandı. Topçu Meydanında gerçekleştirilen kutlamada memurların fazla oluşu dikkat çekerken, işçilerin ise kendileri için bayram olduğundan habersiz bir şekilde her zaman olduğu gibi yine çalıştıkları görüldü

 

ÖMER ALMAS/İPEKYOL-GÜNÜN HABERİ

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Şanlıurfa il binası önünde toplanan grup Topçu (Rabia) Meydanına doğru yürüyüşe geçti. İşçi lehine sloganlar atarak Topçu Meydanı’na gelen KESK, Devrimci İşçi Sendikası (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odası (TMMOB) ve çeşitli sendikaların üyelerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan da destek verdi. Memurların ağırlıkta olduğu kutlamada işçilerin azlığı dikkat çekerken, her gün olduğu gibi işçilerin bayramlarında da Urfa sokaklarında çalıştıkları görüldü.

 

ÇAKIRTAŞ: MÜCADELE ETMELERİ FİİLEN ENGELLENİYOR

Yürüyüşü ve kutlamayı düzenleyen Urfa Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Dilek Çakırtaş, “1 Mayıs, yıllardır tüm dünyada ve Türkiye'de işçi sınıfının ve ezilen halkların eşitlik-özgürlük-kardeşlik ve insanca bir yaşam talepleriyle harekete geçtiği, mücadele karalılığını alanlara yansıttığı bir gün olarak kutlanıyor. Siyasi iktidar, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, toplumun ezilen, dışlanan, yok sayılan, ötekileştirilen tüm kesimlerinin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını geri plana iterek karşısına çıkan her fırsatta toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma politikasını sürdürüyor. İşçi ve emekçiler yapay ayrımlar üzerinden birbirine karşı kışkırtılıp düzen güçlerinin etkise girmeleri hedeflenirken, onların kendi sınıf çıkarları etrafında birleşmeleri ve birlikte mücadele etmeleri fiilen engelleniyor.” dedi.

 

‘1 MAYIS'IN GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KUTLANMASI ÖNEMLİDİR’

Siyasi iktidar, son dönemde giderek arttırdığı baskı ve şiddet politikalarını güvence altına almak, kendisini korumak için iç güvenlik yasası çıkardığını iddia eden Çakırtaş, “Zaten sınırlı olan özgürlükleri kısıtlamayı hedefleyen iç güvenlik yasası ile devlet şiddetine yasal kılıf hazırlamayı, sıkıyönetim uygulamalarını olağan hale getirmeyi hedeflediler. Bir taraftan kamuda esnek çalışma, angarya, taşeronlaştırma uygulamaları ile güvencesiz istihdam uygulamaları artarken, diğer taraftan eğitim, sağlık gibi en temel kamu hizmetleri hızla piyasa ilişkileri içine çekildi. Bugüne kadar attığı her adımda, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep eden, en demokratik talepleri bile baskı ve şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan siyasi iktidarın kendine demokrat, sahte özgürlükçü yüzü toplumun geniş kesimleri tarafından görülmeye başlandığı bir dönemde 1 Mayıs'ın güçlü bir şekilde kutlanması önemlidir.” diye konuştu.

 

‘DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN ALANLARDAYIZ’

Bugün işçi ve emekçilerin yaşadığı sorunlarla yıllardır ezilen, yok sayılan ve ötekileştirilen halkların sorunları, demokrasi, barış ve özgürlük talepleri iç içe geçtiğini dile getiren Çakırtaş, şöyle konuştu: “Bu nedenle bu yıl 1 Mayıs, Türkiye'nin temel sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi talebinin öne çıktığı bir mücadele günü olarak görülmelidir. Bu nedenle; Türkiye'nin demokratikleşme konusundaki karnesinin daha da kötüleşmesine neden olan iç güvenlik yasası ve tüm anti demokratik düzenleme ve uygulamalara karşı eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebimizi haykırmak için, hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, yağma ve talana karşı çıktığımızı, hırsızların ve siyasal uzantılarının peşini bırakmayacağınızı göstermek için, başta parasız eğitim ve sağlık hakkı olmak üzere, herkesin kamu hizmetlerinden eşit ve parasız olarak yararlanması için, kamu emekçilerinin iş güvencesinin elinden alınmasına, esnek, kuralsız, güvencesiz ve angarya çalışmaya karşı çıktığımız için, taşeron ve sözleşmeli çalışmanın yasaklanması, herkesin kadrolu ve güvenceli olarak istihdam edilmesi için, madenler ve elektrik santralleri başta olmak üzere, özelleştirme saldırına karşı altında olan alanları savunmak için, işçilerin iş cinayetlerine kurban gitmemesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin tam olarak alınması ve denetimlerin arttırılması için, işçi cinayetlerinin, işten atmaların ve işyerlerinde psikolojik yıldırma uygulamaların son bulması içim, kadın cinayetlerine, kadınlara yönelik şiddet ve tacize son verilmesi için, gelir dağılımdaki eşitsizliklerin son, bulması, eşit işe eşit ücret ve insanca yaşam talebimizin gerçekleşmesi için, emperyalist saldırganlığa karşı ülkemizde ve bölgede barışın sağlanması, emekçilerin birliği ve halkların kardeşliği için, emekçiler olarak, iş güvencemize, halklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak, çocuklarımızın güven içinde yaşayabileceği, demokratik bir Türkiye talebini haykırmak için, 1 Mayıs'ta taleplerimizle Türkiye'nin her yerinde alanlardayız.”

 

Okunan basın açıklamasından sonra katılımcılar davul zurna eşliğinde halay çekti. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6