UA-89691712-1
Öne Çıkanlar çapışma DEDAŞ koşma gündem siyaset

KESK, 19 Aralık'ta greve gidiyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Sekreteri Canan Çalağan, öne sürdükleri taleplerinin karşılanmaması durumunda önce tüm illerde basın açıklaması ardında da 19 Aralık’ta ise hükümeti uyarmak için greve gideceklerini ifade etti. KESK Şanlıurfa Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Çalağan, “AKP hükümetinin neoliberal, gerici-muhafazakar, baskıcı, otoriter uygulamalarının sıklaştığı bir dönemden geçmekteyiz. Yaşam tarzlarımıza ‘mahalle baskısı’yla başlayan müdahale toplumsal mühendislik uygulamalarıyla devam ediyor. Attığı her adımda emekçilerin haklarını ellerinden alan, özgürlüklerini kısıtlayan AKP hükümeti, küresel sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda emeğe dönük saldırıları artmaktadır. Emek alanında karşı karşıya olduğumuz yıkım politikaları, ülkemizin içinde bulunduğu karanlık tabloyu açıkça gözler önüne sermektedir” diye konuştu.

 

KADIN İSTİHDAM PAKETİ

Neoliberal politikalar yüzünden kadınların en çok etkilendiğini belirten Çalağan, “Güvencesiz ve esnek bir çalışma yaşamı, kölelik düzeni ekseninde emekçilere dayatılmakta, işini kaybetme tehlikesini, sendikasızlaştırmayı, koruyucu düzenlemelerden yoksun kalmayı, çalışanın kendisi ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için düşük geliri beraberinde getiren bu düzenlemeler kamu alanında da yaygınlaştırılmaktadır. Neoliberal politikalar sonucu emekçilere yönelik saldırılar artarken, güvencesiz, taşeron çalıştırma gibi uygulamaların en fazla etkilendiği kesim olan kadınlara yönelik saldırılara, ‘kadın istihdam paketi’ ile yenileri eklenmektedir” dedi.

 

‘TOPLU SATIŞ SÖZLEŞMESİ’

2014-2015 yılında için yapılan toplu sözleşmeyi toplu satış sözleşmesi olarak nitelendiren Çalağan, bu sözleşmeyle kamu emekçilerinin haklarının gasp edildiğini söyledi. Çalağan, “Tüm bu politikalar paralelinde hepinizin hatırlayacağı gibi 2014-2015 dönemini kapsayan toplu satış sözleşmesinde milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin haklarının bir kez daha gasp edildiğine tanık olduk. Kamu emekçilerinin hak ve özgürlüklerini toplu olarak gasp eden AKP-Memur Sen mutabakatı, yıllardır kadro bekleyen 4/C’lilerin ve ek ödeme adaletsizliğinin kurbanı öğretmenlerin ağzına bir kaşık bal çalarak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, iş güvencesi sorununun çözümü, vergi dilimi adaletsizliğini giderilmesi başta olmak üzere onlarca sorunu görmezden geldi. Sonuç olarak 2014 yılı için kamu emekçilerinin maaşlarında net 123 TL artış yapıldı, ne var ki o da zaten şimdiye kadar buharlaştı” diye konuştu.

 

KADIN EMEKÇİLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması gibi talepleri sıralayan Çalağan, “Bu kapsamda AKP iktidarının siyasi ve ideolojik hedefleri doğrultusunda hazırladığı 2014 yılı bütçesine karşı, 2014-2015 dönemini kapsayan ‘toplu satış’ sözleşmesinin yok saydığı haklarımızın ve irademizin takipçisi olarak; Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 TL zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini istiyoruz” diye kaydetti.

 

ÖNCE BASIN AÇIKLAMALARI SONRA GREV

 

Hükümeti uyarmak için greve gideceklerini vurgulayan Çalağan sözlerini şöyle tamamladı: “Taleplerimiz karşılanmazsa 19 Aralık 2013 Perşembe günü AKP hükümetini uyarmak için grevde olacağız. Bütçeden hakkımızı alana dek mücadeleye devam edeceğiz. 2014 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacağı 10 Aralık 2013 Salı günü tüm illerde basın açıklamaları gerçekleştireceğiz. Sendikalarımız, örgütlü oldukları bakanlıkların bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceği gün eylem ve etkinlik yapacaklar. Sesimizi mücadele kararlılığımızla yükselteceğiz.” (MEHMET ÇİÇEK/İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.